Kam ísť

Hrad Likava je najväčším hradom na Liptove. V minulosti hrad strážil významnú obchodnú cestu, ktorá viedla z Považia cez Liptov na Oravu a odtiaľ pokračovala až do Poľska.

Nachádza sa hradnom brale nad obcou Likavka, z centra Ružomberka je vzdušnou čiarou vzdialený asi 3 km. Vychádzku na hrad je najlepšie začať pri Kolibe Likava. Odtiaľto sa vydáme po červenej turistickej značke, prejdeme aj popod diaľničný most, potom sa dostaneme na lesný chodník. Tu zídeme z turistického chodníka doprava smerom k hradu. Na hrad sa dostaneme asi za 20 minút.

Hrad Likava patrí k najväčším hradným stavbám na strednom Slovensku. Svojou výškou (viac ako 36 metrov v najvyššom bode severného paláca) patrí dokonca medzi najvyššie hrady na Slovensku.

Na hrade je v Hunyadyho veži umiestnená expozícia, z ktorej sa môžeme dozvedieť veľa zaujímavého o dejinách hradu.

Hrad postavil v 14. storočí zvolenský župan magister Donč. Hrad potom dostávali liptovskí župani, v držbe ho mali viaceré významné rody, niekoľko rokov ho kontrolovali aj husiti. v 14. – 17. storočí hrad prekonal niekoľko obliehaní. Hrad bol sídlom hradného panstva, ktoré spravovalo mestečká a dediny dolného a veľkej časti stredného Liptova. V roku 1707 ho prikázal zbúrať knieža František II. Rákoczi. V rokoch 1975 až 1987 sa uskutočnil archeologický výskum a odkryté základy budov sa zakonzervovali.

Bližšie informácie o prevádzke nájdete na: https://liptovskemuzeum.sk