Čo robiť

Na vyhliadku Žiar

Vyhliadka v skalnom mestečku pod vrcholom Žiar patrí medzi zatiaľ neobjavené miesta a výhľad z nej poteší každého návštevníka.

Štart a cieľ: Liptovská Osada (zastávka autobusu „Lipt.Osada,,Jednota“)
Trasa: 3,2 km (spolu tam aj späť)
Orientačný čas: 1,5 hodiny (spolu na vyhliadky a naspäť)
Značenie: Žltá miestna turistická značka.
Prevýšenie: 140 m
Náročnosť: Nenáročná trasa so zväčša miernym stúpaním a s mierne náročným terénom pri samotných vyhliadkach.
Bezpečnosť: V úvode je potrebné prejsť cez cestu prvej triedy, na čo využijeme prechod pre chodcov. Prechod obcou je po málo frekventovaných komunikáciách alebo chodníkoch pre chodcov. Chodníček lesom po sedlo Prievalec je za mokrého počasia blatistý a šmykľavý, zvyknú sa tu pohybovať aj cyklisti, keďže tu majú vybudované provizórne zjazdové trate. Od sedla Prievalec je lesná zvážnica v kratšom úseku trochu strmšia, treba si dávať pozor na pošmyknutie, najmä pri zostupe. Chodníček zarezaný v strmom svahu je trochu užší a pri mokrom povrchu si treba dávať pozor na prípadné pošmyknutie. Najnebezpečnejšie miesto na trase sú samotné vyhliadky, ktoré nie sú chránené zábradlím a tiež nedisponujú istiacimi retiazkami. Na vyhliadky nevstupujte za mokrého počasia, nakoľko skaly tvoriace prírodné vyhliadky sú šmykľavé a hrozí z nich pád. Deti na vyhliadku bez prísneho dozoru a zaistenia / držania nepúšťajte.

Doprava:
Autom: Parkovanie na bezplatných parkovacích plochách vedľa hlavnej cesty pri autobusovej zastávke alebo pri pamätníku SNP.
Autobusom: Z autobusovej stanice na zastávku autobusu „Lipt.Osada,,Jednota“ prípadne „Lipt.Osada,,pekáreň“

Trasa:
Trasa začína v obci Liptovská Osada pri moste cez rieku (odbočka z hlavnej cesty smer Liptovské Revúce). Na začiatok trasy je možné sa pohodlne dopraviť autobusom alebo vlastným autom. Od zastávky autobusu / parkoviska sa vyberieme k odbočke do obce Liptovské Revúce, pri ktorej začína turistické značenie. Na orientáciu nám bude slúžiť žlté maľované značenie miestneho turistického chodníka, ktoré tvorí štvorec rozdelený do bieleho a žltého trojuholníka. Cez hlavnú cestu prejdeme cez prechod pre chodcov a vraciame sa smerom na Ružomberok po chodníku vedľa cesty. Na križovatke odbočíme doprava k dreveným prístreškom zastávok autobusu „Lipt.Osada,,pekáreň“. Tu sa na pamätnom mieste, kde zoskakovali partizáni, ktorí sa podieľali na prípravách na Slovenské národné povstanie, nachádza pamätník. Za pamätníkom odbočíme doľava a prechádzame mostom cez rieku. Pár metrov ďalej sa nachádza križovatka, kde sa vyberieme prostrednou cestou mierne doprava. Trasa ďalej vedie lesíkom popri plote rodinného domu. Chodník je blatistý a tiež si treba dať pozor na prípadných cyklistov, pretože v tomto mieste si nadšenci vytvorili trate pre zjazdové bicykle. Popri vysielači vchádzame na lúku, nad ktorou sa nachádza drevený kríž so sedením. Pri kríži si môžeme posedieť a pokochať sa pohľadom na lúky a čiastočne aj na obec Liptovská Osada. Nad lúkami smerom na sever sa v pozadí týčia vrch Sidorovo a Veľký Choč. Po oddychu sa vyberieme doprava, po lesnej ceste, ktorá nás vedie spočiatku mierne do kopca, neskôr sa však stúpanie zväčší. Stúpania sa netreba zľaknúť, je len krátke a potom sa znova zvoľní. Lesná zvážnica sa po chvíli zmení na príjemný chodníček. Chodník je zarezaný v strmom svahu a miernym stúpaním nás dovedie na prvé vyhliadkové miesto, ktoré sa nachádza pár metrov pod chodníkom. Druhá vyhliadka sa nachádza o niečo ďalej. Nad druhou vyhliadkou trasa končí a nachádza sa tu aj lavička na sedenie. Obidve vyhliadky sa nachádzajú pár metrov pod chodníkom a nie sú nijako upravené. Treba si na nich dávať veľký pozor, najmä pri vlhkom počasí. Vyhliadka ponúka výhľady na samotnú obec Liptovská Osada a okolité kopce. V pozadí si môžeme všimnúť horský hrebeň Prašivej v Nízkych Tatrách. Z Veľkej Fatry môžeme vidieť Malý Zvolen, Ostredok, Čierny kameň či Rakytov. Po oddychu a vychutnaní si výhľadov sa vraciame rovnakou trasou naspäť.

Poznámky:
– V úvode trasy sa nachádza predajňa potravín a občerstvenie.
– Trasa je vhodná pre všetky vekové kategórie návštevníkov, avšak mladšie deti treba pridržiavať a zabezpečiť proti pádu, najmä v úseku okolo vyhliadky.
– Do roku 2004 bolo územie skalného mestečka pod vrchom Žiar chránené ako prírodná pamiatka.
– V Liptovskej Osade sa nachádza celoročné kúpalisko a reštaurácia a množstvo ubytovacích zariadení.