Čo robiť

Na Veľký Choč v zime

Výstup na Veľký Choč patrí medzi najzaujímavejšie trasy využívané v zime, najmä kvôli výhľadom z neho a relatívne bezpečného výstupu v zimných podmienkach.

Štart a cieľ: Valaská Dubová, centrum obce (zastávka autobusu „Valaská Dubová,,OcÚ“)
Trasa: 10 km (spolu tam aj späť)
Orientačný čas: 5 hodín (spolu výstup aj zostup)
Značenie: modrá, zelená, zimná, červená, späť rovnakou trasou.
Prevýšenie: 942 m
Náročnosť: Stredne náročná trasa. V závislosti od poveternostných a snehových podmienok môže byť až veľmi náročná. Nie je dlhá, je na nej však veľké prevýšenie.
Bezpečnosť: Úvod trasy vedie cez obec a po poľnej ceste. Úsek cez les zvykne byť zľadovatený a šmykľavý. Počas výstupu v lese ste chránený pred vetrom. Na lúkach Poľany zvykne byť veterno a vietor nás môže sprevádzať až na vrchol. Od Poľany je taktiež viac snehu. Nebezpečné miesto v skalnom teréne pod vrcholom je zabezpečené reťazami. Na tento výstup neodporúčame ísť pokiaľ nemáte k dispozícii mačky (stúpacie železá alebo retiazky na topánky). Trasa je často navštevovaná, chodník preto býva prechodný takmer stále s výnimkou hustého sneženia. Na vrchole si dávajte pozor na snežné preveje na okrajoch skalného vrcholu.

Doprava:
Autom: Parkovanie v obci je možné len na spoplatnenom parkovisku pri miestnom cintoríne.
Autobusom: Z autobusovej stanice na zastávke autobusu „Valaská Dubová,,OcÚ“
Taxíkom: Z centra mesta vás taxík bude stáť okolo 10€.

Trasa:
Našu trasu začíname v centre Valaskej Dubovej pri turistickom smerovníku. Vydáme sa po modro značenej turistickej trase, ktorá nás vedie do kopca pomedzi domy. Po pár minútach vychádzame z obce a tu nás poľná cesta dovedie až k lesu. Na vstupe do lesa sa nachádza náučný panel o „Lese“ a prístrešok. Vchádzame do lesa a chodník začína byt trochu strmší. Po pár minútach sa dostávame k ďalšiemu prístrešku, pri ktorom sa nachádza studnička s vodou. Pokračujeme lesom k miestu s ďalším náučným panelom o „Tesných skalkách“. Tu naša trasa začne byť zas o niečo strmšia, ale za odmenu sa nám otvoria výhľady na skalnú hradbu Tesných skaliek. Po pár minútach sa dostaneme k pomyselnej skalnej bráne, ktorú tvoria skaly po obidvoch stranách chodníka. Chodníček stúpa stále priamo hore k náučnému panelu o (Faune). Pokračujeme ďalej k miestu, kde z priamej trasy odbočíme doprava a tu naša trasa začne stúpať ešte viac. Po nie dlhom, avšak strmom úseku trasy vychádzame na lúky, kde nás víta posledný náučný panel o „Flóre“. Prichádzame k smerovníku na Strednej poľane. Tu sa nám začnú naskytovať prvé výhľady. Pokračujeme zasneženou lúkou po zeleno značenej turistickej trase, avšak po pár metroch z nej schádzame na zimnú výstupovú trasu. Zimná trasa nás vedie striedavo cez les a lúky k červeno značenej turistickej trase, ktorou pokračujeme ďalej. Opäť prechádzame striedavo lesom a lúkami, z ktorých sa nám naskytujú výhľady do okolia. Prichádzame k miestu, kde začína kosodrevina a po pár minútach prídeme k najťažšiemu úseku na trase. Tu nám výstup uľahčia kovové reťaze, ktoré sú tu kvôli bezpečnosti umiestnené. Pokračujeme už len mierne stúpajúcim chodníkom pomedzi kosodrevinu, až na vrchol Veľkého Choča. Na vrchole sa nachádza smerovník a o niečo vyššie rozhľadová ružica. V prípade dobrej viditeľnosti vás za výstup odmenia výhľady do širokého okolia. Späť sa vraciame rovnakou trasou.

Poznámky:
– Obec Valaská Dubová je známa hostincom, v ktorom údajne chytili Jánošíka.
– V obci sa nachádza reštaurácia a pohostinstvo.
– Kúsok po modrej trase od smerovníka na Strednej poľane sa nachádza stará koliba „Hotel Choč“, v ktorej je možné sa v prípade zlého počasia schovať.
– Zimná trasa je značená aj zimným tyčovým značením.
– Nezabudnite si vziať náhradné oblečenie.
– Tiež nezabúdajte na dostatok teplých tekutín.
– V prípade zhoršenia počasia sa radšej vráťte, podmienky sa môžu rýchlo zmeniť.
– Trasa prechádza územím s najvyšším stupňom ochrany.
– Na trasu vyrážajte skoro ráno, nakoľko čas výstupu aj zostupu sa môže výrazne predĺžiť v závislosti od aktuálnych podmienok.

Viac informácií o vrchole TU.