Čo robiť

K Brankovskému vodopádu

Brankovský vodopád patrí medzi obľúbené miesta najmä u návštevníkov s deťmi a dôchodcov. Nie dlhá, no trošku náročnejšia cesta k vodopádu vás odmení pohľadom na skalné bralo s vodopádom, ktorý je najvyšším v Nízkych Tatrách.

Štart a cieľ: Podsuchá (časť Ružomberka) (zastávka autobusu „Biely Potok/Ružomberok,Podsuchá“)
Trasa: 4 km (spolu tam aj späť)
Orientačný čas: 1,5 hodiny (spolu k vodopádu a naspäť)
Značenie: zelená turistická značka, bez značenia, späť rovnakou trasou
Prevýšenie: 230 m
Náročnosť: Nenáročná trasa. Trasa s miernym stúpaním s mierne náročným prístupom k samotnému vodopádu.
Bezpečnosť: V úvode je potrebné prejsť cestným mostom na ceste prvej triedy, kde je hustá premávka a most nemá chodník pre chodcov. Následne sa pohybujete po spevnenej ceste, ktorá je často využívaná cyklistami, vedie po nej obľúbená cyklotrasa Cyklokorytnička. Samotná cesta dolinkou k vodopádu býva blatistá a záverečný výstup k vodopádu je kamenistý a šmykľavý. Posledných pár metrov výstupu k vodopádu je zaistených oceľovou reťazou. Prechod cez potôčik zabezpečujú drevené mostíky. V zime je prístup k vodopádu (ľadopádu) o niečo náročnejší v závislosti od výšky snehovej pokrývky. V zime taktiež zo skalného brala môžu padať kusy ľadu a sneh.

Doprava:
Autom: Parkovanie na bezplatných parkovacích plochách vedľa hlavnej cesty pri autobusovej zastávke.
Autobusom: Z autobusovej stanice na zastávku autobusu „Biely Potok/Ružomberok,Podsuchá“

Trasa:
Trasa začína v ružomberskej osade Podsuchá, kam sa vieme pohodlne dopraviť autobusom alebo vlastným autom. Od zastávky autobusu / parkoviska sa vyberieme k miestnej reštaurácii (kolibe), pri ktorej začína turistické značenie. My sa vyberieme po zeleno značenej trase, ktorá nás vedie popri pamätníku staviteľom cesty na Smrekovicu, k hlavnej ceste. Použijeme prechod pre chodcov a prejdeme na druhú stranu cesty. Následne prejdeme cez cestný most ponad rieku Revúca. Tu je potrebné zvýšiť pozornosť, pretože most nemá chodník pre peších a sme nútení prejsť po okraji vozovky. Za mostom sa vydáme doľava po ceste, kadiaľ vedie tematická cyklotrasa Cyklokorytnička. Pokračujeme popri rieke Revúca, ktorá samotná tvorí chránený prírodný areál s riečnym biotopom, v ktorom sa vyskytuje vzácne rastlinstvo a živočíchy, ako napríklad vydra riečna. Cestička nás vedie popri táborisku s drevenou budovou, na stene ktorej si môžeme všimnúť maľbu Brankovského vodopádu, ktorá tu zostala po skautskom tábore. Pokračujeme popri dolinke odbočujúcej doprava k druhej, taktiež odbočujúcej vpravo, do ktorej odbočíme a prejdeme dreveným mostíkom cez potok. Za potokom vystúpime pár metrov dlhým strmým úsekom na zvážnicu. Okrem samotného turistického značenia je odbočka vyznačená aj žltými šípkami s textom vodopád. Ak by sme odbočku prešli, kúsok za ňou sa nachádza náučný panel Cyklokorytničky, kde sa dá tiež odbočiť k vodopádu. Zvážnica nás vedie povedľa potôčika miernym stúpaním k hranici Národného parku Nízke Tatry, o čom nás informuje tabuľa, popri ktorej prechádzame. Zvážnica sa postupne mení na chodník a povrch, po ktorom kráčame, sa tiež zmení na kamenistý. V mieste, kde prechádzame mostíkom cez potok, si všimneme náučnú tabuľu o Brankovskom vodopáde. V tomto mieste schádzame zo značeného chodníka, ktorý odbočí z prístupovej doliny doprava. My pokračujeme popri náučnej tabuli ďalej v smere doliny, ktorou sme prišli. Terén už neznačeného chodníka je kamenistý a pri vyššej vlhkosti značne šmykľavý. Od náučnej tabule je to k samotnému vodopádu asi 300 metrov, avšak chodník už stúpa trochu viac do kopca. Pár metrov od vodopádu je úsek chodníka s najstrmším stúpaním zaistený železnou reťazou, o ktorú sa môžeme počas výstupu a najmä zostupu pridŕžať. Vodopád padajúci zo skalného brala (Kuruckej skaly) nedisponuje veľkým prietokom vody, je však najvyšším vodopádom Nízkych Tatier. Voda padajúca z výšky 55 metrov vytvára príjemný vlhký chládok najmä v horúcich letných mesiacoch. Vodopád je vyhľadávaný aj v zime, pretože skalné bralo, po ktorom steká voda, zamŕza do ľadových útvarov, vytvárajúcich nádherný ľadopád. Späť sa vraciame rovnakou trasou.

Poznámky:
– V úvode trasy sa nachádza reštaurácia.
– Trasa je vhodná pre všetky vekové kategórie návštevníkov, avšak mladšie deti treba pridržiavať najmä v úseku posledných 300 metrov trasy.
– Okolie vodopádu je Národnou prírodnou pamiatkou.
– V blízkosti trasy sa nachádzajú pramene, nie sú však upravené na pitie, preto je vhodné mať vlastné zásoby.
– Územie okolia vodopádu patrí medzi chránené územia európskeho významu.
– Pre zberateľov existuje drevená turistická známka, nálepka do turistického denníčka či magnetka Brankovského vodopádu, ktorá je k dispozícii v Informačnom centre Ružomberok na ulici Antona Bernoláka 1 v Ružomberku.