Kam ísť

Minerálny prameň Medokýš pod lesom, Stankovany

Minerálny prameň sa nachádza v Stankovanoch v lese za lokalitou Močiar, asi 2,5 km od železničnej zastávky v Stankovanoch. K prameňu nás dovedie spevnená cesta vedúca popri železničnej trati smerom na západ. Po ceste vedie modro značená cyklotrasa. V mieste, kde sa cesta rozdvojí, pokračujeme smerom od trate. Prechádzame popri lese, ponad lokalitu Močiar s viacerými minerálnymi prameňmi a malým jazierkom. Cesta nás dovedie do lesa. Pár metrov pod cestou, v mieste, kde sa cesta prudko stočí doľava ponad potok, sa nachádza samotný prameň. O pár desiatok metrov skôr z cesty odbočí stará zarastená cesta k potoku, ktorou sa k prameňu dá dostať pohodlnejšie, treba však ísť takmer v koryte potoka.

Informácie:
– Evidenčné číslo minerálneho prameňa: LM – 130
– Voda vyviera pár metrov od potoka v svahu pod cestou.
– Voda je číra, vytvára sírny sediment a slabo zapácha sírovodíkom.
– Voda prí vyvieraní mierne bublinkuje.
– Na strome nad prameňom sa nachádza plechová strieška chrániaca prameň.
– Voda z prameňa sa naberá načrením.
– Samotný prameň je v zanedbanom stave, všetky jeho úpravy boli odstránené.
– Pri prameni sa nachádza betónová skruž, ktorá bola v minulosti umiestnená v prameni a voda z nej vytekala cez prelivovú rúrku. Skruž bola prekrytá drevenou strieškou.
– Neskôr bola v prameni umiestnená nerezová vanička s prelivovou rúrkou, ktorá bola prekrytá plechom. Vanička bola z prameňa taktiež odstránená a nachádza sa pri prameni.
– Prameň nie je označený a využíva sa len sporadicky náhodnými okoloidúcimi, najmä pre množstvo ďalších ľahšie dostupných minerálnych prameňov v lokalite.
– Nachádza sa v Šípskej Fatre, ktorá je podcelkom Veľkej Fatry.
– Ponad prameň prechádza modro značená cyklotrasa z Ružomberka na Podšíp.