Okolie

Stankovany

Obec Stankovany leží pri rieke Váh. Nad ňou sa týči vrch Šíp, v ktorého úbočí je aj malebná drevenicová osada Podšíp. V bezprostrednej blízkosti obce je aj prírodná rezervácia Močiar.

Nachádza sa v západnej časti okresu Ružomberok, od Ružomberka je vzdialená asi 16 km.

V obci sa nachádza rímskokatolícky kostol Božského srdca Ježišovho. Vydláždená cesta, travertínové schody a reliéf Božského Srdca od Miloša Blažeka, vytvárajú reprezentačný vstup do chrámu. Pri kostole sa nachádza aj socha Sv. Jána Nepomuckého.
Viac informácií o kostole Božského srdca Ježišovho nájdete TU

V jednom z domov sa nachádza aj Stankovská izba ľudových tradícií, v ktorej sú vystavené exponáty, ktoré nám pripomínajú, ako sa žilo v minulosti. Možno tu vidieť staré pracovné pomôcky, nábytok a rôzne domové doplnky, ale dá sa tu dozvedieť aj to, akú zručnosť si vyžadovalo tkanie dlhých kobercov. Svoju návštevu si treba vopred telefonicky dohodnúť.

Neďaleko Stankovian, bokom od civilizácie, je malebná osada Podšíp. Je tu niekoľko dreveníc a je to pamiatková zóna ľudovej architektúry. Okrem krásnej scenérie sú odtiaľto nádherné výhľady na hrebeň Malej Fatry a bralá Šípa. Nikdy tu nebola zavedená elektrina, napriek tomu tu v ťažkých podmienkach žili až do 50. rokov 20. storočia aj stáli obyvatelia. Dnes drevenice slúžia chatárom. Sú v súkromnom vlastníctve, takže treba rešpektovať ich súkromie. Od železničnej zastávky v Stankovanoch vedie na Podšíp turistický chodník značený zelenou značkou.
Viac informácií o Podšípe nájdete TU

Veľmi blízko pri Stankovanoch, smerom na západ, je v blízkosti železničnej trate prírodná rezervácia Močiar. Zo Stankovian k nej vedie spevnená cesta, po ktorej vedie modro značená cyklotrasa. Sú tu vápencové plochy s minerálnymi prameňmi, ktoré vytvárajú jazierka. Na okraji rezervácie je aj minerálny prameň Sírny medokýš, z ktorého si môžete nabrať minerálnu vodu.

Od železničnej zastávky v Stankovanoch vedie aj žltá turistická trasa, ktorá vedie na kopec Šíp, ktorý má dva vrcholy (hlavný a zadný). Medzi nimi je pekné skalné mesto. Oba ponúkajú veľmi pekný výhľad do údolia Váhu a na protiľahlé veľkofatranské kopce, najmä na vrchol oproti sa týčiacej Kopy. Chodník prechádza aj cez národnú prírodnú rezerváciu Šíp. Z vrcholu Zadného Šípu potom možno zísť do už spomínanej osady Podšíp.

Cez Stankovany prechádza aj modro značená cyklotrasa, po ktorej sa možno dostať do osady Podšíp, prípadne opačným smerom do Švošova a Ružomberka.

Názov obce pochádza od mena Stanko, ktoré patrilo prvému richtárovi v dedine.

Na záver zopár štatistických údajov:
Prvá písomná zmienka: 1425
Počet obyvateľov: 1155 (r. 2020)
Nadmorská výška: 438 m
Erb obce tvorí zelený štít, v ktorom zo stredného vrchu ostrého zlatého trojvršia vyrastá zlatý striebrokmenný smrek, z bočných vrchov vyrastajú strieborné zlatolisté lipy.