Čo robiť

031 Pamätník obetiam černovskej tragédie

Pamätník pripomínajúci tragické udalosti pred posviackou novostavby kostola Ružencovej Panny Márie v Černovej. Počas protestov v dôsledku streľby vtedy zahynuli pätnásti rodáci z Černovej. Dôvodom protestov bolo, že Černovčania chceli, aby kostol vysvätil rodák z Černovej Andrej Hlinka. Udalosť vzbudila pozornosť doma i v zahraničí a poukázala na útlak Slovákov v Uhorsku.

Úloha na získanie pečiatky:
Odfoť sa s pamätníkom v pozadí.

Odtlačok pečiatky získate po preukázaní sa fotografiou v Informačnom centre Ružomberok.

Poloha:
Pamätník sa nachádza na cintoríne v ružomberskej mestskej časti Černová. Od centra Ružomberka je vzdialený 3,5 km (vzdušnou čiarou). Neďaleko pamätníka vedie zeleno značený turistický chodník z Černovej do sedla pod Červeným grúňom.

Doprava:
Autobusom MHD: zastávka „Černová“
Autom: parkovanie pri potravinách alebo pri kostole

Vzdialenosť:
Od zastávky MHD „Černová“ je pamätník vzdialený asi 400 metrov. Od odstavnej plochy pri kostole a potravinách pár desiatok metrov. Presun zo zastávky autobusu k pamätníku trvá do 10 minút.

Popis cesty:
Od zastávky MHD „Černová“ pokračujeme popri kultúrnom dome ulicou mierne do kopca. Správnym smerom nás navedie turistický smerovník neďaleko zastávky. Zeleno značená turistická trasa nás vedie popri Rodnom dome Andreja Hlinku ku križovatke. Na križovatke opustíme značený turistický chodník a pokračujeme cestou doľava ku kostolu, pri ktorom sa nachádza cintorín s pamätníkom.

Aj v rodnom dome Andreja Hlinku je možné získať pečiatku do pasu. V blízkosti pamätníka odporúčame navštíviť aj kríž na Lanoviskách, kde po splnení úlohy môžete získať ďalšiu pečiatku do svojho pasu.

Popis cesty s fotografiami nájdete na konci článku (pod galériou a mapou).

Popis cesty s fotkami:

Od zastávky MHD „Černová“ sa vydáme popri kultúrnom dome ulicou mierne do kopca. Správnym smerom nás navedie turistický smerovník neďaleko zastávky a miestny navigačný systém.


Zeleno značená turistická trasa nás vedie popri Rodnom dome Andreja Hlinku.


Na križovatke s malým amfiteátrom odbočíme doľava a opustíme turistickú trasu.

Pokračujeme priamo popri škole ku kostolu.


Pri kostole vojdeme do areálu cintorína, v strede ktorého sa pamätník nachádza.