Kam ísť

Kostol Panny Márie pri Liptovskej Mare

Rímskokatolícky kostol Kostol Panny Márie sa nachádza na brehu vodnej nádrže Liptovská Mara, z centra Ružomberka je vzdialený asi 19 km.

Z gotického kostola z 13. storočia sa zachovala len veža a pôdorys pôvodného kostola.

Vo veži sa nachádza expozícia Gotické dedičstvo Liptovskej Mary. Expozícia prezentuje farebné reprodukcie gotických oltárov, ktoré pred niekoľkými storočiami spolu s nástennými maľbami tvorili výzdobu stredovekého svätomarského kostola. Prezentované reprodukcie nie sú vyhotovené v reálnych veľkostiach, ich rozmery boli upravené s ohľadom na charakter a rozlohu expozičného priestoru. Napriek tomu umožňujú sprístupniť návštevníkom krásu týchto významných pamiatok stredovekého umenia. Na výstavu je možné nahliadnuť len cez otvorené dvere cez mrežu.

V stredoveku bol kostol jedným z najvýznamnejších na Liptove. Niekoľko storočí bol dokonca hlavným centrom duchovného života Liptova. Bol aj administratívnym centrom. Po vzniku Liptovskej župy sa práve tu konali župné zasadnutia.

V stredoveku areál kostola slúžil aj ako súdne miesto. Zaujímavosťou je, že tu bol na trest smrti upálením odsúdený známy falšovateľ listín Ján Literát z Madočian

V roku 1975 bol kostol zbúraný pri výstavbe vodného diela Liptovská Mara. Jeho verná kópia s použitím vybraných originálnych prvkov sa nachádza v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline.

Pod vodnou hladinou skončila aj obec Liptovská Mara, ľudia sa museli vysťahovať. Celkovo bolo zaplavených 13 obcí, presídlených bolo viac ako 4 000 obyvateľov.

Neďaleko kostola sa nachádza aj jedinečné Archeologické múzeum v prírode Liptovská Mara – Havránok.