Okolie

Obec Potok je počtom obyvateľov najmenšou v ružomberskom okrese a zároveň je v rámci okresu najvýchodnejšie situovaná.

Od Ružomberka je vzdialená asi 13 km.

V dedine stojí za povšimnutie drevená zvonica z 18. storočia a niekoľko starších murovaných domov.

Popri Potoku prechádza červeno značená cyklotrasa, po ktorej sa možno vydať smerom do Bešeňovej či Ružomberka alebo na opačnú stranu k Liptovskej Mare. Neďaleko obce je aj zeleno značená cyklotrasa, ktorá vedie ponad bešeňovskú vodnú nádrž k Liptovskej Mare.

Z obce nevychádza žiadna značená turistická trasa, možné sú vychádzky po lúkach na východ alebo západ od dediny.

Územím obce prechádzala v 13. storočí významná historická cesta zo Zvolena do Poľska, popod Hrad Liptov (Sielnický hrad, Liptovský Starhrad). Narodili sa tu prvá slovenská poetka Katarína Potocká a horár Igor Mráz, ktorý bol známy pod pseudonymom Horár Sever a napísal sériu kníh, v ktorých opísal svoje zážitky z prekrásnej liptovskej prírody.

Na záver zopár štatistických údajov:
Prvá písomná zmienka: 1273
Počet obyvateľov: 100 (r. 2020)
Nadmorská výška: 554 m
Erb obce tvorí zelený štít, v ktorom je vo vrchnej časti zobrazený poľovný pes – chrt s obojkom. Ten vystihuje pôvodné zameranie obce, ktorej okolie slúžilo pre kráľovské poľovačky, najmä na vodné vtáctvo. Vedľa psa je trstina, ktorá charakterizuje močaristý charakter veľkej časti okolia obce a obilné klasy, ktoré charakterizujú poľnohospodárske zameranie obyvateľov. Na spodku erbu sú tri vlnovky, ktoré predstavujú výskyt minerálnych prameňov v okolí obce.