Okolie

Likavka

Nad obcou Likavka sa týči hrad Likava, ktorého páni kedysi vládli širokému okoliu. Teraz však slúži už len návštevníkom, ktorí si prídu zaspomínať na jeho slávnu históriu.

Obec Likavka sa nachádza v tesnom susedstve Ružomberka, jej centrum je od Ružomberka vzdialené asi 2 km.

Najvzácnejšou pamiatkou je hrad Likava, ktorý je situovaný na hradnom brale nad obcou. Ten je nielen najväčším hradom na Liptove, ale patrí aj k najväčším hradným stavbám na celom strednom Slovensku. A aby toho nebolo málo, tak svojou výškou patrí dokonca medzi najvyššie hrady na Slovensku. Na hrade je v Hunyadyho veži umiestnená expozícia, z ktorej sa možno dozvedieť veľa zaujímavého o dejinách hradu. Hrad je v správe Liptovského múzea a od jari do jesene je otvorený pre návštevníkov. Na hrad sa možno z Likavky vydať po po červenej turistickej značke. Chodník prechádza aj popod diaľničný most, potom sa dostane na lesný chodník. Tu treba z turistického chodníka zísť doprava smerom k hradu.
Viac informácií o Hrade Likava nájdete tu:
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/historicke-pamiatky/hrad-likava/
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/muzea-a-galerie/hunyadyho-veza/

V obci sa nachádza rímskokatolícky kostol sv. Juraja, ktorý bol postavený koncom 19. storočia.
Viac informácií o kostole sv. Juraja nájdete TU

Pri rieke Váh, v blízkosti ružomberskej autobusovej stanice, stojí budova bývalého soľného úradu.
Viac informácií o nej nájdete TU

Na juhovýchodnom okraji obce stojí pri potoku Likavčanka aj viac než 400 rokov starý mlyn, ktorý slúžil likavskému panstvu. Murovaná budova pôvodne slúžila na mletie obilnín a ako obydlie mlynára. Hnaciu sústavu mlyna zabezpečovalo vodné koleso na vrchný náhon. Mlynské zariadenie je v súčasnosti nefunkčné. Mlyn mlel do roku 1950. Budova je súkromným majetkom a je snaha o jej zapísanie do zoznamu kultúrnych pamiatok.

Pri hlavnej ceste, ktorá prechádza Likavkou, sa nachádza aj koliba, v ktorej si možno pochutnať na tradičných slovenských jedlách.
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/salase-a-koliby/koliba-likava/

Z Likavky vedie už spomínaná červeno značená turistická trasa, ktorá ide popri hrade Likava a potom vchádza na územie národnej prírodnej rezervácie Choč a pokračuje na Predný Choč. Vo vrcholových partiách Predného Choča si treba všimnúť odbočku doľava k vyhliadke na lúke pod vrcholom. Chodník potom pokračuje ďalej do sedla Spuštiak. Tu sa pripája modro značená turistická trasa, po ktorej sa tiež možno vydať z Likavky. Po nej po tom možno pokračovať na Strednú Poľanu a odtiaľ po zelenej značke na vrchol Veľkého Choča. Vrchol Veľkého Choča je považovaný za jeden z najkrajších výhľadových vrcholov na celom Slovensku. Ponúka nádherné panoramatické výhľady na všetky svetové strany. Za pekného počasia možno odtiaľto vidieť všetky najvyššie pohoria severného Slovenska, dokonca vidno až na slovensko – poľské pohraničie.
Viac informácií o Veľkom Choči nájdete tu:
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/priroda/vrcholy-a-vyhlady/vrchol-velky-choc/
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/priroda/vrcholy-a-vyhlady/vyhlad-predny-choc-luka/

Z Likavky vedie aj náučný chodník s názvom Čebrať – Skalky, ktorý je situovaný na západ od obce, popod masív Čebraťa. Z informačných tabúľ sa možno dozvedieť zaujímavosti o okolí a tunajšej prírode. Jedna zo zastávok je aj na lúčke Hlivovo. Na lúke je jubilejný lipový háj vysadený pri príležitosti stého výročia vzniku Československej republiky. Lúkou prechádza aj zeleno značený turistický chodník Zdenka Hochmutha, ktorý smeruje na vrchol Predný Čebrať. Chodník začína pri železničnej stanici v Ružomberku a potom chvíľu prechádza aj jednou z ulíc Likavky. Predný Čebrať ponúka jeden z najkrajších výhľadov na mesto Ružomberok. Vidno však napríklad aj hrebeň Nízkych Tatier, ale aj časť Likavky a aj vrch Mních, ktorý sa týči na juh od Likavky.
Viac informácií o Prednom Čebrati nájdete tu:
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/priroda/vrcholy-a-vyhlady/vrchol-predny-cebrat/
https://visit.ruzomberok.sk/co-robit/turistika/naucne-chodniky/naucny-chodnik-cebrat-skalky/

Možnosť peknej a nenáročnej prechádzky s peknými výhľadmi ponúka aj vrch Mních. Nevedie naň síce značený turistický chodník, je však ľahko dostupný poľnou cestou, ktorá vychádza od posledných domov, ktoré sa nachádzajú na ulici Československej armády na východnom konci obce. Poľná cesta vás dovedie k vysielaču na západnom vrchole Mnícha. Potom možno pokračovať chodníčkom po hrebeni na východný vrchol a odtiaľ zísť do susednej obce Martinček. Tu stojí vzácny gotický kostol sv. Martina.
Viac informácií o Mníchu nájdete TU

Kúsok za Likavkou v smere na sever odbočuje z hlavnej cesty doprava cesta, ktorá vedie do doliny Kramáriská. Na jej začiatku je naľavo od cestičky pamätné miesto s pamätníkom padlým povstaleckým vojakom a partizánom. Venovaný je tragickým udalostiam, ktoré sa tu odohrali v posledný rok druhej svetovej vojny. Vtedy na tomto mieste desaťčlenná eskorta zo Sonderkommanda SS zavraždila jedenásť povstaleckých vojakov a partizánov.
Viac informácií o pamätnom mieste nájdete TU

Neďaleko od pamätného miesta je jubilejný lipový háj. Vysadený bol lesníkmi v roku 1928, pri príležitosti 10. výročia vzniku Československej republiky.
Viac informácií o jubilejnom lipovom háji nájdete TU

Dolinou Kramáriská vedie od lipového hája ďalej stará asfaltová cesta a ponúka možnosť nenáročnej prechádzky popri žblnkotajúcom potôčiku. Na mieste, kde cesta končí, sa otvára výhľad na skalnaté bralá Sokol, ktoré sú súčasťou chočského masívu.

Likavkou prechádza aj zeleno značená cyklotrasa, po ktorej sa možno vydať buď na sever do Valaskej Dubovej a Jasenovej, alebo na juh do Ružomberka, odkiaľ možno pokračovať na rôzne smery.

Likavka má strategickú polohu. V stredoveku tadiaľto viedla dôležitá krajinská obchodná cesta, ktorá viedla zo Zvolena cez Revúcku dolinu popri Ružomberku a smerovala cez Oravu ďalej do Poľska. Preto tu bol v 14. storočí postavený hrad, ktorý túto cestu strážil. Avšak už dávno predtým, v pravekých dobách, na hradnom vrchu stálo hradisko púchovskej kultúry.

Na záver zopár štatistických údajov:
Prvá písomná zmienka: 1341
Počet obyvateľov: 3031 (r. 2020)
Nadmorská výška: 520 m
Erb obce tvorí modrý štít, v ktorého pravej polovici je na striebornom (bielom) skalnom brale strieborný (biely) hrad ako dominanta obce, v ľavej polovici štítu sa vznáša žltý lemeš, ako symbol poľnohospodárstva.