Okolie

Lúčky

V Lúčkach sú kúpele, do ktorých prichádza každý rok veľké množstvo kúpeľných hostí. Okrem toho je tu však aj kúpalisko, známy vodopád, k tomu veľmi pekné okolie s nádhernou prírodou, takže o návštevníkov tu nie je núdza. Obec je rozdelená na dve časti, dolnú časť tvorí pôvodná obec, horná časť je kúpeľná.

Obec sa nachádza vo východnej časti okresu Ružomberok, od Ružomberka je vzdialená asi 13 km.

Kúpele Lúčky, ktoré ležia na severnom konci obce, patria medzi najstaršie kúpele na Slovensku. V kúpeľoch sa liečia choroby tráviaceho ústrojenstva, ženské choroby, onkologické choroby, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, nervové ochorenia, choroby pohybového ústrojenstva, choroby z povolania a osteoporóza. Liečivá voda pochádza z dvoch vrtov a používa sa v bazénoch aj v separátnych kúpeľoch. Medzi procedúry, ktoré tu poskytujú, patria napríklad rôzne masáže, elektroterapia, magnetoterapia, biolaser, liečebný ultrazvuk, galvanoterapia, svetloliečba, liečebná telesná výchova a iné.

V kúpeľnom areáli je aj Aqua Vital Park: kúpalisko so saunovým svetom. Sú tu dva vonkajšie bazény, jeden vnútorný bazén a saunový svet. Vonku sa nachádzajú rekreačný bazén s rôznymi atrakciami a sedací bazén s liečivou minerálnou vodou, ktorý slúži na relax a oddych. S bazénmi je spojený aj Vitálny saunový svet. Celá obec je v ochrannom pásme prírodných liečivých zdrojov.
Viac informácií o Aqua Vital Parku nájdete TU

Na návrší v strede dediny je rímskokatolícky kostol Povýšenia sv. Kríža. Zaujímavosťou je, že v roku 1925 požehnal dva zvony vo veži kostola známy slovenský národovec Andrej Hlinka.
Viac informácií o kostole Povýšenia sv. Kríža nájdete TU

V kúpeľnom areáli je aj kaplnka DEO, v ktorej sa môžu pomodliť kúpeľní hostia a okoloidúci.
Viac informácií o kaplnke DEO nájdete TU

Priamo v strede obce, pod kostolom, sa nachádza nádherný Lúčanský vodopád, ktorý je národnou prírodnou pamiatkou. Je vysoký 13 metrov a padá v kaskádach z travertínovej terasy po travertínových skalách do priľahlého jazierka. Vďaka teplým prameňom z kúpeľov, ktoré do neho pritekajú, nikdy nezamŕza, takže ho môžete obdivovať v každom ročnom období. V minulosti tu boli nájdené aj vzácne archeologické nálezy. Vodopád je vďačným objektom na fotografovanie, takže asi žiadny návštevník Lúčok z obce neodíde bez toho, aby si tu urobil fotografiu. Pre zaujímavosť treba dodať, že za národnú prírodnú pamiatku bolo vyhlásených na celom Slovensku iba päť vodopádov.

Ďalšou prírodnou pamiatkou v obci sú Lúčanské travertíny. Nachádzajú sa v severozápadnej časti obce, v blízkosti kúpeľov. Travertíny vytvárajú plošinatú vyvýšeninu, ktorú miestni nazývajú Skálie a aj mohutné skalné steny, ktoré nazývajú Zápoly a Skaličky. Na ich vrchole je plošina, ktorá je významnou archeologickou lokalitou s hradiskom lužickej kultúry. Travertíny v Lúčkach vznikli pri vyvieraní mineralizovaných teplých vôd. Po odumretých rastlinných telách v nich vznikli dutinky, ktoré dodnes dávajú lúčanskému travertínu jeho charakteristický vzhľad. V minulosti sa v Lúčkach nachádzali aj dva kameňolomy, v ktorých sa ťažil travertín.

Na severnom konci obce, za miestnym futbalovým ihriskom, sa nachádza diviačia obora. Miesto je obľúbené najmä pre rodiny s deťmi, nakoľko tu možno spoza plota pozorovať diviakov, pričom niekedy tu bývajú aj mláďatá. Zvernica je majetkom poľovníkov a slúži na výcvik poľovných psov pri kontakte s diviačou zverou.

Neďaleko Lúčok je aj národná prírodná rezervácia Choč. Do nej sa dá z obce dostať po červeno značenej turistickej trase, ktorá vás dovedie na vrchol Veľkého Choča. Ten je považovaný za jeden z najkrajších výhľadových vrcholov na celom Slovensku. Ponúka nádherné panoramatické výhľady na všetky svetové strany. Za pekného počasia možno odtiaľto vidieť všetky najvyššie pohoria severného Slovenska, dokonca vidno až na slovensko – poľské pohraničie. Po trase sú osadené aj informačné panely, takže chodník je vlastne aj náučným.
Viac informácií o Veľkom Choči nájdete tu:
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/priroda/vrcholy-a-vyhlady/vrchol-velky-choc/
https://visit.ruzomberok.sk/co-robit/turistika/naucne-chodniky/naucny-chodnik-choc-pre-nas-a-my-pre-neho/

Z Lúčok vedie aj modro značený turistický chodník, ktorý vás dovedie k jazierku pri susednej obci Kalameny. Voda v ňom dosahuje príjemnú teplotu 33 stupňov Celzia, takže sa tu dá okúpať v každom ročnom období. Odtiaľto sa potom dá pokračovať až na zrúcaninu Liptovského hradu, ktorý bol najvyššie položeným hradom na Slovensku a tiež ponúka nádherné výhľady.
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/historicke-pamiatky/liptovsky-hrad/

Súbežne s modro značeným turistickým chodníkom vedie aj náučný chodník. Informačné panely na trase vás poinformujú o sv. Cyrilovi a Metodovi a o období Veľkej Moravy.

Náučný chodník vychádza aj z kúpeľného areálu a nazýva sa Chodník umelcov. Venovaný je známym umelcom, ktorí v Lúčkach pôsobili. Nájdete na ňom altánok, aj pekné drevené umelecké lavičky.

V Lúčkach je aj Včelársky náučný chodník. Začína pri kúpeľnom hoteli Kubo a vedie popri chodníku poza kostol a popri včelnici smerom k Lúčanskému vodopádu. Cieľom náučného chodníka je priblížiť ľuďom význam a dôležitosť včiel pre človeka a pre prírodu. Z informačných panelov sa možno dozvedieť mnoho zaujímavostí o včelách a čmeliakoch.

Cez Lúčky vedie červeno značená cyklotrasa, po ktorej sa možno vydať buď smerom na sever na Oravu do obce Osádka alebo na juh do Liptovskej Teplej.

Kúsok na sever od obce odbočuje z tejto cyklotrasy aj žlto značená cyklotrasa, po ktorej sa možno vydať do obce Turík.

V minulosti sa obyvatelia Lúčok živili najmä poľnohospodárstvom, pastierstvom, salašníctvom a drevorubačstvom.

Na záver zopár štatistických údajov:
Prvá písomná zmienka: 1287
Počet obyvateľov: 1730 (r. 2020)
Nadmorská výška: 598 m
Erb obce tvorí zelený štít, v ktorom stojí na zlatej oblej trávnatej pažiti strieborný obrátený obzerajúci sa baránok, za ním vyrastá zlatá rozvetvená rastlina, ukončená tromi zlatými päťpočetnými kopijovitými listami a vľavo vyrastá podobná nižšia rastlinka.