Čo robiť

Popod Čierny vrch v zime

Zasnežené lúky pod Čiernym vrchom sú v zime ľahko dostupné s peknými výhľadmi na okolie Liptovskej Lúžnej.

Štart a cieľ: Liptovská Lúžna (zastávka autobusu „Lipt.Lúžna,,u Turončíka“)
Trasa: 4 km (okruh)
Orientačný čas: 1,5 hodín (okruh)
Značenie: bez značenia
Prevýšenie: 230 m
Náročnosť: Ľahká až stredne náročná trasa. V závislosti od poveternostných a snehových podmienok môže náročnosť stúpať. Trasa je krátka s prudkým stúpaním nad lyžiarsky vlek. Tieto miesta sú navštevované len pár návštevníkmi lyžiarskeho vleku, preto trasa nebýva prechodená, čo zvyšuje náročnosť. Ideálne je jej absolvovanie v tvrdom snehu, ktorý sa nezabára, prípadne v čerstvom mäkkom snehu.
Bezpečnosť: Takmer celá trasa je bezpečná, až na strmý výstup nad vlek, kde hrozí pošmyknutie. Úvod vedie po ulici, kde sa pohybujú autá. Neskôr treba dať pozor na autá pohybujúce sa po spevnenej ceste smerom k vleku. Cesta zvykne byť zľadovatená. V okolí vleku treba zvýšiť pozornosť kvôli lyžiarom. Prí výstupe nad vlek sa pohybujeme radšej popri lese, kde sa môžeme pridŕžať konárov stromov. Ak sa šmýka, odporúčame použiť stúpacie železá alebo mačky. Turistické palice sú tiež vhodným pomocníkom, najmä keď je viac snehu. Na lúkach môže byť veterno. Pre zostup odporúčame voliť trasu s malým klesaním. Zostup v miestach, kde sa lyžuje neodporúčame, hrozí riziko kolízie s lyžiarmi.

Doprava:
Autom: Parkovanie v obci je obmedzené hlavne v zime, keď je všade nahrnutý sneh, vždy sa však dá nájsť nejaké miesto, napríklad pri potravinách. Odstavná plocha je tiež zabezpečená pri lyžiarskom vleku, ale len keď sa lyžuje. Treba však brať do úvahy, že cesta k vlekom býva zľadovatená a ak sa na nej stretnú dve autá, majú problém sa obísť.
Autobusom: Z ružomberskej autobusovej stanice na zastávku autobusu „Lipt.Lúžna,,u Turončíka“

Trasa:
Trasu začneme v Liptovskej Lúžnej pri autobusovej zastávke „Lipt.Lúžna,,u Turončíka“. Pokračujeme popri ceste asi o sto metrov ďalej, kde za dreveničkou odbočíme na ulicu doprava. Cesta vedie cez potok, za ktorým prejde ešte pomedzi domy a stočí sa doľava. Za domami vychádza na lúky a vedie k lesu. Dolinka, ktorou prechádzame, sa nazýva Jančišova dolina a my z nej môžeme obdivovať kopce obopínajúce Liptovskú Lúžnu, ako napríklad Salatín, Maguru či vzdialenejší Rakytov. V blízkosti lesa prichádzame k lyžiarskemu vleku, ktorý zvykne byť v prevádzke počas víkendov, pokiaľ je dostatok prírodného snehu. Pokračujeme ďalej popri budovách, kde sa nachádza bufet a otvorené sedenie. Pokračujeme k lesu a na jeho okraji sa vydáme doprava. Spočiatku sa môžeme držať ďalej od lesa a stúpanie je len mierne. Na okraji lesa môžeme vidieť malý drevený krížik, pokiaľ nie je zapadnutý snehom. O niečo vyššie nám padol do oka kameň na okraji lesa. Pri lepšom prezretí sme zistili, že bol z travertínu. Prítomnosť minerálnych prameňov v okolí nám hneď napovie, ako sa sem asi niečo také mohlo dostať. Pokračujeme popri okraji lesa k miestu, kde stúpanie začne byť výraznejšie. V tomto mieste sa musíme rozhodnúť podľa toho, aké sú podmienky, či sa šmýka, či máme mačky a podobne. Môžeme sa vybrať mierne doprava priamo ku koncu vleku, kde nám však hrozí pošmyknutie v strmom teréne a tiež nás môžu ohrozovať lyžiari, alebo pokračujeme po okraji lesa, kde sa môžeme pridŕžať konárov a vyjdeme do plytšieho terénu nad vlek. Odporúčam však držať sa okraja lesa, čo je bezpečnejší variant. Dostávame sa nad lyžiarsky vlek, ku ktorému zídeme po mierne klesajúcej lúke. Pri vleku sa nám otvorili výhľady a aj perspektíva je o niečo zaujímavejšia. Z Veľkej Fatry okrem Rakytova vidíme aj Smrekovicu a s ňou aj mnoho ďalších vrcholov na hrebeni ako Čierny kameň, Skalná Alpa alebo Šiprúň. S lepším výhľadom na obec pribudol výhľad na Tlstú, ktorá sa nám javí vyššia ako Salatín, nie je to však tak. Od vleku si môžeme urobiť krátku zachádzku k prístrešku so sedením. Nájdeme ho tak, že keď sa otočíme chrbtom k vleku, po pravej strane si môžeme všimnúť zvážnicu vchádzajúcu do lesa. Vyberieme sa po nej, avšak ešte pred vstupom vo lesa vojdeme do medzery medzi stromami smerom doprava dolu kopcom a po pár desiatkach metrov sa nám vpravo pod stromami ukáže prístrešok. Tu si môžeme urobiť krátku pauzu a občerstviť sa z vlastných zásob. Späť sa vraciame od prístrešku rovno dolu svahom smerom k obci alebo sa vrátime k vleku a tiež schádzame rovno dolu zasneženými lúkami dolu k obci s tým, že sa snažíme vyhnúť miestam, kde sa lyžuje, aby do nás niekto pri zostupe nenarazil.

Poznámky:
– Neďaleko začiatku / konca trasy sa nachádza občerstvenie a predajňa potravín.
– Pri vleku zvykne byť počas lyžovania otvorený bufet s občerstvením.
– Trasa je vhodná aj na skialpinistický prechod na lyžiach.
– Na konci obce sa nachádza vyhliadková veža, z ktorej je výhľad na prírodnú pamiatku Meandre Lúžňanky.
– Trasa je vhodná aj pre väčšie deti, s tým, že v strmom stúpaní na ne treba dať veľký pozor a radšej ich držať.
– V obci je k dispozícii viacero možností ubytovania.