Čo robiť

Náučný chodník Medvedia cesta

Náučný chodník sa nachádza v Hrabovskej doline pri Ružomberku. Vedie z rekreačnej zóny, ktorá sa nachádza asi 3 km od centra mesta Ružomberok, do lokality Vlkolínske lúky nad Vlkolíncom.

Lokalita je pre návštevníkov známa najmä kvôli lyžiarskemu stredisku, ktorého zjazdovka končí priamu tu v doline a bikeparku, ktorý je tu v prevádzke počas leta. Keďže prístupová cesta do hornej časti strediska sa už dlhšiu dobu v lete využíva ako trasa pre horské káry a kolobežky, vznikla potreba zmeniť trasu peších návštevníkov, ktorí mieria do hornej časti strediska, alebo do Vlkolínca. Pred pár rokmi sa dolina taktiež preslávila videonahrávkou medveďa utekajúceho pred cyklistom a to bol možno jeden z kľúčových dôvodov, prečo chodník na túto tému. Medveďov sa v tejto lokalite vyskytuje veľké množstvo, no našťastie s nimi nie sú nijaké veľké problémy. Trasa vedie atraktívnejším prostredím ako asfaltová cesta a je navrhnutá tak, aby ste sa pri prechode ňou dozvedeli základné údaje o našej najväčšej šelme medveďovi hnedom a o lokalite, ktorou budete prechádzať.

Chodník začína pod parkoviskom pri stanici kabínkovej lanovky. Vstupný portál na trasu sa nachádza hneď vedľa cesty vedúcej k apartmánovým domom, umiestneným nad tunajšou priehradou. Prechádzame mostom ponad potok vtekajúci cez sedimentačné nádrže do priehrady. Asfaltová cesta nás vedie popri apartmánových domoch ukrytých v lese, v ktorých sa nachádza reštaurácia s vynikajúcou kuchyňou. Pokračujeme popri chatách a za poslednou chatou schádzame z asfaltovej cesty doľava na spevnenú štrkovú cestu. Tá nás vedie lesom k zjazdovke. Prekročíme zjazdovku a pokračujeme ďalej. Orientácia je jednoduchá, pretože po prejdení zjazdovky je už z tejto cesty len jedna výraznejšia odbočka, na ktorú by vám aj tak nenapadlo odbočiť. Trasa nás vedie popri náučných paneloch, fotopaneloch s medveďmi v životnej veľkosti, medveďom brlohu či mieste so včelími úľmi, pretože tie s medveďmi úzko súvisia. Na záver sa dostávame na asfaltovú cestu, vedúcu zo spodnej časti strediska, kde sme začínali, do hornej časti strediska. Vydáme sa dolu kopcom doľava popri turistickom smerovníku, ktorý nás poinformuje, že sa nachádzame v lokalite Vlkolínske lúky. Pri ňom odbočíme doprava na spevnenú štrkovú cestu k drevenému prístrešku. Tu trasa končí a my sa môžeme vybrať buď naspäť na cestu do hornej časti strediska, alebo čo odporúčame my, pokračovať štrkovou cestou ešte asi 300 metrov ku Minifarme pod Sidorovom, kde si v letných mesiacoch môžete prezrieť domáce zvieratá. Za farmou sa dá pokračovať chodníčkom doprava ďalej do hornej časti strediska, alebo chodníčkom doľava na lúčny hrebeň, odkiaľ môžeme zísť do Vlkolínca. Odtiaľto sa vraciame rovnakou trasou, alebo od turistického smerovníka na Vlkolínskych lúkach pokračujeme asfaltovou cestou ponad ružomberskú kalváriu s výhľadom na mesto. V prípade, že už nebudete vládať, tak z hornej časti strediska môžete na zostup využiť kabínkovú lanovku.

Po absolvovaní trasy náučného chodníka môžete využiť reštauračné a iné služby, ktoré sa v Hrabovskej doline nachádzajú.

– Náučný chodník na dvoch miestach križujú zjazdové trate cyklistov, zvýšte prosím v týchto miestach ostražitosť a radšej počkajte, kým cyklisti prejdú, pretože v tých miestach by vás mohli zbadať príliš neskoro.
– Náučný chodník neodporúčame využívať v zimných mesiacoch, nakoľko križuje frekventovanú lyžiarsku zjazdovku.
– V zime sa trasa zvykne využívať ako bežkárska trasa.
– Náučný chodník meria približne 7 km (tam, aj späť), a je možné ho absolvovať približne za 3 hodiny.
– Chodník nemá štandardné značenie turistického chodníka, ale je značený navigačnými šípkami. Zvýšte preto ostražitosť vždy na každej odbočke a križovatke.
– Chodník, tým že zväčša vedie po štrkovej ceste, nie je vhodný pre najmenších návštevníkov a kočíky.
– Na trase sa nachádzajú miesta s lavičkami, kde si môžete odpočinúť.
– Na väčšine trasy je zákaz vjazdu motorovým vozidlám, ale na trase sa pohybujú cyklisti, pri ktorých treba zvýšiť ostražitosť
– Chodníkom vstupujete do Národného parku Veľká Fatra, preto je potrebné dodržiavať jeho návštevný poriadok.
– V Hrabovskej doline sa nachádza množstvo atrakcií ako člnkovanie, horské zjazdové káry a kolobežky, zipline, lezecká dráha, aquazorbing, kyslíková cesta s prvkami na cvičenie a ďalšie dve náučné trasy.
– V hornej časti strediska a vo Vlkolínci je možnosť občerstviť sa.

Doprava:
Autom: Pri stanici kabínkovej lanovky sa nachádza parkovisko, kde si môžete pohodlne zaparkovať vaše auto.
Pešo: Z centra mesta je to asi 45 min. chôdze.
Vlakom: Zo železničnej zastávky Ružomberok Rybárpole je to pešo asi 30 minút. Z hlavnej vlakovej stanice je to pešo asi 50 minút.
Autobusom: Z centra mesta alebo od železničnej stanice sa môžete pohodlne odviesť autobusom MHD na zastávku „Katolícka univerzita“ alebo „Hotel Áčko“, odkiaľ je to k štartu trasy približne 30 minút pešo.
Taxíkom: Z centra mesta vás taxík bude stáť okolo 4€.