Kam ísť

Areál U dobrého pastiera

V areáli U dobrého pastiera sú koliby, v ktorých sa dá dobre najesť, prípadne posedieť s rodinou, či s priateľmi.

Nachádza sa v Čutkovskej doline, z centra mesta je vzdialený asi 4 km.

Areál sa nachádza v krásnom prírodnom prostredí v doline pri Čutkovskom potoku a je to jedno z najnavštevovanejších miest na Liptove.

Sú tu vlastne až tri koliby. Najnovšou je Koliba Richtárka, v ktorej si môžeme pochutiť na tradičných slovenských jedlách, ktoré sú pripravené podľa receptov miestnych gazdiniek. Reštaurácia disponuje aj veľkou vonkajšou terasou a taktiež detským kútikom, v ktorom sa deti môžu pohrať s ľudovými hračkami. Je tu aj banketová miestnosť a v suteréne je miestnosť zariadená v štýle starej dobovej krčmy.

Hneď vedľa sa nachádza Koliba u dobrého pastiera, nazývaná aj Stará koliba. V tej pripravujú každé ráno tradičné slovenské raňajky s čerstvým domácim pečivom z vlastnej pekárne. Táto koliba býva (okrem raňajok) otvorená víkendové poobedia. Vtedy ponúka, podobné ako susedná koliba, najmä tradičné slovenské jedlá. V kolibe je aj terasa a banketová miestnosť v štýle tradičnej liptovskej izby. V kolibe sa dá aj ubytovať v deviatich samostatných izbách.

K areálu patrí aj Koliba Fatranka, ktorá sa nachádza na lúke, na druhej strane potoka, bližšie k mestu. Tá okrem nápojov ponúka aj podplamenníky. Počas teplejších dní ponúka aj posedenie vonku, veľmi obľúbené a navštevované je aj detské ihrisko, ktoré sa tu nachádza.

V areáli U dobrého pastiera je vlastná pekáreň, kde pečú domáci chlieb, sladké pečivo, škvarkovníky a iné pekárenské dobroty. V obchodíku možno kúpiť aj domáce lekváre, sirupy, suveníry, v syrárni ponúkajú syrové a mliečne výrobky ako napríklad parenice, oštiepky, či syrové nite.

Súčasťou areálu je aj Kaplnka u dobrého pastiera, v blízkosti ktorej sa nachádza aj jazierko s rybami. Hneď vedľa neho je, najmä u detí, veľmi obľúbený Gazdovský dvor, kde si môžeme zblízka obzrieť domáce zvieratá, ako napríklad kravy, prasatá, králiky, sliepky či husi. Oproti dvoru je lúka, na ktorej sa od jari do jesene pasú ovečky – valašky. Vedľa nich, za oplotením, si zase môžeme zblízka poobzerať diviakov.

Na druhej strane potoka je Detský zábavný park Obrovo, ktorý ponúka množstvo atrakcií pre deti.

Čutkovskou dolinou vedie stará asfaltová cesta, ktorá je vhodná na nenáročnú prechádzku a dá sa absolvovať aj s deťmi a aj s kočíkom. Dolinou vedie aj náučný chodník Známa neznáma, ktorý nás dovedie k dvom vodopádom a k ústiu tiesňavy.

Bližšie informácie o prevádzke nájdete na: https://www.udobrehopastiera.sk/