Okolie

Studničná

Studničná je časťou obce Komjatná. Oddeľuje ich lesný porast. Studničná je situovaná na juhovýchod od materskej obce a leží vo vyššej nadmorskej výške.

Od Ružomberka je vzdialená asi 11 km.

V Studničnej je rímskokatolícky kostol Nanebovstúpenia Pána. Pôvodne tu bola len kaplnka, ale od roku 2020 tu okrem nej stojí aj kostol. Jeho výstavba trvala dva roky. Situovaný je v peknom prírodnom prostredí, neďaleko lesa.

Najznámejšou prírodnou zaujímavosťou Studničnej sú viac než 30 metrov vysoké vápencové skalné veže, ktoré vytvárajú nádherné skalné mesto známe pod názvom Sedem kostolov. Krásne dielo prírody je situované na nevysokom vŕšku v centre osady. Na najvyššom brale je umiestnený dvojkríž.

Na sever od Studničnej leží masív Hlavačky. Táto lokalita je známa najmä medzi skalolezcami a horolezcami. V skalných stenách je viacero lezeckých ciest rôzneho stupňa obtiažnosti.

Cez Studničnú prechádza červeno značená turistická trasa. Vydať sa po nej môžete smerom na juh do sedla pod Radičinou a na vrchol Radičinej. Ďalej sa potom možno dostať na malebné Dubovské lúky a odtiaľ popod masív Čebraťa zísť do Ružomberka. Druhou možnosťou je vydať sa na opačnú stranu severozápadným smerom do materskej obce Komjatná. Odtiaľto možno buď ďalej pokračovať Komjatnianskou dolinou do Švošova alebo prejsť na zeleno značený turistický chodník, ktorý vedie na Hrdošnú skalu.

Cez Studničnú prechádza aj žlto značená cyklotrasa, ktorá sa pod sedlom Brestová, neďaleko Valaskej Dubovej, pripojí na zeleno značenú cyklotrasu.

Názov Studničná vznikol vďaka väčšiemu počtu vyvierajúcich prameňov v okolí.