Čo robiť

K rozmedziu štyroch chotárov

Vychádzka na vyhliadkové miesto na strete štyroch chotárov. Mierne náročná trasa vás odmení množstvom výhľadov do okolia a zaujímavou drevenou vežičkou na konci výstupu.

Štart: Komjatná (zastávka autobusu „Komjatná,,Pod Stráňou“)
Cieľ: Komjatná (zastávka autobusu „Komjatná,,ZŠ“)
Trasa: 5,5 km (spolu tam aj späť)
Orientačný čas: 2:00 hodiny (k vežičke a naspäť)
Značenie: Bez značenia.
Prevýšenie: 150 m
Náročnosť: Mierne náročná trasa s miernym stúpaním, zväčša po nespevnených cestách a lúkach. Za mokrého počasia býva trasa blatistá. Je vhodná pre všetky vekové kategórie.
Bezpečnosť: Trasa v úvode vedie málo frekventovanými miestnymi komunikáciami, kde sa pohybujú aj poľnohospodárske stroje. Väčšia časť trasy prechádza po poľných cestách, ktoré sú nespevnené a za mokrého počasia šmykľavé. Na konci trasy sa pohybujú cyklisti.

Doprava:
Autom: Parkovanie na okraji cesty v blízkosti rázcestníka (pri škole, pri potravinách).
Autobusom: Z autobusovej stanice na zastávku autobusu „Komjatná,,Pod Stráňou“

Trasa:
Trasa začína v obci Komjatná pri turistickom rázcestníku „Komjatná 593 m“ oproti zastávke autobusu „Komjatná,,Pod Stráňou“. Keďže trasa nie je značená, orientácia bude trochu náročnejšia, nie však zložitá. Od smerovníka sa vyberieme smerom mierne do kopca, na ulicu, kam nesmeruje ani jeden z troch smerovníkov. Prechádzame popri malej útulnej dreveničke, za ktorou sa cesta zatočí doľava a vychádza strmším, no krátkym stúpaním na okraj obce, kde sa nachádza drevený kríž a pár metrov za ním aj murovaná kaplnka. Ku kaplnke si môžeme urobiť krátku zachádzku. Pokračujeme po asfaltovej ceste doprava mierne dolu kopcom pomedzi polia, smerom k družstvu. Už od kríža sa nám odkrývajú prvé výhľady do okolia. Zaujímavý skalný útvar v lese napravo, ktorý sa volá „Hlavačka“, neunikne žiadnemu pozornému oku a tiež asi nebude nikto ani rozmýšľať, prečo sa asi tak volá. Na najbližšej križovatke odbočíme doľava na stále mierne klesajúcu spevnenú cestu. Prichádzame na križovatku, na ktorej sa nevyberieme ani doprava, ani doľava, ale pokračujeme priamo hore lúkou po poľnej ceste, alebo popri nej. Cestička sa stáča mierne doprava a vyvedie nás na hrebeň. Cestu nám určuje stožiar vysokého napätia, ktorý nám slúži ako orientačný bod. Výhľady sa s pribúdajúcou výškou a vzdialenosťou od obce vylepšujú a my vidíme čoraz viac toho, čo sa na okolí nachádza. Po hrebeni vedie viacero cestičiek, ktoré obchádzajú kríky sprava či zľava. Nezáleží na tom, ktorú cestu si zvolíme, platí len jedno pravidlo, treba stále pokračovať po hrebeni. Prechádzame popod stožiare a pokračujeme po hrebeni v smere, akým vedú samotné stožiare, tie však pokračujú popod hrebeň. V diaľke si už môžeme všimnúť malú stavbu, ktorá sa nachádza pod zalesneným kopčekom nad ňou. Pokračujeme mierne stúpajúcim hrebeňom smerom k drevenej stavbe. Pár metrov pred ňou si napravo pod kríkmi môžeme všimnúť drevenú lavičku, z ktorej je výhľad na Veľký Choč. Pri vežovitej stavbe z dreva, ktorá pripomína zvoničku, sa nachádza drevený kríž a sedenie. Stavba vežičky je umiestnená asi 150 metrov od dvoch bodov (jeden je smerom na východ a druhý smerom na západ), v ktorých sa stretajú územia troch obcí. Keď prižmúrime oko a body spojíme, tak dostaneme rozhranie štyroch obcí (Komjatná, Žaškov, Jasenová a Oravská Poruba). Na tomto strete štyroch chotárov a z miest okolo neho je možné vidieť vrcholy Ostré, Hrdoš, Kečku, Kútnikov kopec, Kopu, Šíp, Poludňový grúň, Osnicu, Stoh, Veľký Rozsutec, Kubínsku hoľu a mnoho ďalších výrazných či menej výrazných vrcholov. Po malom odpočinku sa rovnakou trasou vraciame späť. Zo zastávky autobusu, kde sme trasu začínali, autobusy smerom na Ružomberok nepremávajú, preto je potrebné od rázcestníka pokračovať po červeno značenej turistickej trase smerom doprava (smer Švošov), k asi 200 metrov vzdialenej zastávke pri škole, kde našu vychádzku ukončíme.

Poznámky:
– Trasu je možné navštevovať celoročne.
– V blízkosti úvodu trasy sa nachádza predajňa potravín.
– Po trase sa nenachádzajú žiadne pramene.
– Trasa sa nachádza v Oravskej vrchovine.
– Popri vežičke vedie modro značená cyklotrasa do Jasenovej a do Žaškova.