Kam ísť

Vrchol Veľký Choč

Vyhliadka z vrcholu Veľkého Choča patrí medzi najkrajšie v rámci celého Slovenska s nádhernými panoramatickými výhľadmi do širokého okolia.

Nachádza sa severne od Ružomberka, blízko obce Valaská Dubová v pohorí Chočské vrchy. Je vysoký 1611 m n. m. Od Ružomberka je vzdialený 8 km (vzdušnou čiarou). Vrchol je porastený kosodrevinou. Výhľad z neho je na všetky svetové strany. Je viditeľný zo všetkých strán. Tvorí dominantu západnej časti Liptovskej kotliny.

Dá sa naň dostať po značených turistických chodníkoch z obcí Valaská Dubová, Likavka, Lisková, Lúčky, Jasenová a Vyšný Kubín.

Z Valaskej Dubovej sa na vrchol Veľkého Choča dostanete po modro značenom turistickom chodníku cez Strednú Poľanu, odkiaľ v lete pokračujete po zeleno značenom turistickom chodníku a v zime po zimnom chodníku s tyčovým značením, ktorý sa napojí na červeno značený turistický chodník.

Za priaznivého počasia je z neho vidieť do Poľska a Čiech. Obzrieť si môžete všetky najväčšie pohoria Slovenska, ako Vysoké, Západné a Nízke Tatry, Veľkú a Malú Fatru. Uvidíte Liptov, Oravu a časť Kysúc, Turca a Podtatranskej kotliny.

Poznámky:
– Patrí medzi najnavštevovanejšie vrcholy v regióne.
– Vystupuje sa naň celoročne.
– V zime orientáciu zabezpečuje zimné tyčové značenie.
– Tradične sa naň koná silvestrovský výstup 31. decembra.
– Výstup z Valaskej Dubovej trvá približne 2:30 hodiny.
– Je známy aj z básní mnohých slovenských básnikov, medzi inými aj z básní P. O. Hviezdoslava, ktorý pochádzal z Vyšného Kubína.
– Na vrchole sa nachádza rozhľadová ružica.
– Z Valaskej Dubovej a z Lúčok vedie na vrchol aj náučný chodník.
– Je najvyšším vrchom Chočských vrchov.