Čo robiť

Nová hoľa - Zvolen - Malý Zvolen - Nižná Revúca

Chodník vedie od vrcholovej stanice lanovky na Novej holi. Pokračuje hrebeňom na vrch Zvolen a z neho lúčnym hrebeňom na Malý Zvolen, z ktorého schádza po zjazdovke do Nižnej Revúcej. Takmer celá trasa je vyhliadková s výhľadmi na Nízke Tatry a Veľkú Fatru.

Číslo trasy: 8607
Farba: Žltá
Dĺžka trasy: 6,7 km
Prevýšenie: Stúpanie: cca 150 m / Klesanie: cca 840 m
Čas prechodu: 2:20 hod.

Popisné miesta orientácie:
1. Nová hoľa 1357 m
2. Zvolen 1402 m
3. Malý Zvolen 1372 m
4. Pod Končitou 1210 m
5. Nižná Revúca 650 m

Popis trasy:
Trasa začína pri hornej stanici lanovky Donovaly – Nová hoľa. Od rázcestníka pokračuje smerom na západ na pár metrov vzdialený vrchol Novej hole, kde sa nachádza malý kovový kríž. Z vrcholu sú výhľady na Zvolen a Malý Zvolen s Veľkou Fatrou v pozadí. Na severe sa týči Veľký Choč. Výhľad smerom na východ zaberajú Nízke Tatry s hrebeňom Prašivej, či vrchmi ako Salatín, Fedorka, Červená Magura, Brankov a mnoho iných. Okrem toho môžeme obdivovať Kozí chrbát so Starohorskými vrchmi, Poľanu, Veporské vrchy či Kremnické vrchy. Z vrcholu trasa schádza spočiatku skalnatým a vzápätí blatistým šmykľavým chodníkom medzi stromy a kríky do sedla pred Zvolenom, kde sa nachádza tabuľa o Zvolene, území európskeho významu. V sedle sa k trase pripojí červeno značený turistický chodník z Donovalov, s ktorým naša trasa pokračuje spočiatku popod hrebeň (sprava). Chodník stúpa hlineným terénom na hrebeň, po ktorom prichádza k rázcestníku na vrchole Zvolena. Pod vrcholom sa nachádza skalnatá vyhliadka na Donovaly s dreveným krížom. Výhľady zo Zvolena a zo skalnatej vyhliadky sú o niečo krajšie ako zo začiatku trasy, najmä na Veľkú Fatru. Trasa odbočí na sever a odpojí sa od červenej trasy. Pokračujeme lúčnym terénom mierne nadol. Chodník si drží stály smer a skalné vyvýšeniny porastené trávou podchádza sprava. Celý lúčny chodník pod stúpanie na Malý Zvolen je vyhliadkový, spočiatku na Nízke Tatry a neskôr aj na Veľkú Fatru. Výstup na vrchol Malého Zvolena je krátky s miernym stúpaním. Z vrcholu sú výhľady najmä na Nízke Tatry a sčasti na Veľkú Fatru. Trasa začína zostupovať mierne nadol, spolu so zeleno značeným turistickým chodníkom. Po pár minútach chôdze začne byť klesanie prudšie. Terén v klesaní je hlinený, často blatistý a šmykľavý. Prudšie klesanie vedie takmer až k rázcestníku Pod Končitou. Na rázcestí sa odpojí zeleno značený chodník a naša trasa pokračuje miernym klesaním doľava vo svahu Končitej. Chodníček nás dovedie na lúčnu zjazdovku s vlekmi. Asi dvesto metrov smerom doprava sa za starými kolibami nachádza prameň s pitnou vodou. Trasa pokračuje dolu zjazdovkou po jej pravej strane. Počas zostupu dolu zjazdovkou sa môžeme kochať výhľadmi na časť Veľkej Fatry. Na konci zjazdovky (pred posledným stĺpom vleku) prejde trasa doľava, popod stožiare elektrického vedenia, na chodníček poza ploty rodinných domov. Chodníček nás vyvedie pomedzi domy do Liptovských Revúc, konkrétne časti Nižná Revúca, do doliny Veľký Hričkov. Ďalej nás vedie asfaltová cesta pomedzi domy k rieke Revúca. Samotný koniec trasy sa nachádza pri moste za riekou Revúca, pri zastávke autobusu.

Bezpečnosť:
Väčšina trasy vedie bezpečným terénom, zväčša po lúčnych chodníkoch a dvoma strmšie klesajúcimi, šmykľavými časťami. Najnebezpečnejšia časť chodníka je zostup z Novej hole do sedielka pred Zvolenom, kde je terén zväčša vlhký a šmykľavý, dokonca aj za suchého počasia. Ďalšia náročnejšia časť je zostup z Malého Zvolena pod Končitú. Tu je terén taktiež miestami strmý, vlhký, blatistý a šmykľavý. Trasa je vhodná pre deti od 7 rokov, avšak uvedené časti trasy je potrebné deti previesť s pridŕžaním. V zime zvykne byť na trase väčšie množstvo snehu, pohyb po tyčovom značení vedie bezpečným terénom.

Značenie v teréne:
Značenie na trase je dostatočné, nakoľko je na trase z väčšej časti aj zimné tyčové značenie. Zimné tyčové značenie vedie z Novej Hole až po zjazdovky nad Nižnou Revúcou. Značenie najmä na lúčnych častiach je zle viditeľné, avšak zimné značenie nás vedie zväčša priamo po trase, prípadne par metrov od trasy chodníčkov, ktoré sú využívané a dobre viditeľné.

Poznámky:
– Prejdenie trasy smerom naspäť (výstup) trvá približne 3:15 hod.
– Na začiatok trasy sa najjednoduchšie dá dostať lanovkou z Donovalov, alebo červeno značeným turistickým chodníkom taktiež z Donovalov, kam sa z Ružomberka vieme dopraviť linkovým autobusom.
– Na začiatku trasy sa nachádza sedenie, rozhľadové tabule a fotorámik.
– Chodník je využívaný celoročne.
– Na zostupové úseky odporúčame používať turistické palice.
– Od rázcestníka Pod Končitou je to na vrchol Končitej zachádzka asi na 15 minút (spolu tam aj späť).
– Na vrchole Končitej sa nachádza drevený dvojkríž s panoramatickým výhľadom na Nízke Tatry a Veľkú Fatru.
– Na konci trasy sa nachádza predajňa potravín a občerstvenie.
– V letných mesiacoch sa priamo pri chodníku nachádza množstvo lesných plodov ako čučoriedky a maliny.

Trasa bola preverená v auguste 2021.