Čo robiť

Z Ružomberka k močiaru v Stankovanoch

UPOZORNENIE: Trasa je aktuálne v úseku Hrboltová – Švošov neprejazdná kvôli výstavbe diaľnice.

Cyklovýlet popri rieke Váh k prírodnej rezervácii Močiar v Stankovanoch.

Štart a cieľ: Ružomberok, parkovisko pri hlavnej železničnej stanici.
Trasa: 17 km (+ 17 km späť)
Značenie: červená, modrá CTT
Povrch: cesta, spevnená cesta
Náročnosť: mierne náročná trasa
Bezpečnosť: Trasa vedie po miestnych komunikáciách a poľných cestách s malou premávkou. V úseku za Hrboltovou sa pohybujú nákladné vozidlá stavby diaľnice.

Trasa:
Našu trasu začíname pri železničnej stanici v Ružomberku, odkiaľ sa vyberieme po červeno značenej CTT. Prechádzame popri autobusovej stanici, za ktorou odbočíme doprava k železničnému prechodu do obce Likavka. Pre bezpečnejší prechod radšej prejdeme cez koľajnice peši. Po prejdení železničnej trate odbočíme doľava na cestu vedúcu popri trati, opúšťame tak červeno značenú cyklotrasu. Po pár metroch sa dostávame na križovatku, odkiaľ vedie modro značená cyklotrasa. Tá nás vedie popri železničnej trati do časti Ružomberka, ktorá sa nazýva Rybárpole, s rovnomennou železničnou zastávkou. Z Rybárpoľa miernym stúpanim vyjdeme na kopček, z ktorého sa nám otvoria výhľady na Veľkú Fatru. Vchádzame do mestskej časti Nová Hrboltová, odkiaľ pomedzi polia, za stáleho stúpania, prechádzame popri kríži vľavo a kaplnke vpravo do Hrboltovej. V Hrboltovej za zmienku stojí najmä zaujímavý kostolík. Na konci Hrboltovej prechádzame popri Hrboltovskom lesoparku s pamätníkom na prvú a druhú svetovú vojnu. S Hrboltovou opustíme aj asfaltovú cestu a prechádzame na spevnenú cestu, kde si treba dať pozor najmä na vozidlá stavby diaľnice. Prechádzame popod kameňolom Skladaná skala a vychádzame na lúky a polia, kde sa naša cesta zmení na kvalitnejšiu asfaltovú. Vľavo za železnicou, v mieste, kde vchádzame do obce Švošov, sa nachádza stará budova železničnej zastávky Komjatná. Vo Švošove sa môžeme zastaviť a občerstviť v miestnom pohostinstve, popri ktorom prechádzame. Cesta nás ďalej vedie popri železnici do kúpeľnej dediny Ľubochňa. Trasa však prechádza len novšou časťou obce. Odporúčame urobiť si zachádzku aj do centra obce s kúpeľným parkom, historickými stavbami a reštauráciou, kde sa môžeme občerstviť. Pokračujeme popri železnici a rieke Váh do obce Stankovany. V Stankovanoch prejdeme cez železničné priecestie pri historickej budove železničnej stanice a pokračujeme popri trati k posledným domom. Asfaltová cesta sa zmení na štrkovú a tá nás dovedie k chránenej prírodnej lokalite Močiar. Tu naša trasa končí a my sa po občerstvení z miestnych prameňov vraciame rovnakou trasou späť do Ružomberka alebo využijeme možnosť odviezť sa do Ružomberka vlakom.

Poznámky:
– Na začiatku trasy sa nachádza reštaurácia v budove železničnej stanice.
– Pred budovou železničnej stanice sa nachádza parný rušeň korytnickej železnice.
– Na začiatku trasy máme možnosť doplniť si zásoby na cestu v predajni potravín.
– Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej v Hrboltovej je zaujímavý tým, že sa v ňom našiel 750 rokov starý podpis majstra, ktorý sa podpísal odtlačkom svojej vlastnej dlane.
– V blízkosti kostola v Hrboltovej sa nachádza studnička, tzv. Prameň sv. Kataríny.
– Kameňolom Skladaná skala sa tak nazýva preto, že kameň v ňom tvoria cca 25 cm hrubé vrstvy a z diaľky to vyzerá tak, ako keby tam boli naukladané kamenné dosky.
– Železničná zastávka Komjatná je od samotnej obce vzdialená asi 4 km.
– V Švošove sa nachádza Švošovský turisticko-náučný chodník.
– Zo Švošova vedie aj náučný chodník Hubovský okruh.
– V Ľubochni sa nachádza malá vodná elektráreň s expozíciou, ktorá v minulosti poháňala prvú elektrifikovanú železnicu v Rakúsko – Uhorsku.
– V Stankovanoch sa môžeme občerstviť v pohostinstve pri železničnej stanici.
– V lokalite Močiar sa nachádzajú minerálne pramene a jazierko.
– Lokalita Močiar je chránená zákonom o ochrane prírody, správajte sa v nej preto ohľaduplne.
– V časti Stankovian, v Rojkove, ktorá sa nachádza za riekou Váh, sa nachádza jazierko s minerálnou vodou, ktoré je upravené na kúpanie. Ma drevené dno a schodíky kvôli bezpečnosti kúpajúcich sa.
– V prípade záujmu môžete pokračovať po modro značenej cyklotrase ďalej, až do horskej osady Podšíp, ktorú tvoria staré pôvodné dreveničky. Trasa k nej je však omnoho náročnejšia na kondíciu, ale aj na kvalitu bicykla a vašu zručnosť jazdy v teréne.