Okolie

Martinček

V Martinčeku je veľmi vzácny gotický kostol, ktorý je jedným z najstarších na Liptove. Okrem toho sa obec dostala do povedomia aj vzácnym archeologickým nálezom 14 bronzových mečov.

Nachádza sa v blízkosti Ružomberka, je od neho vzdialená asi 5 km.

Najvýznamnejšou pamiatkou je rímskokatolícky gotický kostol sv. Martina, ktorý patrí medzi najstaršie stavebné pamiatky na Liptove. Stojí na vyvýšenom mieste v malom sedle na okraji obce, pod východným vrcholom kopca Mních. Najvzácnejšie sú v ňom zachované nástenné maľby z 13. storočia. Pred kostolom sú lavičky, z ktorých sa ponúka pekný výhľad smerom na juh. Vidieť odtiaľto môžete okrem iného aj ďalšiu vzácnu pamiatku – gotický kostol Všetkých svätých v Ludrovej – Kúte. Pri kostolíku upúta vašu pozornosť okolo 35 drevených striešok (tzv. dášky), ktoré si obyvatelia v minulosti postavili na uskladňovanie zemiakov a zeleniny. Podľa legiend postavili kostolík templári, ktorí mali mať na neďalekom vrchu Mních svoj kláštor, doterajší archeologický výskum to však nepotvrdil.
Viac informácií o kostole sv. Martina nájdete TU

Priamo obec neprechádza žiaden značený turistický chodník. Týči sa však nad ním nevysoký vrch Mních, ktorý ponúka možnosť nenáročnej prechádzky spojenej s peknými výhľadmi. Chodník naň začína na západnom okraji obce, na sever od cintorína. Ten vás dovedie k vyhliadke s informačným panoramatickým panelom, na ktorom si môžete pozrieť, čo z vyhliadky vidíte. Po chodníku potom vystúpite na východný vrchol Mnícha. Odtiaľ potom možno pokračovať chodníčkom po hrebeni na západný vrchol s vysielačom a nakoniec zísť do susednej obce Likavka.
Viac informácií o Mníchu nájdete TU

Z východného okraja obce sa zase dá prejsť ku kaplnke Sedembolestnej Panny Márie, ktorá stojí na vrchole krížovej cesty, ktorá vychádza zo susednej obce Lisková. Pri kaplnke je aj lavička, na ktorej si možno posedieť a pokochať sa peknými výhľadmi na Nízke a Západné Tatry. Pokračovať potom môžete chodníčkom popri jednotlivých zastaveniach krížovej cesty až na jej začiatok, ktorý je pri Liskovskej jaskyni.

Cez Martinček neprechádza žiadna značená cyklotrasa. Z Ružomberka však vedie zeleno značená cyklotrasa do susednej Likavky a tam možno odbočiť do Martinčeka po ceste, ktorá nie je veľmi frekventovaná a dovedie cyklistov do tejto malebnej obce.

Zaujímavosťou je, že v roku 1914 bolo v katastri obce nájdených 14 vzácnych bronzových mečov a ďalších predmetov z doby bronzovej. V masíve Mnícha archeológovia objavili pozoruhodný systém valových obranných opevnení, ktoré vybudoval ľud lužickej kultúry. Názov obce je spätý so sv. Martinom, podľa ktorého je pomenovaný aj miestny vzácny kostol.

Na záver zopár štatistických údajov:
Prvá písomná zmienka: 1260
Počet obyvateľov: 449 (r. 2020)
Nadmorská výška: 598 m
Erb obce tvorí modrý štít, v ktorom je strieborná lipa s koreňmi. Lipa má sedem zlatých listov. Napravo je červený Svätomartinský plášť, ktorý pretína šikmo položený strieborný meč so zlatou rukoväťou. Na ľavej strane lipky je strieborná biskupská mitra, lemovaná zlatom, so zlatými stuhami a vykladaná červenými kameňmi.