Čo robiť

Vrchol Malinné patrí medzi obľúbené vyhliadkové body. Oblúbený je najmä preto, že naň vedie sedačková lanovka, ktorou sa naň poľahky dostanú aj tí menej zdatní. Lanovka na vrchol premáva počas zimnej lyžiarskej sezóny a niekedy aj počas letných prázdnin. Súčasťou vrcholovej stanice lanovky je aj vyhliadková terasa, na ktorej nájdete panely s popisom toho, čo môžete vidieť. Z terasy je výhľad najmä na lyžiarske stredisko Malinô Brdo, Chočské vrchy, Západné Tatry, Liptovskú kotlinu a časť Vysokých a Nízkych Tatier.

Upozornenie: Pri zimnom výstupe je nutné používať zimný turistický výstroj a dávať veľký pozor na lyžiarov, keďže sa pohybujete po zjazdovkách.

Úloha na získanie pečiatky:
Odfoť sa na jednom z miest:
a,) pri turistickom rázcestníku na vrchole Malinného
b,) na vrchole so stanicou lanovky v pozadí

Odtlačok pečiatky získate po preukázaní sa fotografiou v Informačnom centre Ružomberok.

Poloha:
Malinné leží juhozápadne od centra Ružomberka. Patrí do pohoria Veľká Fatra. Je vysoké 1209 m n. m. Od centra Ružomberka je vzdialené 5,5 km (vzdušnou čiarou). Na vrchol vedú turistické značené chodníky z centra Ružomberka, Černovej alebo hrebeňa liptovskej vetvy Veľkej Fatry. Na vrchol premáva sedačková lanovka.

Doprava:
Autobusom MHD: zastávka „Hrabovo, konečná“
Autom: Parkovisko pri zastávke MHD v Hrabove

Vzdialenosť:
Od východzej zastávky „Hrabovo, konečná“ je vzdialenosť na vrchol asi 6 km. Na trase treba prekonať takmer 700-metrové výškové prevýšenie. Orientačný čas výstupu je asi tri hodiny.

Popis cesty:
Zo zastávky autobusu „Hrabovo, konečná“ sa vyberieme po žlto značenej turistickej trase. Tá nás vedie cestou na ružomberskú kalváriu. Po vyjdení z lesa schádzame z cesty doprava a prejdeme lesom k asfaltovej ceste. Tu nepokračujeme po ceste, ale vyberieme sa smerom do lesa po modro značenom turistickom chodníku, ktorý nás dovedie až do cieľa. Chodník nás vedie lesom na Vlkolínske lúky. Z Vlkolínskych lúk pokračujeme hore asfaltovou cestou do lyžiarskeho strediska a následne hore okrajom zjazdovky až na vrchol Malinného.

Trasu si môžeme skrátiť využitím kabínkovej lanovky z Hrabova do lyžiarskeho stredisko Malinô Brdo a následne využitím sedačkovej lanovky zo strediska na vrchol Malinného.

Na návrat môžeme využiť rovnakú trasu, alebo môžeme z Vlkolínskych lúk pokračovať do Hrabova náučným chodníkom Medvedia cesta, za absolvovanie ktorej si po splnení úloh vyslúžime ďalšiu pečiatku do pasu.

Popis cesty s fotografiami nájdete na konci článku (pod galériou a mapou).

Popis cesty s fotkami:

Zo zastávky autobusu „Hrabovo, konečná“ sa vyberieme k turistickému rázcestníku. Pokračujeme po žlto značenej turistickej trase, ktorá nás od smerovníka vyvedie na asfaltovú cestu, po ktorej pokračujeme doľava.


Cesta popri chatách nás vedie mierne do kopca. Z cesty nikam neschádzame, pokračujeme stále priamo až na okraj lesa.Na okraji lesa odbočíme vpravo na chodník cez les.

V lese pokračujeme priamo hore (chodník vľavo).

Chodník nás dovedie na asfaltovú cestu, ktorou ďalej nepokračujeme. Prejdeme na druhú stranu k turistickému rázcestníku, popri ktorom (sprava) vojdeme do lesa.


V lese nás privíta informačná tabuľa singletrailového okruhu, ktorého časť vedie súbežne s turistickým chodníkom. Na súbehu trás má peší turista prednosť, ale obozretnosti nie je nikdy dosť.

Stúpajúci chodník lesom nás dovedie aj popri kamenných bralách na asfaltovú cestu.Pokračujeme stále po asfaltovej ceste popri turistickom rázcestníku. Od rázcestníka už nepokračujeme po žlto značenej turistickej trase, ale ďalej budeme pokračovať po modrej až do cieľa. (Pár metrov vyššie odbočuje doprava spevnená cesta, ktorou vedie náučný chodník Medvedia cesta do Hrabova. Trasu náučného chodníka môžeme využiť na cestu späť.)

Cesta okrajom lesa pokračuje popri chatách do lyžiarskeho strediska.Pokračujeme stále priamo (cesta vľavo).

Od turistického rázcestníka sa vyberieme doľava.

Hore kopcom budeme pokračovať po ľavom okraji zjazdovky popri stromoch.


Správnym smerom nás vedú aj výpuste umelého zasnežovania.


Keď sa priblížime k lesu, tak sa chodník stočí mierne doprava a my už môžeme vidieť vrcholovú stanicu sedačkovej lanovky.Pár metrov za vrcholovou staničkou lanovky sa nachádza cieľový turistický smerovník a vrchol Malinného.