Čo robiť

Príroda lieči: Do Sedla pod Babou

Ďalšia vychádzka do prírody nás zavedie do lokality, ktorú zvyčajne návštevníci len prejdú a nevenujú jej veľkú pozornosť. Sedlo pod Babou sa nachádza južne od Ružomberka v Národnom parku Nízke Tatry. Južný okraj Ružomberského okresu zvyčajne pokrývajú lesy, ktoré ukrývajú mnohé zákutia a vzácnosti. Náš cieľ sme si vybrali zámerne kvôli tomu, aby sme upriamili pozornosť na to, že prírodu si musíme udržiavať čistú a zdravú.

Trasu začíname na rázcestí pod Korytnicou, kam sa vieme dopraviť autobusmi smerujúcimi na Donovaly. Zo zastávky sa vyberieme smerom do Korytnice, kam nás vedie málo frekventovaná cesta popri potoku v dolinke ohraničenej strmými svahmi pokrytými lesom. Pre orientáciu nám poslúži modré turistické značenie, ktoré nás bude viesť až do cieľa trasy. Po asi dvadsiatich minútach chôdze sa dostaneme do kúpeľnej osady Korytnica. Kúpele, ktoré sa v nej nachádzajú, sú už mimo prevádzky, ale ich meno je stále známe nielen u nás, ale aj v susednom Česku či Maďarsku. Na tejto vychádzke sa nebudeme zameriavať na minerálne pramene, ktoré sa tu nachádzajú a ich liečivá voda je voľne k dispozícii. Zameriame sa na to, čo sa v kúpeľoch využívalo na liečenie rôznych ochorení a nehovorí sa o tom toľko, ako by sa azda malo. Je to samotná klíma a horské prostredie. Vedeli ste, že v Korytnici padne každoročne najviac zrážok v ružomberskom okrese? A to je jedna z príčin, prečo je prostredie okolo tejto osady také blahodarné. Vlhkosť, ktorá sa nachádza vo vzduchu, nepochádza len z odparujúcich sa dažďov, ale aj zo stromov, ktoré počas procesu získavania živín zo zeme vypúšťajú drobné aerosóly vody do ovzdušia, spoločne s produkciou kyslíka, ktorú zabezpečujú. Vysoké kopce so strmými svahmi pomáhajú, aby vlhkosť zostala v dolinách a aby slnko nezohrievalo vzduch, ktorý by vlhkosť odniesol. Takéto prostredie má okrem nás v obľube aj množstvo rastlín, z ktorých v tomto období môžeme spomenúť Medvedí cesnak.

Rastlinka, ktorá nesie pomenovanie po vôni a chuti cesnaku, ktorú údajne požívajú medvede ako prvú po prebudení sa zo zimného spánku, prináša množstvo úžitku. To, čo cesnak ponúka, môžeme najúčinnejšie dosiahnuť konzumáciou čerstvých listov priamo v prírode. Jeho listy sa dajú ľahko uskladniť zamrazením, pri čom však prídeme o časť prospešných látok. Každé iné spracovanie, ktoré ponúkajú „zaručené“ recepty na internete, zničí veľkú časť toho, prečo sa túto bylinku oplatí zbierať. Medvedí cesnak sa dá v našich horách nájsť na mnohých miestach, zvyčajne však k nim nevedú žiadne výrazné cesty či chodníky. Tiež si treba uvedomiť, že miesta, kde ho vieme nájsť, zväčša patria k chráneným územiam. Preto ak sa rozhodneme chodiť či zbierať bylinky v lese, radšej si vždy preverme, či na dané miesta vôbec môžeme voľne vstupovať. Pri mladých listoch medvedieho cesnaku si hlavne treba dávať pozor na to, že sa dá ľahko pomýliť s prudko jedovatou konvalinkou. Avšak po odtrhnutí listu je cesnak ľahko identifikovateľný cesnakovou vôňou. Konvalinky tiež zvyčajne rastú neskôr, keď už cesnak zvykne kvitnúť a vtedy sa už nezbiera, pretože stratil svoje účinky. Pri jeho zbere sa treba držať najmä toho, že ho zbierame len toľko, koľko naozaj zužitkujeme. V každom trse nechávame jeden alebo dva listy, aby cibuľka, z ktorej vyrastá, získala dostatok energie na prežitie do ďalšieho roka. V žiadnom prípade ho nevytŕhame s koreňom a zbierame ho do plátenej tašky alebo košíka, kde môže po odtrhnutí dýchať a nesparí sa, tak ako sa zbierajú aj huby. Odporúčame ho konzumovať v surovom stave ako prílohu k jedlu, alebo nakrájaný a zamiešaný do rôznych druhov nátierok. Nespotrebované lístky v chladničke vydržia od troch dní do týždňa, v závislosti od uskladnenia alebo chladničky. Okrem doplnenia vitamínov medvedí cesnak posilňuje imunitu, napomáha tráveniu a má antiseptické účinky.

Dosť však bolo teórie, vrátime sa k našej vychádzke. Z Korytnice pokračujeme spevnenou zvážnicou popri minerálnych prameňoch do lesa. Mierne stúpajúca cesta nás po asi polhodinke príjemnej chôdze lesom dovedie do nášho cieľa. V Sedle pod Babou sa nachádzajú chaty, pri ktorých bol nedávno vybudovaný prístrešok, v ktorom si môžeme v prípade, že ho nevyužívajú návštevníci chaty, posedieť. Pri chatách môžeme vidieť starý, už nefunkčný lyžiarsky vlek, ktorý v minulosti ponúkal v tejto lokalite možnosť vyžitia počas dlhých zimných mesiacov. Zo sedla sú pekné výhľady na hrebeň Prašivej či na Novú hoľu s lanovkou nad Donovalmi. V lokalite pri chatách je možné nájsť tiež medvedí cesnak, o ktorom sme si hovorili.

A prečo sme sa vybrali práve sem? Nuž preto, že v súvislosti s myšlienkou #ObjavUdržateľnéSlovensko chceme vašu pozornosť upriamiť na to, že pri výstavbe prístrešku v sedle autori nezabudli urobiť aj niečo navyše. Pri prístrešku osadili otáčací náučný panel, ktorý jednoduchou formou poukáže na to, čo sa v prírode ako dlho rozkladá. Takéto edukatívne prvky sa v okrese Ružomberok nachádzajú na viacerých miestach a budujú povedomie najmä o tom, že v prírode sa nachádza množstvo toho, čo tam nepatrí a bude to v nej ležať veľmi dlho, ak prírode nepomôžeme a neodnesieme to z nej.

Po odpočinku a možno aj po nájdení a nazbieraní cesnaku sa vyberieme rovnakou cestou späť na začiatok našej trasy. Návrat si treba naplánovať tak, aby sme zbytočne dlho nečakali na autobus a ak máme dostatok času, tak ho môžeme stráviť či už v lese alebo v areáli kúpeľov, kde nám samotný pobyt pomôže načerpať energiu z prírody.

Na ďalšej vychádzke sa vyberieme niekam, kde si nazbierame bylinky, aby sme si začali robiť zásoby na budúcu zimu.

Text pre Vás pripravili Milan Kolčák a Ján Benčík z Informačného centra Ružomberok.

Článok je osemnástym zo série článkov s podtitulom Príroda lieči.

Zverejnené: 5.5.2022