Čo robiť

Ľupčianskou dolinou

Trasa Ľupčianskou dolinou do baníckej a rekreačnej osady.

Štart a cieľ: Partizánska Ľupča, parkovisko na námestí
Trasa: 19 km (+ 19 km späť)
Značenie: červená, zelená CTT
Povrch: asfaltová cesta
Náročnosť: mierne stúpajúca cesta dolinou, v závere prudšie stúpanie do osád
Bezpečnosť: Dolinou sa pohybujú najmä osobné autá návštevníkov, rekreantov a miestnych obyvateľov.

Trasa:
Z centra Partizánskej Ľupče sa vydáme po červeno značenej cyklotrase, pomedzi kostoly s dominantnými vežami. Prechádzame popri pamätníku z prvej svetovej vojny k miestnemu pohostinstvu, kde sa z našej trasy odpája trasa cez Ružomberok do Vlkolínca. Pokračujeme dedinkou k začiatku doliny, tu sa odpája ďalšia trasa smerujúca cez Liptovské Kľačany ďalej na horný Liptov. V úvode doliny prechádzame popri píle, za ktorou sa na ľavej strane nachádza kríž. Pokračujeme mierne stúpajúcou dolinou popri potoku Ľupčianka. Prechádzame popri horárňach, chatách, starej maštali pre dobytok, odpočinkových miestach s lavičkami a prameňoch, v ktorých si môžeme doplniť vodu. V osade s viacerými domami, na pravej strane, si môžeme všimnúť pamätník Slovenského národného povstania. Pokračujeme na rázcestie, kde si urobíme zachádzku, po zeleno značenej trase, bočnou dolinkou smerom na banícku osadu Magurka. Hneď na vstupe do dolinky si môžeme na informačnej tabuli prečítať, čo sa v Národnom parku Nízke Tatry smie a čo nie. Pokračujeme dolinkou po starej asfaltovej ceste, ktorá niekedy stúpa len mierne a inokedy trochu prudšie. Dostávame sa k starej protipovodňovej hrádzi, ktorá je však stále funkčná a v prípade povodne je pripravená splniť svoj účel. Prechádzame popri studničke s osviežujúcou vodou. Pri horárni Kapustisko sa z našej trasy odpája žlto značená cyklotrasa vedúca k červenej cyklotrase, z ktorej sme sa odpojili. My pokračujeme ďalej a prechádzame popri ďalšej studničke Pod Klinčekom. Tu začne naše záverečné stúpanie do baníckej osady Magurka. V zákrute priamo pod osadou sa nachádza ďalšia studnička „Mária“. Vchádzame do osady, kde nás víta starý banský kostolík (Kaplnka Ružencovej Panny Márie) a prístrešok vedľa neho. Pokračujeme osadou, v ktorej si môžeme všímať zaujímave stavby, ako napríklad Dom Ruppeldtovcov, až ku Chate Magurka, ktorej služby a reštauráciu môžeme využiť. Vraciame sa späť rovnakou trasou až do Ľupčianskej doliny, kde pokračujeme v stúpaní do ďalšej osady. Tentoraz cesta dolinou začne stúpať trochu prudšie, no po necelých troch kilometroch sa dostávame do osady Železné (Železnô). Táto osada donedávna slúžila ako detská ozdravovňa, teraz však stále slúži na rekreáciu a v zime sa tu prevádzkuje lyžiarsky vlek. Po odpočinutí sa za stáleho klesania vraciame dolinou späť do Partizánskej Ľupče na začiatok našej trasy.

Poznámky:
– Na začiatku trasy sa nachádza pamätník Slovenského národného povstania.
– V Partizánskej Ľupči máme možnosť občerstvenia a nákupu v predajni potravin.
– Možnosť oddychu na oddychových miestach s lavičkami.
– Pár metrov od odbočky na Magurku je most, za ktorým sa nachádza pamätník Slovenského národného povstania.
– Protipovodňová hrádza sa zapĺňa len počas povodní.
– Na trase sa nachádzajú pramene s pitnou vodou.
– V závere zachádzky na Magurku sú výhľady na hlavný hrebeň Nízkych Tatier.
– V osade Magurka sa nachádzajú zaujímavé kultúrne pamiatky.
– Chata Magurka disponuje aj vonkajším posedením.
– V osade Železné sa nachádza minerálny prameň.
– V osade Železné sezónne funguje bufet s občerstvením.
– V obidvoch osadách je možnosť ubytovania.
– V prípade záujmu môžete pri návrate z osady Magurka odbočiť pri horárni Kapustisko na žlto značenú cyklotrasu, aby ste sa nevracali až do hlavnej doliny. Tá vedie lesnou cestou, nad osadu Železné, odkiaľ je to do Železného len kúsok. Táto trasa je trochu náročnejšia na kondíciu a stav vášho bicykla, je však kratšia.
– V prípade záujmu si po návrate z trasy môžete urobiť zachádzku po modrej trase smerom na Ružomberok do neďalekého sedla. Zo sedla Čertovica nad Partizánskou Ľupčou je pekný výhľad do okolia a pod sedlom v Liptovských Sliačoch sa nachádza významná prírodná lokalita „Sliačske travertíny“ so síričitou minerálnou vodou (vajcovka).
– Trasa vstupuje do Národného parku Nízke Tatry, preto je potrebné dodržiavať jeho návštevný poriadok.