Okolie

Kalameny

Nad obcou Kalameny sa týči zrúcanina Liptovského hradu, ktorý bol najvyššie položeným hradom na Slovensku. Obľúbené je aj jazierko s teplou vodou, ktoré je kúsok za obcou na začiatku Kalamenianskej doliny.

Obec Kalameny sa nachádza vo východnej časti okresu Ružomberok, od Ružomberka je vzdialená asi 13 km.

V obci sa nachádza rímskokatolícky kostol sv. Petra a Pavla. Pred kostolom si môžeme všimnúť dve drevené sochy, ktoré zobrazujú sv. Petra a Pavla.
Viac informácií o kostole sv. Petra a Pavla nájdete TU

Kúsok za dedinou smerom na sever leží Kalamenianska dolina. Preteká ňou potok Kalamenianka. V úvode doliny je prameň s umelo vybudovaným jazierkom. Voda v ňom dosahuje príjemnú teplotu 33 stupňov Celzia, takže sa tu dá okúpať v každom ročnom období. Jazierko je približne pol metra hlboké a na dne je pokryté drobnými kamienkami. Z dediny vás k nemu dovedie žltá turistická značka.
Viac informácií o jazierku nájdete TU

Najznámejšou pamiatkou, ktorá leží v blízkosti Kalamien, je Liptovský hrad. Od už spomínaného jazierka vás na hrad dovedie žlto značený turistický chodník. Dá sa ísť aj po modro značenom turistickom chodníku, táto trasa je však trochu dlhšia. Liptovský hrad, ktorý sa nachádza na vrchu Sestrč v nadmorskej výške 1000 metrov, bol najvyššie položeným hradom na Slovensku. Zo samotného hradu sa okrem zakonzervovaných častí múrov a zvyškov hradnej cisterny už veľa nezachovalo, avšak miesto ponúka nádherné výhľady. Pekne odtiaľto vidno napríklad Veľký Choč a zaujímavé sú aj pohľady na opačnú stranu smerom do Liptovskej kotliny okolo vodnej nádrže Liptovská Mara. Zaujímavosťou je, že v minulosti hrad strážil významnú obchodnú cestu, ktorá viedla z Liptova Sestrčskou dolinou do Malatinej na Orave a odtiaľ pokračovala až do Poľska.
Viac informácií o Liptovskom hrade nájdete TU

Súbežne so žlto značeným turistickým chodníkom vedie aj náučný chodník Kalameny – Liptovský hrad. Z informačných panelov, ktoré sú na trase, sa dozviete niečo o Liptovskom hrade a aj iné zaujímavosti.
https://visit.ruzomberok.sk/co-robit/turistika/naucne-chodniky/naucny-chodnik-kalameny-liptovsky-hrad/

Od jazierka vedie aj turistický chodník do Lúčok. Ten je značený modrou farbou. Súbežne s ním vedie aj náučný chodník. Informačné panely vás poinformujú o sv. Cyrilovi a Metodovi a o období Veľkej Moravy.

Možnosť nenáročnej prechádzky ponúka aj samotná Kalamenianska dolina, ktorou vedie asfaltová a spevnená cesta. Začiatkom doliny vedie už spomínaný modro značený turistický chodník, ktorý z nej potom odbočuje na Liptovský hrad. Dolinou sa však dá prejsť aj ďalej.

Cez Kalameny neprechádza žiadna značená cyklotrasa.

Názov obce Kalameny pochádza od zemana Kelemena, ktorý sa tu v minulosti usadil.

Na záver zopár štatistických údajov:
Prvá písomná zmienka: 1264
Počet obyvateľov: 449 (r. 2020)
Nadmorská výška: 568 m
Erb obce tvorí modrý štít, v ktorom zo spodného okraja vyrastá zlaté skalné bralo, na ňom je strieborný zlatostrechý hradný palác so zlatom lemovanými oknami a bránou, vľavo so striebornou vežičkou s dvomi zlatými poloblúkovitými oknami a zlatou, lastovičím chvostom ukončenou obrátenou zástavkou na striebornej žrdi, vľavo od paláca je zlatý listnatý strom a to všetko je obohnané strieborným kruhovým múrom bez cimburia.