Kam ísť

Liptovský hrad

Liptovský hrad, ktorý sa nachádza na vrchu Sestrč v nadmorskej výške 1000 metrov, bol najvyššie položeným hradom na Slovensku.

Nachádza sa nad obcou Kalameny, ktorá leží od Ružomberka 13 kilometrov smerom na východ.

Najlepšie je hrad prístupný po žltej turistickej značke z tejto obce. Hneď za dedinou minieme aj jamu s teplou termálnou vodou (33 stupňov Celzia). Najlepšie je okúpať sa tu cestou nazad, na záver výletu.

Cesta nahor na hrad trvá približne 1 a pol hodiny. Pri záverečnom výstupe na hradné bralo nás čaká aj jeden menší rebrík.

Zo samotného hradu sa okrem zakonzervovaných častí múrov a zvyškov hradnej cisterny už veľa nezachovalo, avšak miesto ponúka nádherné výhľady. Pekne odtiaľto vidno napríklad Veľký Choč a zaujímavé sú aj pohľady na opačnú stranu smerom do Liptovskej kotliny okolo vodnej nádrže Liptovská Mara.

Zaujímavosťou je, že v minulosti hrad strážil významnú obchodnú cestu, ktorá viedla z Liptova Sestrčskou dolinou do Malatinej na Orave a odtiaľ pokračovala až do Poľska.

Hrad dal postaviť kráľ Belo IV. v 13. storočí. Hrad bol kráľovským majetkom, no uhorskí panovníci ho často dávali do užívania liptovským županom, ktorí obyčajne na hrade aj sídlili a hrad bol teda aj sídlom župy. Hrad dal v 15. storočí zničiť po potlačení protikráľovského sprisahania kráľ Matej Korvín. Od tých čias ho už nikdy neobnovili. V 20. storočí sa tu uskutočnil archeologický výskum.

Hrad je pre verejnosť bezplatne prístupný po celý rok.