Kam ísť

Vrchol Končitá

Vrchol ležiaci nad Nižnou Revúcou v Liptovských Revúcach s dvojkrížom na vrchole.

Nachádza sa južne od Ružomberka, nad obcou Liptovské Revúce. Patrí do pohoria Veľká Fatra. Je vysoký 1248 m n. m. Od centra Ružomberka je vzdialený 19 km (vzdušnou čiarou). Vrchol je lúčny a nachádza sa na ňom drevený dvojkríž. Z vrcholu je kruhový výhľad na všetky svetové strany. Je viditeľný najmä z Liptovských Revúc a hrebeňov Veľkej Fatry a Nízkych Tatier.

Dá sa naň dostať po značenom turistickom chodníku z Liptovských Revúc, Liptovskej Osady alebo Donovál.

Na vrchol sa dá najjednoduchšie dostať z Liptovských Revúc (z Nižnej Revúcej), odkiaľ sa vydáme po žlto značenom turistickom chodníku. Pri turistickom rázcestníku „Pod Končitou“ sa treba vybrať neznačeným chodníkom doľava, ktorým je to na samotný vrchol asi päť minút chôdze pomedzi stromy.

Z vrcholu sú pekné panoramatické výhľady na Veľkú Fatru, Nízke Tatry a Chočské vrchy. Veľká Fatra ponúka výhľady na Rakytov, Smrekovicu, Skalnú Alpu, Čierny kameň, Ploskú, Ostredok, Krížnu, Sidorovo a množstvo ďalších vrcholov. Z Nízkych Tatier môžeme spomenúť Salatín, Brankov, Ostrô, Červenú Maguru, Fedorku, Prašivú, Chochule a množstvo ďalších nízkotatranských vrcholov. Z Chočských vrchov v pozadí je viditeľný dominantný Veľký Choč s nižšími vrcholmi až po Prosečné. Vidieť môžeme aj niektoré obce Dolného Liptova ako napríklad časť Liptovských Revúc, Liptovskej Lúžnej alebo Ružomberka

Poznámky:
– Vystupuje sa naň celoročne, v zime netreba zabúdať na zimný výstroj.
– V zime orientáciu zabezpečuje zimné tyčové značenie. Posledný asi 250-metrový úsek od rázcestníka na vrchol nie je značený žiadnym značením.
– Výstup z Liptovských Revúc trvá približne 1:50 hodiny.
– Výstup z Liptovskej Osady trvá približne 2:30 hodiny.
– Štandardne sa naň nevystupuje ako na cieľový bod, ale sa naň len zachádza pri prechode Zvolenmi.
– Vrcholový dvojkríž bol postavený v roku 2014.