Okolie

Turík

Turík je jednou z menších obcí ružomberského okresu. Leží však v peknom prírodnom prostredí v podhorí Chočských vrchov. Ústi do neho Turícka dolina a v jeho bezprostrednej blízkosti je aj prírodná rezervácia Turícke dubiny.

Obec sa nachádza vo východnej časti okresu Ružomberok, od Ružomberka je vzdialená asi 9 km.

V obci stojí rímskokatolícky kostol Navštívenia Panny Márie.
Viac informácií o kostole Navštívenia Panny Márie nájdete TU

V Turíku je aj kúria zo 17. storočia.
Viac informácií o kúrii nájdete TU

V blízkosti obce je prírodná rezervácia Turícke dubiny. Nachádza sa v nej ojedinelý dubový les, pričom tvorí najsevernejšiu hranicu výskytu duba letného na Slovensku. Je to posledné miesto s väčším prirodzeným výskytom dubových stromov v Liptovskej kotline. Do rezervácie je vstup zakázaný.

Cez Turík prechádza žlto značená cyklotrasa, ktorá vedie Turíckou dolinou, obchádza hrebeň Turíckej Magury, zíde do Jastrabej doliny a nakoniec sa napojí na červeno značenú cyklotrasu. Po tej sa potom možno vydať buď smerom do Lúčok alebo na opačnú stranu na sedlo Vrchvarta a odtiaľ na Oravu.

Na juh od materskej obce leží časť Turíček. Popri nej prechádza červeno značená cyklotrasa, po ktorej sa možno vydať buď smerom do Liskovej a Ružomberka alebo na opačnú stranu do Liptovskej Teplej.

Cez Turík neprechádza žiadna značená turistická trasa. Možnosť nenáročnej prechádzky ponúka už spomínaná Turícka dolina, ktorou vedie aj cyklotrasa. Čaká tu na vás les, žblnkotajúci potok, asi kilometer za dedinou jazierko a neskôr pekné výhľady na Veľký Choč.

V okolí obce bolo v minulosti viacero hradísk. Najblišie k dnešnej obci bolo hradisko v lokalite Dielce. Je to v blízkosti posledných domov na severnom konci dediny, po východnej strane pri vstupe do Turíckej doliny. Podobných lokalít tu bolo viac a našlo sa v nich aj viacero archeologických nálezov.

Na záver zopár štatistických údajov:
Prvá písomná zmienka: 1278
Počet obyvateľov: 266 (r. 2020)
Nadmorská výška: 500 m
Erb obce tvorí červený štít, v ktorom stojí na striebornom trojvrší zlatý lev v striebornej zbroji, držiaci strieborné ľaliovité žezlo.