Kam ísť

Budova Liptovského múzea

Liptovské múzeum v Ružomberku je jedným z najväčších regionálnych múzeí na Slovensku. Môžeme sa v ňom dozvedieť veľa zaujímavého o živej aj neživej prírode Liptova, aj o histórii nášho regiónu.

Nachádza sa v centre mesta, na Námestí Š.N. Hýroša, v blízkosti rovnomenného parku a hneď v susedstve Galérie Ľ. Fullu.

Pre verejnosť sú sprístupnené tieto expozície: Geológia, paleontológia a botanika, Zoológia, Archeológia, Feudalizmus a cechy, Národopis a sakrálne umenie Liptova, Dejiny Liptova 1848 – 1945, Dielo a život A. Hlinku, História vývoja výroby papiera na Slovensku.

Budova múzea sa skladá z troch poschodí, pôvodne boli len dva. Súčasťou múzea je aj odborná knižnica prístupná širokej verejnosti.

Múzeum založili v roku 1912 bratia Július a Artur Kurtiovci. Pôvodným sídlom múzea bola stará fara z 15. storočia, na mieste ktorej sa v súčasnosti nachádza Mauzóleum Andreja Hlinku. Terajšiu budovu múzea dalo postaviť mesto Ružomberok v 30. rokoch 20. storočia podľa projektu významného ružomberského architekta Vojtecha Donnera. Stavbu realizoval miestny staviteľ Július Záchenský. Základný kameň slávnostne posvätil rímskokatolícky kňaz a politik Andrej Hlinka.

Viac informácií o tom, čo môžete v Liptovskom múzeu vidieť, nájdete TU.