Okolie

Černová MsČ

Černová je mestskou časťou Ružomberka. Skladá sa z dvoch častí, Novej a Starej Černovej. Spätá je najmä s osobou kňaza, politika a národovca Andreja Hlinku a taktiež aj s tragickými udalosťami, ktorú sú späté s posvätením miestneho kostola počas doby silnej maďarizácie.

Nová Černová leží asi 5 km smerom na západ od centra mesta. Stará Černová je asi kilometer ďalej na západ.

Hlavnou dominantou Černovej je rímskokatolícky kostol Panny Márie Ružencovej, ktorý je situovaný na miernej vyvýšenine v Starej Černovej. Pri jeho vysviacke v roku 1907 došlo k udalostiam známym ako „černovská tragédia“. Obyvatelia Černovej chceli, aby kostol posvätil ich rodák Andrej Hlinka, to im však nebolo umožnené. Ľudia sa snažili zabrániť príchodu kňazov, ktorí boli spišským biskupom Alexandrom Párvym určení posvätiť kostol. Do davu ľudí začali strieľať žandári, pričom zastrelili 15 ľudí a mnohých ďalších zranili. Najmladšími obeťami boli dve len pätnásťročné dievčatá. Kostol bol potom posvätený až v roku 1910.
Viac informácií o kostole Panny Márie Ružencovej nájdete TU

V susedstve kostola je cintorín, na ktorom sa nachádza Pamätník černovských martýrov, ktorý pripomína tieto tragické udalosti. Na pomníku sú napísané mená 15 obetí masakry, ktorá sa tu odohrala.
Viac informácií o pamätníku černovských martýrov nájdete TU

V blízkosti kostola a cintorína je aj budova fary, pred ktorou je aj pamätník s bustou Andreja Hlinku.

Na vedľajšej ulici, ktorá nesie meno Andreja Hlinku, sa nachádza rodný dom Andreja Hlinku. V ňom je nainštalovaná expozícia o jeho živote a diele. Možno sa tu dozvedieť veľa zaujímavých informácií o jeho živote, detstve, o skromných podmienkach, v ktorých vyrastal, o jeho kňazskom povolaní, ale aj o jeho politickom pôsobení.
Viac informácií o rodnom dome A. Hlinku nájdete TU

Na tej istej ulici, ale na jej dolnom konci, je černovský kultúrny dom. No a práve v tých miestach sa odohrali už spomínané tragické udalosti v roku 1907. Na budove kultúrneho domu je pamätná tabuľa, ktorá nám tieto udalosti pripomína.

K Černovej patrí aj hojne navštevovaná Čutkovská dolina. Tá ústi do Novej Černovej. V jej úvode je viacero atrakcií pre návštevníkov všetkých vekových kategórií. Je tu areál drevených kolíb, v ktorých si možno pochutiť na tradičných slovenských jedlách, majú tam aj vlastnú pekáreň, kde pečú domáci chlieb, sladké pečivo a iné pekárenské dobroty. V obchodíku možno kúpiť domáce lekváre, sirupy, parenice, oštiepky, či syrové nite. Súčasťou areálu je aj kaplnka, v blízkosti ktorej sa nachádza aj jazierko s rybami. Hneď vedľa neho je, najmä u detí, veľmi obľúbený gazdovský dvor, kde sa dajú pozrieť domáce zvieratá, ako napríklad kravy, prasatá, králiky, sliepky či husi. Oproti dvoru je lúka, na ktorej sa od jari do jesene pasú ovečky – valašky.
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/salase-a-koliby/areal-u-dobreho-pastiera/

Na druhej strane potoka je Detský zábavný park Obrovo, ktorý ponúka množstvo atrakcií pre deti. Pomenovaný je podľa obra Čutka, ktorý vraj býva v Čutkovskej doline. V jeho zadnej časti je požičovňa bicyklov a kolobežiek.
https://visit.ruzomberok.sk/co-robit/pod-holym-nebom/obrovo/

Súčasťou areálu je aj zipline Obrova žinka. Na záujemcov tu čaká dobrodružná 210 metrov dlhá jazda, pričom doslova preletíte vo výške až 20 metrov z jednej strany Čutkovskej doliny na druhú.
https://visit.ruzomberok.sk/co-robit/pod-holym-nebom/zipline-obrova-zinka/

Z areálu Obrova sa dá podniknúť nenáročná rodinná vychádzka z Čutkovskej do susednej Hrabovskej doliny po Obrovej ceste, pričom po ceste miniete obrov ďalekohľad, obrovu stoličku, obrove pastelky aj obrove okuliare.

Čutkovskou dolinou vedie stará asfaltová cesta, ktorá je vhodná na nenáročnú prechádzku a dá sa absolvovať aj s deťmi a aj s kočíkom.

Dolinou vedie aj náučný chodník Známa neznáma, ktorý vás dovedie k dvom vodopádom (Jeleniemu a Jamišnému) a k ústiu tiesňavy.
https://visit.ruzomberok.sk/co-robit/turistika/naucne-chodniky/naucny-chodnik-znama-neznama/

Okrem náučného chodníka je v doline aj modro značený turistický chodník, po ktorom možno cez Sedlo pod Vtáčnikom vystúpiť na vyhliadkový vrchol Malinné a odtiaľ zostúpiť na Kalváriu a do Ružomberka.
Viac informácií o Malinnom nájdete TU

Pri Sedle pod Vtáčnikom sa dá prípadne prejsť na zeleno značený chodník, po ktorom sa dá pokračovať po veľkofatranskom hrebeni na Smrekovicu a ďalej, alebo na opačnú stranu zostúpiť na Vlkolínske lúky.

Z Novej Černovej vychádza červeno značený chodník, ktorý vás dovedie na vrchol Tlstej hory (alebo Krstej hory, ako ju nazývajú miestni). V úvodnej časti trasy je vybudovaná aj krížová cesta. Na vrcholovej plošine Krstej hory je zase miesto, kde býva každý rok svätá omša. Z Krstej hory chodník pokračuje do Šiprúnskych sediel a na Šiprúň. Nakoniec zíde dolinou Nižné Matejkovo do Podsuchej. V Nižnom Šiprúnskom sedle sa však pripája aj na už spomínaný zeleno značený chodník, ktorý vedie veľkofatranským hrebeňom.
https://visit.ruzomberok.sk/co-robit/turistika/poldnove-tury/krizovou-cestou-na-tlstu-horu/
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/priroda/vrcholy-a-vyhlady/vrchol-siprun/

Zo Starej Černovej ide zeleno značený chodník, ktorý vás cez Černovské lúky dovedie do Sedla pod Červeným grúňom, kde sa pripojí na modro značený chodník. Odtiaľ možno pokračovať aj na Kútnikov kopec a do obce Hubová.

Na hranici s hubovským katastrom leží Bystrá dolina, ktorou preteká Bystrý potok. Dolinou vedie žlto značený turistický chodník, ktorý sa na Chabzdovej pripája na už spomínaný červeno značený chodník, ktorý vedie z Tlstej (Krstej) hory na Nižné Šiprúnske sedlo. Ďalšou možnosťou je odbočiť z neho na zeleno značený turistický chodník a vybrať sa napríklad do Černovej alebo na opačnú stranu do Hubovej.

Hrebeň Tlstej hory je v smere na Černovú ukončený vrchom Plieška, ktorí miestni nazývajú Tri Vrchy. Na jeho vrchole je drevený kríž. Vedie naň však len neoficiálny chodník, ktorý využívajú miestni, oficiálny značený turistický chodník naň však nevedie.

Úvodom Čutkovskej doliny ide zeleno značená cyklotrasa. Tá potom z doliny odbočí doprava a po zvážniciach a lesných cestách dôjde až do Ľubochnianskej doliny.

Dolinou vedie ešta aj žlto značená cyklotrasa, tá po náročnom stúpaní vyjde pri Sedle pod Vtáčnikom až na veľkofatranský hrebeň. Tam sa pripojí k modro značenej cyklotrase, ktorá vedie z Ružomberka na Smrekovicu.

No a z Černovej vychádza ešte jedna žlto značená cyklotrasa. Tá však vedie smerom na západ po hlavnej ceste, na ktorej je veľmi veľká premávka, takže ak sa po nej rozhodnete ísť, tak treba byť veľmi opatrný. Po ľavej strane míňa obľúbený Salaš Krajinka a potom odbočí doľava do Bystrej doliny. Z doliny potom odbočí doľava a pripojí sa k už spomínanej zelenej cyklotrase, ktorá vedie z Čutkovskej do Ľubochnianskej doliny.

Na Salaši Krajinka možno zblízka vidieť chov oviec, vrátane ich pasenia a dojenia, aj si pochutiť na tradičných slovenských špecialitách. Zaujímavosťou reštaurácie je to, že je netradične umiestnená v priestoroch maštale, takže z nej cez veľkú sklenenú stenu vidno ovečky a jahniatka. Salaš ponúka na predaj aj tu vyrobené produkty z ovčieho mlieka a majú tu aj vlastnú pekáreň.
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/salase-a-koliby/salas-krajinka/

Černová má názov po šoltýsovi menom Černo, ktorý bol jej prvým richtárom. Osadu Čutkov, ktorá ležala pri ústí potoka do Váhu, založil iný mešťan, ktorý sa volal Čutka.