Čo robiť

Ludrovská dolina, Pamätník SNP - Ostré

Chodník vedie od pamätníka SNP v Ludrovskej doline cez Sedlo Teplice na vrchol Ostré (Ostrô). Chodník spája pamätník na boje počas Slovenského národného povstania v doline s vrcholom Ostré, na ktorom bolo počas bojov vybudované obranné a pozorovacie postavenie povstalcov. Z trasy nie sú takmer žiadne výhľady, avšak málo navštevovaná trasa, historicky spojená s bojmi počas SNP má svoje čaro.

Číslo trasy: 8628
Farba: Žltá
Dĺžka trasy: 2,2 km
Prevýšenie: Stúpanie: cca 450 m / Klesanie: cca 5 m
Čas prechodu: 1:30 hod.

Popisné miesta orientácie:
1. Ludrovská dolina, pamätník SNP 630 m
2. Sedlo Teplice 945 m
3. Ostré 1087 m (chýba smerovka)

Popis trasy:
Trasa začína v Ludrovskej doline pri pamätníku SNP. Na začiatok trasy sa dostanete po červeno značenom turistickom chodníku z obce Ludrová. Trasa hneď v úvode vedie strmo stúpajúcou, zarastenou zvážnicou po hrebeni. Navedie nás na ňu značenie na stromoch vľavo od pamätníka. Zvážnica je strmá, vymytá od vody. Pri zostupe ňou hrozí riziko pošmyknutia. Značenie popri zvážnici je redšie, avšak dostatočné, vzhľadom na to, že sa nechávame viesť samotnou zvážnicou. V časti, kde sa dostaneme na rúbanisko, sa nám pri pohľade späť naskytne čiastočný výhľad na Chočské vrchy a Jánošíkovu skalu trčiacu z lesa oproti. Stúpanie sa zmierni a zvážnica je čoraz viac porastená vegetáciou. Dostávame sa k poľovníckemu posedu, za ktorým sa prehupneme cez sedielko s mladými stromčekmi. Na druhej strane pri začiatku lesa si pri opätovnom pohľade späť môžeme všimnúť, že výhľad sa zmenil a my môžeme obdivovať časť Západných Tatier v pozadí. Po chvíli sa zvážnica úplne stratí a my sa necháme nasmerovať značkami mierne doľava, smerom k rúbanisku. Táto časť trasy je na orientáciu najnáročnejšia, pretože chodník vlastne neexistuje a my sa nechávame viesť značkami na stromoch, ktoré sú našťastie dosť na husto. Keďže chodník takmer neexistuje, je potrebné sledovať, kam stúpame, pretože pod vegetáciou sa nachádza skalnatý terén s rôznymi priehlbinami, puklinami a konármi. Značenie nás dovedie takmer k rúbanisku na zarastenú zvážnicu, ktorou len prejdeme. Pokračujeme kolmo na zvážnicu, priamo hore do kopca. Ak by ste náhodou stratili orientáciu, stačí pokračovať nahor a po pár minútach sa dostanete na výraznejšiu zvážnicu, na ktorej sa treba vybrať doľava. Zvážnica nás dovedie do lúčneho Sedla Teplice, kde sa k našej trase pripojí zeleno značený turistický chodník z Podsuchej a Brankova. V sedle pokračujeme doprava a na prvom strome si môžeme všimnúť rámik s informáciami o tejto lokalite. Prechádzame popri smerovkách zeleno značenej turistickej trasy, spoločne s ktorou pokračujeme spočiatku mierne, no po chvíli prudšie do kopca. Značenie sa drží hrebeňa, prípadne ho podchádza zľava a zas sa vráti na hrebeň. Pod vrcholom sa nachádza hliníková smerovka na strome, (je viditeľná skôr pri zostupe z vrcholu) k hrobu neznámeho vojaka, ktorý padol počas SNP. Od chodníka je vzdialený asi 100 metrov. Po pár minútach chôdze od odbočky k hrobu nás trasa dovedie k skale, ktorú môžeme v prípade vlhkého počasia obísť sprava. Za skalou je to už iba kúsok na Ostré, alebo Ostrô, ako ho nazývajú miestni. Na vrchole sa nachádzajú pamätné tabule venované účastníkom SNP. Z vrcholu sú len obmedzené výhľady na Salatín a Prašivú. Značka na skale nás upozorní na to, že tu žltá trasa končí.

Bezpečnosť:
Trasa vedie miestami strmším terénom, ktorý je nevychodený. Nebezpečenstvo hrozí najmä pri zostupe dolu strmými časťami. Pri prechode nevychodenou časťou trasy je potrebné sledovať, kam stúpate, pretože terén je kamenistý a je pokrytý vegetáciou a machom. Trasa nie je kvôli strmo klesajúcim častiam vhodná pre deti mladšie ako 10 rokov. Tiež nie je vhodná pre návštevníkov s obmedzenou pohyblivosťou. Na trase odporúčame používať turistické palice a pevnú obuv.

Značenie v teréne:
Značenie na trase je dostatočné, s jedným úsekom trasy, kde je potrebné zvýšiť pozornosť a hľadať značky. Vždy, keď nie je trasa jednoznačná, je značenie pre lepšiu orientáciu namaľované hustejšie.

Poznámky:
– Prejdenie trasy smerom naspäť (zostup) trvá približne 1:00 hod.
– Trasa je prístupná celoročne, avšak v zime sa nevyužíva.
– Začiatok trasy je vzdialený asi 1,3 km od zastávky autobusu „Ludrová,,otočka“ po červeno značenom turistickom chodníku.
– V úvode trasy sa nachádza prístrešok so sedením.
– Neďaleko začiatku trasy, ďalej v doline, sa nachádza prístrešok s ohniskom a náučnou tabuľou o Ludrovskej doline.
– Na vrchole sa nachádza výstupová kniha.
– Neďaleko Sedla Teplice (po zeleno značenej turistickej trase) sa nachádza poľovnícky posed, od ktorého je výhľad na Chočské vrchy, Západné Tatry a nízkotatranský Salatín.
– Trasa sa využíva aj na prístup k vrcholu Brankov z Ludrovej, prípadne na zostup z neho do Ludrovej.
– Na trase nie sú upravené pramene, i keď v blízkosti trasy sa ich neupravených nachádza niekoľko.
– Na začiatku trasy sa nachádza drevená tabuľa Národného parku Nízke Tatry, v ochrannom pásme ktorého sa trasa nachádza.

Trasa bola preverená v auguste 2021.