Čo robiť

009 Štyri chotáre Komjatná

Miesto stretu štyroch obcí pod vrchom Hrádok v severnej časti ružomberského okresu je zaujímavé výhľadom do okolia, nenáročným prístupom a drevenou zrubovou vežičkou s dvojkrížom na vrchole. V blízkosti vežičky sa nachádzajú katastre obcí Komjatná, Žaškov, Jasenová a Oravská Poruba.

Upozornenie: Autobus cestou do Ružomberka na zastávke, ktorá je pre nás východzia nestojí, treba zájsť k inej.

Úloha na získanie pečiatky:
Odfoť sa na jednom z miest:
a,) v lokalite s vežičkou v pozadí
b,) pri vežičke s cyklistickými smerovkami

Odtlačok pečiatky získate po preukázaní sa fotografiou v Informačnom centre Ružomberok.

Poloha:
Vežička sa nachádza severne od obce Komjatná na lúkach neďaleko vrchu Hrádok v Oravskej vrchovine. Z lokality je výhľad na okolité pohoria. Popri vežičke prechádza modro značená cyklotrasa do Jasenovej a do Žaškova.

Doprava:
Prímestským autobusom: zastávka „Komjatná,,Pod Stráňou“
Autom: parkovanie na okraji cesty v blízkosti rázcestníka (pri škole, pri potravinách)

Vzdialenosť:
Od zastávky autobusu 2,6 km.

Popis cesty:
Pri zastávke autobusu si môžeme na opačnej strane cesty všimnúť turistický smerovník, od ktorého k nášmu cieľu vedie zeleno značená cyklistická trasa. Tá je však veľmi riedko značená a na orientáciu nám veľmi neposlúži. Zo zastávky sa vyberieme smerom na ulicu mierne do kopca, vzďaľujúc sa od potoka. Cesta sa stočí doľava a vychádza na mierny kopček. Pri ceste si môžeme všimnúť drevený kríž a za ním pod stromami ukrytú murovanú kaplnku. Pokračujeme asfaltovou cestou smerom k poľnohospodárskemu družstvu, no ešte pred ním na najbližšej križovatke odbočíme doľava na spevnenú cestu. Cestou pomedzi polia zídeme k potôčiku, za ktorým zľava obídeme kríky a začneme stúpať hore kopcom, stáčajúc sa doprava na hrebeň. Na orientáciu nám poslúžia stožiare vysokého napätia, ktoré sa nachádzajú na lúčnom hrebeni. Poľnou cestou pomedzi lúky a polia pokračujeme hrebeňom popod stožiare. Elektrické vedenie sa postupne vychýli z nášho hrebeňa doprava, no my stále pokračujeme hrebeňom, až v diaľke zazrieme malú drevenú stavbu vežičky pod zalesneným vrcholom. Nevýrazná cestička nás dovedie k drevenej stavbe vežičky, ktorá pri pohľade zblízka nie je až taká mala. Pri vežičke sa môžeme občerstviť z vlastných zásob a kochajúc sa výhľadom sa vraciame späť.

Popis cesty s fotografiami nájdete na konci článku (pod galériou a mapou).

Po návrate môžeme využiť služby predajne potravín, ktorá sa nachádza o jednu zastávku autobusu ďalej.

Popis cesty s fotkami:

Pri zastávke autobusu si môžeme na opačnej strane cesty všimnúť turistický smerovník, od ktorého k nášmu cieľu vedie zeleno značená cyklistická trasa. Tá je však veľmi riedko značená a na orientáciu nám veľmi neposlúži. Vyberieme sa na ulicu mierne do kopca, vzďaľujúc sa od potoka.

Cesta sa stočí doľava a vychádza na mierny kopček. Pri ceste si môžeme všimnúť drevený kríž a za ním pod stromom ukrytú murovanú kaplnku. Pokračujeme asfaltovou cestou doprava.

Cesta pomedzi polia smerujúca k poľnohospodárskemu družstvu nás dovedie na križovatku, na ktorej odbočíme doľava na spevnenú cestu.

Pomedzi polia zídeme k potôčiku, za ktorým sa nachádza križovatka.

V križovatke neodbočíme ani vpravo, ani vľavo, ale pokračujeme priamo hore kopcom, s tým, že kríky pred nami obídeme zľava.

Poľnou cestou stáčajúcou sa mierne doprava vyjdeme na kopček.

Hrebeňom vedie poľná cesta smerujúca k stožiarom vysokého napätia.

Cesta pokračuje popod vedenie a o niečo ďalej prejde popod vedenie znova.


Vedenie vysokého napätia pokračuje mierne doprava a my pokračujeme po cestičke hrebeňom k lesu na obzore. Vľavo od neho už môžeme vidieť vežičku.Malé záverečné stúpanie nás dovedie do cieľa.