Okolie

Lisková

Obec Lisková leží pri rieke Váh, v jej blízkosti je jaskyňa, v ktorej sa našli vzácne archeologické nálezy, ale aj zaujímavý skalný útvar, pripomínajúci zovretú päsť.

Nachádza sa v susedstve Ružomberka, smerom na východ, jej centrum je od centra Ružomberka vzdialené asi 5 km.

V obci stojí rímskokatolícky kostol Premenenia Pána. Zaujímavosťou je, že samostatne stojaca veža, ktorá sa nachádza v kostolnom areáli, pochádza z oveľa staršieho kostola, ktorý bol pre zlý technický stav zbúraný.
Viac informácií o kostole Premenenia Pána nájdete TU

V Liskovej sa nachádza aj rodný dom Vavra Šrobára, ktorý bol prvým splnomocneným ministrom pre správu Slovenska po vzniku Československej republiky.
Viac informácií o rodnom dome Vavra Šrobára nájdete TU

V centre obce je pomník miestnym obetiam 1. a 2. svetovej vojny.
Viac informácií o pomníku nájdete TU

Asi pol kilometra za dedinou smerom na západ je pod vrchom Mních pri ceste zaujímavý skalný útvar zvaný Skalná päsť. Je šesť metrov vysoká a domáci ho volajú aj Jánošíkova päsť, pretože podľa ľudových povestí je vraj spätá s Jánošíkom, ktorý tu vraj vykonal hrdinský čin. Skala má podobu zovretej päste a je prírodnou pamiatkou.

Asi 200 metrov na sever od obce je Liskovská jaskyňa. Verejnosti nie je prístupná, dá sa vojsť len k vchodu do nej. Jaskyňa je národnou prírodnou pamiatkou. Je viac než štyri kilometre dlhá, čím sa zaraďuje na jedenáste miesto na Slovensku. Vytvára bludisko chodieb s viacerými vchodmi. Našli sa tu mnohé vzácne archeologické nálezy.

Neďaleko jaskyne začína krížová cesta, ktorou sa dá vystúpiť popri jednotlivých zastaveniach ku kaplnke Sedembolestnej Panny Márie, ktorá sa týči na vrchole kopca Piesočná, v ktorého útrobách je Liskovská jaskyňa. Pri kaplnke je aj lavička, na ktorej si možno posedieť a pokochať sa peknými výhľadmi na Nízke a Západné Tatry. Od kaplnky je to blízko k susednej obci Martinček, v ktorej je veľmi vzácny gotický kostol svätého Martina.

Na sever od východného konca obce je prírodná rezervácia Mohylky. Je to lokalita s najväčším výskytom skamenených živočíchov na Liptove a je jednou z najvýznamnejších na celom Slovensku. Našli sa tu skameneliny pravekých morských lastúrnikov, numulitov, koralov a iných tvorov, ktoré tu žili pred asi 50 miliónmi rokov. Z obce tu vedie cesta popri Liskovskom potoku a družstve.

Asi kilometer odtiaľto smerom na sever je kopec Konislav, na ktorom bolo v dávnej minulosti keltské hradisko. Našli sa tu aj archeologické nálezy.

V katastri obce Lisková, na juh od nej, na druhej strane rieky Váh, je letisko pre menšie lietadlá (letúne, vetrone a ultraľahké lietadlá). Lietadlo prevádzkuje Aeroklub Ružomberok. Na letisku ponúkajú aj vyhliadkové lety a tandemové zoskoky so skúseným inštruktorom.

Na severovýchod od obce sa pri pahorku Vrchštál nachádza aj motokrosový areál. Zo samotného Vrchštálu sú tiež pekné výhľady na okolie.

Z Liskovej vychádza žlto značená turistická trasa na rázcestie pod Smrekovom. Odtiaľ možno pokračovať po modrej turistickej značke buď doľava do Likavky alebo doprava do Sedla Spuštiak, ktoré už leží v Národnej prírodnej rezervácii Choč. Tu možno buď odbočiť doľava na červený turistický chodník na Predný Choč a do Likavky alebo pokračovať po modrej značke na Strednú Poľanu, ktorá leží pod Veľkým Chočom. Odtiaľ sa potom dá pokračovať po zelenej turistickej trase na vrchol Veľkého Choča. V zime sa odtiaľto ide po zimnom chodníku s tyčovým značením, ktorý sa potom napojí na červeno značený turistický chodník. Vrchol Veľkého Choča je považovaný za jeden z najkrajších výhľadových vrcholov na celom Slovensku. Ponúka nádherné panoramatické výhľady na všetky svetové strany. Za pekného počasia možno odtiaľto vidieť všetky najvyššie pohoria severného Slovenska, dokonca vidno až na slovensko – poľské pohraničie.
Viac informácií o Veľkom Choči nájdete TU
Viac informácií o Prednom Choči nájdete TU

Cez Liskovú prechádza aj červeno značená cyklotrasa, po ktorej sa možno vydať buď západným smerom do Ružomberka alebo východným smerom do Liptovskej Teplej.

Na záver zopár štatistických údajov:
Prvá písomná zmienka: 1252
Počet obyvateľov: 2070 (r. 2020)
Nadmorská výška: 484 m
Erb obce tvorí modrý štít, v ktorom stojí na vysokej zelenej pažiti strieborný lem veľkého lemeša a strieborný zlatostrechý kostol s tromi úzkymi modrými bránami a dvomi modrými oknami, s dvojitým zlatým krížom na vrchole veže zastrešenej dvoma na seba položenými kupolami a iným dvojitým krížom na konci zlatej oblej strechy.