Príroda lieči: Na Dedov
Posledná vychádzka v roku 2021 nás dovedie na vyhliadkovú lúku Dedov, ktorá sa nachádza nad Čutkovskou dolinou, pod vrchom Tlstá hora, alebo Krstá hora, ako ju nazývajú Černovčania. V lesoch nad Černovou sa nachádza množstvo lúk, ktoré sa v minulosti obhospodarovali. Svedčia o tom početné stavby štálov (senníkov), ktoré sa tu nachádzajú. Pre Dedov sme sa rozhodli preto, že je ľahko dostupný a dá sa naň bezpečne dostať aj počas zimy, keď napadne väčšie množstvo snehu.
Naša trasa začína v ružomberskej mestskej časti Černová, na zastávke „Čutkovská dolina“, kam premáva autobus ružomberskej MAD (MHD). Zo zastávky sa vyberieme Čremošnou ulicou, ktorá nás dovedie do areálu U dobrého pastiera na začiatku Čutkovskej doliny. V areáli sa nachádza koliba-reštaurácia, pivovar, stodola so zvieratami a množstvo ďalších atrakcií, ktoré si však necháme na spiatočnú cestu, pretože naša vychádzka je tentokrát o niečo dlhšia a spolu tam aj späť prejdeme takmer desať kilometrov. Od areálu pokračujeme cestou do doliny, kde prechádzame popri priehrade, náučných paneloch a studničkách, ktoré sa nachádzajú v blízkosti cesty, k cyklistickému smerovníku. Od smerovníka sa vyberieme mierne doprava cestou, po ktorej vedie zelenoznačená cyklotrasa smerujúca do Ľubochne. Cesta sa po pár desiatkach metrov stočí prudko späť a miernym stúpaním nás vedie cez les na rázcestie, v ktorom sa nachádza kríž a lavička. Na lavičke si môžeme oddýchnuť, pretože máme za sebou väčšiu časť cesty a čaká nás už len záverečný úsek. Pri kríži opustíme cyklotrasu a vyberieme sa doľava na cestu, ktorou vedie červeno značený turistický chodník smerujúci cez Tlstú horu na Podsuchú. Prechádzame popri studničke, ktorá je výpustom vody z vodojemu, ktorý sa nachádza o niekoľko metrov vyššie. Voda však v zime býva odstavená, a v lete to, či tečie, závisí od stavu vody vo vodojeme. Kúsok nad studničkou prichádzame na rázcestie lesných ciest. Z neho sa vyberieme doľava a opúšťame značený chodník. Naša cesta zvykne byť v zime až potiaľto prechodená, pretože sa tu pohybujú turisti. Záverečný úsek počas zimy nezvykne byť prechodený, a to nám v prípade väčšieho množstva snehu postup trochu sťaží. Našťastie tento úsek má asi 400 metrov a stúpanie je len mierne. Naľavo od cesty začne pomedzi stromy presvitať lúka, ktorá je naším cieľom. Pokračujeme po ceste na jej pravý okraj, kde sa nachádza prechod z cesty na lúku. Na lúke môžeme obdivovať staré štále, ktoré sa stále využívajú na uskladňovanie sena a výhľad do okolia, kvôli ktorému sme sa tam vybrali. Obdivovať môžeme Liptovskú kotlinu a okolité horstvá. Počas našej vychádzky bola malá oblačnosť, ktorá nám zakryla vrcholy vyššie než 1500 metrov, ale aj tak sme boli s výhľadom veľmi spokojní. Späť sa vraciame rovnakou trasou, ktorá je bezpečná, alebo pokračujeme priamo po lúke popri štáloch na chodníček, ktorý nás strmým šmykľavým svahom dovedie na cestu, ktorou sme sem prichádzali.
Prechádzka v zasneženom lese nám trochu napovie, aké to má lesná zver v zime ťažké. Preto v čase, keď je vonku veľká zima a napadne viac snehu, by sme mali myslieť aj na ňu. Môžeme pomôcť napríklad vtáčikom tým, že im do lesa prinesieme nejaké semienka, ktoré treba umiestňovať tak, aby tiež nezapadli snehom a aby sa k nim vtáčiky dostali. Musíme však myslieť aj na to, že so semiačkami môžeme do lesa doniesť aj to, čo tam nepatrí. Napríklad loj pre vtáčiky, ktorý je možné kúpiť v obchode, je často v plastovej sieťke, ktorú by sme po zime mali prísť z lesa zobrať. Ak na jar, cestou po sieťku z loja alebo po iné paličky či háčiky z vtáčích pokrmov nájdeme v lese aj niečo iné, čo tam nepatrí, tak to tam ľahostajne nenecháme a vezmeme so sebou, pretože my objavujeme okolie šetrne a udržateľne s myšlienkou #ObjavUdržateľnéSlovensko.
Veríme, že pätnásť tohtoročných vychádzok vás motivovalo navštíviť zaujímavé lokality, ktoré sa v okolí Ružomberka nachádzajú. Tiež sme radi, že ste pri ich návšteve priložili ruku k dielu a aj vy ste prírode pomohli tým, že ste z nej odnášali to, čo tam nepatrí. My sme pri návšteve týchto miest odniesli množstvo neporiadku, ale aj bylinky a plody, ktoré už využívame a budeme užívať až do ďalšej sezóny, kedy sa vyberieme po nové šípky, prvosienky, podbeľ, materinu dúšku, lipu, žihľavu, dobrú myseľ (pamajorán), repík, strezalku (ľubovník bodkovaný) a iné dary prírody.
Text pre Vás pripravili Milan Kolčák a Ján Benčík z Informačného centra Ružomberok.
Článok je pätnástym zo série článkov s podtitulom Príroda lieči.
Zverejnené: 30.12.2021