Kam ísť

Vyhliadka pod Skalkou

Vyhliadka na obec Liptovská Lúžna pod hrebeňom Nízkych Tatier s dreveným dvojkrížom.

Nachádza sa južne od Ružomberka, nad obcou Liptovská Lúžna. Vyhliadka sa nachádza v pohorí Nízke Tatry, vo výške približne 1410 m n. m. Od centra Ružomberka je vzdialená 18 km (vzdušnou čiarou). Vyhliadka sa nachádza v hornej hranici pásma lesa, kde sa nachádzajú stromy, kosodrevina a lúčne časti s čučoriedkami a brusnicami. Výhľad z nej je najmä na sever a západ. Vyhliadka je pri pohľade na ňu z diaľky nevýrazná a nerozoznateľná.

Dá sa na ňu dostať po značenom turistickom chodníku z Liptovskej Lúžnej, alebo z hrebeňa Nízkych Tatier zo Sedla pod Skalkou.

Na vyhliadku sa dá dostať z Liptovskej Lúžnej, odkiaľ sa vydáme po žlto značenom turistickom chodníku smerom do Sedla pod Skalkou, pred ktorým sa nachádza. Alebo je možné ísť aj opačne zo Sedla pod Skalkou po žlto značenom turistickom chodníku smerom do Liptovskej Lúžnej.

Z vyhliadky je výhľad najmä na obec Liptovská Lúžna s jej okolím. Z pohorí je vidieť Veľkú Fatru, časť Nízkych Tatier a Malej Fatry. Najvýraznejšie vrcholy sú Tlstá, Salatín, Veľká Chochuľa, Smrekovica, Rakytov, Zvolen, Rozsutec, Stoh a mnoho iných.

Poznámky:
– Vystupuje sa na ňu celoročne, v zime netreba zabúdať na zimný výstroj a to, že chodník nebýva prechodený.
– Výstup z Liptovskej Lúžnej trvá približne 2:15 hodiny.
– Od rázcestníka v Sedle pod Skalkou na hrebeni Nízkych Tatier je vyhliadka vzdialená asi 600 m, čo je asi 10 minút chôdze.
– Podcelok Nízkych Tatier, kde sa vyhliadka nachádza, sa nazýva Prašivá.
– Vyhliadka sa nachádza v Národnom parku Nízke Tatry.
– Na vyhliadke sa nachádza drevený dvojkríž a provizórne sedenie.