Kam ísť

Vyhliadka v Sedle pod Malým Salatínom

Vyhliadkové miesto na lúke v Sedle pod Malým Salatínom s výhľadom na Nízke Tatry.

Nachádza sa južne od Ružomberka, medzi obcami Liptovská Lúžna, Ludrová a Liptovské Sliače. Patrí do pohoria Nízke Tatry. Vyhliadka sa nachádza vo výške 1420 m n. m. Od centra Ružomberka je vzdialená 11 km (vzdušnou čiarou). Vyhliadku tvorí lúka strmo spadajúca na východ s drevenou lavičkou na sedenie. Vyhliadka poskytuje výhľad najmä na východ a juh. Vyhliadková lúka je viditeľná z hrebeňa Nízkych Tatier.

Dá sa ňu dostať po značenom turistickom chodníku z obcí Liptovské Sliače, Ludrová a Liptovská Lúžna.

K vyhliadke sa môžeme dostať z Liptovských Sliačov (z Vyšných Sliačov), odkiaľ nás vedie modro značený turistický chodník cez vrchol Malého Salatína.

Z vyhliadky je možné obdivovať skalnaté terasy Malého Salatína, Salatín a výhľad na ďalšie vrcholy Nízkych Tatier ako napríklad Poludnicu, Sinnú, Krakovu hoľu, Ľupčiansku Maguru, Bôr, Chabenec, Ďurkovú, Latiborskú hoľu a iné. Pri pohľade na sever je viditeľný vrchol Veľkého Choča.

Poznámky:
– Vystupuje sa na ňu celoročne, v zime netreba zabúdať na zimný výstroj.
– Výstup z Liptovských Sliačov trvá približne 3:15 hodiny.
– Na vyhliadkovej lúke sa nachádza drevená lavička na sedenie.
– Pokiaľ chcete vyhliadku navštíviť v zime, odporúčame účasť na každoročnom zimnom výstupe na neďaleký Malý Salatín, (Štefanský výstup 26. decembra)
– Štandardne sa na ňu nevystupuje ako na cieľový bod, ale sa ňou len prechádza na ceste k Salatínu alebo Malému Salatínu.
– Chodník z Liptovských Sliačov bol vyznačený v roku 2018.
– V letných mesiacoch sa v tráve v okolí vyhliadky zvyknú zohrievať hady.
– Vyhliadka sa nachádza v Národnom parku Nízke Tatry.
– Vyhliadka sa nachádza v Národnej prírodnej rezervácii Salatín s najvyšším stupňom ochrany.