Čo robiť

Na Ploskú v zime

Výstup na Ploskú patrí medzi obľúbené zimné trasy najmä pre skialpinistov, ale aj pre peších turistov. Je vyhľadávaný najmä pre plynulé stúpania a výhľady do okolia nielen z vrcholu, ale aj zo samotnej trasy.

Štart a cieľ: Liptovské Revúce, Vyšná Revúca (zastávka autobusu „Lipt.Revúce,Vyšná Revúca,Jednota“)
Trasa: 12,2 km (spolu tam aj späť)
Orientačný čas: 5 hodín (spolu výstup aj zostup)
Značenie: žltá, späť rovnakou trasou.
Prevýšenie: 827 m
Náročnosť: Stredne náročná trasa. V závislosti od poveternostných a snehových podmienok môže byť veľmi náročná. V úvode je strmšie stúpanie, ktoré sa zmení na plynulé stúpanie až na vrchol. Na trase zvykne byť viac snehu, do ktorého sa v prípade vyšších teplôt zabára a to značne sťažuje prechod.
Bezpečnosť: Úvod trasy cez obec vedie po asfaltovej ceste. Krátka cesta od kaplnky na lúky býva neudržiavaná a šmykľavá. Úvodné stúpanie v lese vedie po strmo stúpajúcej zvážnici, ktorá zvykne byť zľadovatelá a šmykľavá. Po vyjdení z lesa sa nachádzame v odkrytom priestore, kde zvykne fúkať vietor. Za lesíkom nad pastierskymi kolibami začína zimné tyčové značenie, ktoré uľahčuje orientáciu až na vrchol. Od miesta, kde začína tyčové značenie po Sedlo Ploskej, párkrát prechádzame cez brázdu s tečúcou vodou, ktorá je zvyčajne zafúkaná snehom a nevidieť ju. Prístrešok v Sedle Ploskej, ktorý ma slúžiť ako úkryt pred zlým počasím, je v zime zvyčajne zafúkaný snehom a nedá sa do neho dostať. Záverečný úsek od sedla na vrchol býva často v hmle alebo oblaku. Tiež tu často fúka silný vietor. Na trasu odporúčame použiť mačky (stúpacie železá alebo retiazky na topánky), prípadne snežnice. Tiež odporúčame používať turistické palice. Trasa je často navštevovaná, chodník preto býva prechodný takmer stále, s výnimkou hustého sneženia.

Doprava:
Autom: Parkovanie je možné na krajnici vedľa cesty v blízkosti začiatku trasy. Asfaltová plocha na začiatku trasy sa využíva na otáčanie autobusov.
Autobusom: Z autobusovej stanice na zastávke autobusu „Lipt.Revúce,Vyšná Revúca,Jednota“

Trasa:
Našu trasu začíname vo Vyšnej Revúcej pri turistickom smerovníku, ktorý sa nachádza priamo pri zastávke autobusu. Vyberieme sa smerom späť do Ružomberka. Pri neďalekej kaplnke odbočíme doľava na cestičku popri nej. Po pár metroch sa cesta stočí doľava, my však pokračujeme priamo na poľnú cestu, ktorá nás dovedie k lesu, kde sa nachádza panel náučného chodníka. Od neho pokračujeme hore strmo stúpajúcou zvážnicou, ktorá nás vedie lesom na lúčny hrebeň. Cestou budeme prechádzať popri viacerých náučných paneloch, ktoré nám priblížia okolie. Z hrebeňa sa nám naskytnú výhľady do okolia. S pribúdajúcou výškou nám budú výhľady pribúdať. Z toho, čo cestou môžeme vidieť, môžeme spomenúť majestátny Čierny Kameň, samotnú Ploskú, Rakytov, Salatín a množstvo iných nízkotatranských a veľkofatranských vrcholov. Prechádzame striedavo po lúkach a lesíkoch / hájoch až k salašu v lokalite Magury, kde môžeme vidieť dve koliby. Nad salašom pokračujeme mierne doľava. Za lesíkom narazíme na zimné tyčové značenie, ktoré nás bude viesť až na vrchol Ploskej. Prechádzame lúkami popod Čierny Kameň, kde nám informačná tabuľka pripomenie, že sa nachádzame v Národnom parku Veľká Fatra a tiež, čo všetko tu robiť nemôžeme (najmä v lete). Prichádzame do Sedla Ploskej, kde je vybudovaný turistický prístrešok, ktorý však v zime zvykne byť zafúkaný snehom. Za prístreškom sa nachádza rázcestník, ktorý nás nasmeruje doľava smerom na vrchol Ploskej. Neďaleko od sedla sa dostaneme k strmšiemu úseku, ktorý však nie je dlhý a po jeho zdolaní sa chodník zvoľní a miernym stúpaním nás dovedie na samotnú Ploskú s panoramatickým výhľadom do okolia. Po nabažení sa výhľadov sa vraciame rovnakou trasou späť na začiatok trasy.

Poznámky:
– V úvode trasy sa nachádza občerstvenie a predajňa potravín.
– Trasa je súbežná s náučným chodníkom Čierny Kameň po Sedlo Ploskej.
– Pri začiatku trasy sa nachádzajú náučné tabule.
– V prípade zhoršenia počasia sa radšej vráťte, podmienky sa môžu rýchlo zmeniť.
– Táto zimná trasa je za dobrých podmienok vhodná aj pre deti.
– Na vrchole Ploskej sa nachádza hrob (pamätník).
– V blízkosti začiatku trasy sa nachádza ľahko dostupný vodopád pri ceste na sedlo Veľký Šturec.
– V Liptovských Revúcach sa nachádza množstvo možností ubytovania.
– V Liptovských Revúcach sa nachádza Vtáčia záhradka Miroslava Sanigu.
– Fotografie v galérii sú z konca februára a decembra roku 2021.

Viac informácií o vrchole TU.