Čo robiť

LETO 4 Vlkolínec

V osade Vlkolínec sa zachovala pôvodná architektúra a štruktúra horskej osady želiarov, pastierov a drevorubačov. Drevené zrubové domčeky sa týčia vo svahovitom teréne Veľkej Fatry pod vrchom Sidorovo. Okolie Vlkolínca tvoria ovocné záhrady, terasové políčka, lúky posiate drevenými senníkmi a lesy. Zrubové domčeky sú postavené klasickým liptovským štýlom a to z otesaných kmeňov ihličnatých stromov ukladaných na kamennú podmurovku. Strechy domčekov sú pokryté dreveným šindľom. Pre svoju zachovalosť a autencititu bol Vlkolínec spolu so svojim okolím v roku 1993 zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, čím získal svetovú prestíž.

Upozornenie: Expozície vo Vlkolínci sú prístupné počas otváracích hodín.

Odtlačok pečiatky získate:
Pečiatku vám na vyžiadanie do pasu odtlačia v Dome UNESCO Vlkolínec vo Vlkolínci. Prevádzkovú dobu Domu Unesco Vlkolínec nájdete na stránke www.vlkolinec.sk.

Poloha:
Vlkolínec sa nachádza južne od Ružomberka. Leží vo Veľkej Fatre pod vrchom Sidorovo. Od centra mesta je Vlkolínec (Dom UNESCO Vlkolínec) vzdialený 5,2 km (vzdušnou čiarou). Do Vlkolínca vedie viacero značených turistických a cykloturistických trás zo všetkých smerov. Prístupová cesta do Vlkolínca vedie z južného okraja mestskej časti Biely Potok a je vyznačená dopravným značením.

Doprava:
Autom: parkovanie na spoplatnenej odstavnej ploche pod Vlkolíncom
Iné: viac informácií nájdete na https://www.vlkolinec.sk/informacie/doprava/

Vzdialenosť:
Odstavná plocha sa nachádza priamo na okraji Vlkolínca, odkiaľ je to do Domu UNESCO Vlkolínec 350 metrov.

Popis cesty:
Od odstavnej plochy prechádzame popri pokladni. Nad pokladňou sa cesta rozdvojí, my sa vyberieme cestou doľava. Prechádzame popri expozícii Roľnícky dom a dvor, popri studni ku križovatke, vedľa ktorej sa nachádza drevená zvonica. Dom UNESCO Vlkolínec sa nachádza o dva domy vyššie nad zvonicou.

Počas návštevy Vlkolínca môžete využiť služby miestnej reštaurácie vo Vlkolínci.