Kam ísť

Kostol Sedembolestnej Panny Márie v Švošove

Rímskokatolícky kostol Sedembolestnej Panny Márie sa nachádza v obci Švošov, z centra Ružomberka je vzdialený asi 15 km.

Kostol, ktorý je dominantou obce, bol dokončený a posvätený v roku 1994. Hlavným iniciátorom a realizátorom výstavby kostola bol miestny rodák a kňaz Spišskej diecézy Mons. Ján Maga. Kostol bol postavený na pozemku, na ktorom sa predtým nachádzala stará škola.

Kostol má štíhlu vežu, ktorá je vysoká 28 metrov. Pôdorys kostola má podobu otvoreného vejára. Pri vstupe nás víta nápis V duchu a v pravde. Hlavnou ozdobou kostola sú dve olejomaľby od národného umelca Vincenta Hložníka, na ktorých môžeme vidieť Ježiša Krista. Zaujímavé je aj súsošie, ktoré zobrazuje Máriu, ako drží svojho syna Ježiša, ktorého zložili umučeného z kríža. Jej hlava je pre žiaľ a bolesť zaklonená. Umelcovi sa podarilo vytvoriť toto súsošie z jedného kusu dubového dreva. Socha sa nachádza pod krížom naľavo od oltára. Vyjadruje tú najväčšiu bolesť, ktorá je na svete možná: keď matka drží v náručí svoje mŕtve dieťa. Pred spovednicou si môžeme všimnúť aj sochu Márie Magdalény, ktorá je zobrazená vo chvíli veľkého žiaľu, pôsobí na nás doslova ako klbko bolesti. Sochy sú dielom akademického sochára Ladislava Kacvinského. V kostole sú umiestnené aj kamene z posvätných miest: z prameňa rieky Jordán, zo Sinaja či z vrchu Garizim. Zaujmú aj vitráže, na ktorých sú zobrazené scény z Ježišovho života a ukrižovania. Za oltárom môžeme vidieť ukrižovaného Ježiša a výjav poslednej večere.