Kam ísť

Mauzóleum Andreja Hlinku

Mauzóleum Andreja Hlinku stojí v Ružomberku od roku 1939 a dodnes priťahuje množstvo návštevníkov. Je považované za pietne miesto, čo znamená že by sme sa tam mali správať s úctou k jeho spomienke.

Nachádza sa v centre mesta, priamo pod farským Kostolom sv. Ondreja.

Mauzóleum má dve časti, kaplnku so vstupom a hrobku na ľavej strane od kaplnky. Jeho súčasťou je aj busta A. Hlinku spolu s nerezovým krížom.

Výstavbu inicioval vtedajší starosta mesta Anton Mederly. Slávnostné otvorenie Mauzólea bolo 31. októbra 1939, keď Hlinkove pozostatky preniesli z mestského cintorína do Mauzólea.

Samotné telo A. Hlinku sa v ňom však nenachádza. Jeho pozostatky boli v mauzóleu len od októbra 1939 do februára 1945. Vo februári 1945 ich previezli pred príchodom Červenej armády na iné, doteraz neznáme miesto. Ich osud je dodnes neznámy, telo zmizlo v chaotických časoch na konci vojny. Okolo jeho hrobu existujú legendy, jeho miesto však nepoznáme.

Andrej Hlinka bol významný slovenský národovec, politik a kňaz, ktorý patril k hlavným bojovníkom za autonómiu Slovenska. Narodil sa v ružomberskej mestskej časti Černová.

Pri našej návšteve mauzóela si môžeme všimnúť, že sklenená časť rakvy je prestrelená guľkou. K tomuto činu došlo v roku 1968 v Dóme sv. Martina v Bratislave, kde bola nejaký čas umiestnená.

Zaujímavosťou je, že vyobrazenie mauzólea sa nachádzalo aj na slovenskej tisíckorunovej bankovke.

Mauzóleum A. Hlinku býva otvorené pre širokú verejnosť počas letných prázdnin.