Okolie

Liptovský Michal

Liptovský Michal je síce malá obec, ale nachádza sa v ňom veľmi vzácny kostolík. Veľmi blízko k Liptovskému Michalu je aj Bešeňová, v ktorej sa nachádza veľký akvapark.

Obec sa nachádza vo východnej časti okresu Ružomberok, od Ružomberka je vzdialená asi 10 km.

Najvýznamnejšou pamiatkou je rímskokatolícky kostol sv. Michala Archanjela, ktorý patrí k najstarším zachovaným cirkevným stavbám na Liptove. Pri kostole, ktorý stojí na návrší, stojí drevená zvonica zakončená šindľovou strechou cibuľkovitého tvaru. Je tu aj trojičný stĺp a malá kaplnka Panny Márie.
Zaujímavosťou je, že podľa sv. Michala, patróna kostola, je pomenovaná aj samotná obec.
Viac informácií o kostole sv. Michala Archanjela nájdete TU

Cez Liptovský Michal prechádza aj červeno značená cyklotrasa. Na bicykli sa možno vydať napríklad smerom do Ružomberka, do Partizánskej Ľupče či k Liptovskej Mare.

Z obce nevychádza žiadna značená turistická trasa, možné sú vychádzky po lúkach na juh od dediny smerom na Partizánsku Ľupču.

V chotári obce sa našlo sídlisko z doby kamennej, sídlisko lužickej kultúry z mladšej doby bronzovej a slovanské sídlisko z doby veľkomoravskej.

Na záver zopár štatistických údajov:
Prvá písomná zmienka: 1331
Počet obyvateľov: 311 (r. 2020)
Nadmorská výška: 526 m
Erb obce tvorí čierny štít, v ktorom na striebornom ležiacom čertovi stojí strieborný rytier: sv. Michal so zlatým plamenným mečom v zdvihnutej pravici, v ľavici držiaci veľkú zlatú reťaz s pripútaným čertom.