Čo robiť

Ružomberok - Malinné

Chodník vedúci z centra Ružomberka cez ružomberskú Kalváriu a lyžiarske stredisko Malinô Brdo na vrchol Malinné. Trasa vedúca na vyhliadkový vrchol Malinné s vrcholovou stanicou sedačkovej lanovky. Z vrcholu sú pekné výhľady na Chočské vrchy, Západné Tatry, Nízke Tatry a Liptovskú kotlinu s Vysokými Tatrami v pozadí.

Číslo trasy: 2718
Farba: Modrá
Dĺžka trasy: 7,5 km
Prevýšenie: Stúpanie: cca 720 m
Čas prechodu: 2:40 hod.

Popisné miesta orientácie:
1. Ružomberok, Nám. A. Hlinku 494 m
2. Kalvária 610 m
3. Za Kalváriou, rázc. 623m
4. Vlkolínske lúky 819 m
5. Chata Skalka 860 m (neštandardné značenie pri chate napodobňujúce oficiálne značenie)
6. Malinô Brdo 927 m
7. Malinné 1209 m

Popis trasy:
Trasa začína v centre Ružomberka pri mariánskom stĺpe, na Námestí Andreja Hlinku pred ružomberskou radnicou. Spoločne s červeno a zeleno značenou trasou vedie historickým námestím po chodníku stredom chránenej stromovej aleje na druhú stranu námestia k bývalému piaristickému komplexu (kláštor, škola a kostol), ktorý obchádza zľava. Na najbližšej križovatke sa odpojí zelená trasa. O pár metrov sa k trase pripojí modrá cyklotrasa a spoločne s červenou turistickou vedie na začiatok ružomberskej Kalvárie, kde sa nachádza náučný panel o ružomberskej Kalvárii. Strmým stúpaním vedie pomedzi kaplnky kalvárie a okolo kostola k rázcestníku na Kalvárii. Tu sa nachádza sedenie a informačný panel o zaujímavostiach v meste s panorámou a popisom. Na druhej strane panela sa nachádza mapa bližšieho a širšieho okolia. Z Kalvárie je pekný výhľad na mesto Ružomberok s vrchom Mních nad ním, hrad Likava, Chočské vrchy a časť Západných Tatier. Pri rázcestníku sa odpojí červeno značená trasa, ktorá vychádza po lúke na hrebeň. Trasa pokračuje asfaltovou cestou k lesu, kde sa nachádza schematická mapa Národného parku Veľká Fatra. Pár metrov za mapou sa nachádza smerovník „Za Kalváriou“, pri ktorom trasa odbočí na chodník doľava, tým sa odpojí od modro značenej cyklotrasy a pripojí k žlto značenej turistickej trase. Chodník vchádza do lesa, kde sa k nemu, smerom nahor, pripojí jednosmerná cyklotrasa (Singletrail rozprávkové enduro). Mierne stúpajúci chodník kopírujúc terén prechádza lesom, v ktorom sa v jeho hornej časti nachádzajú rôzne skalné útvary. Na záver chodníček krátkym klesaním schádza na asfaltovú cestu a odtiaľ na okraj lesa na Vlkolínskych lúkach. Neďaleko rázcestníka sa nachádza drevený prístrešok so sedením a náučný panel náučného chodníka Medvedia cesta. Pri rázcestníku sa odpájajú sprievodné trasy a pripojí sa červená turistická trasa, ktorá sa odpojila na Kalvárii a prešla hrebeňom Sidorova. Asfaltová cesta stálym stúpaním vedie popri Chate Skalka, pri ktorej sa nachádza neštandardné značenie podobajúce sa na oficiálne turistické smerovky do Lyžiarskeho strediska Malinô Brdo. Pri rázcestníku trasa odbočí smerom doľava a prechádza popri občerstvení a detskom vleku k ľavému okraju hlavnej zjazdovky.
Strmo stúpajúca cestička vedie popri stromoch, nad ktorými orientáciu zabezpečia rozvody umelého zasnežovania. Počas výstupu sa postupne odkrývajú výhľady do okolia a čím vyššie sa nachádzame, tým zaujímavejšie výhľady sa naskytnú. Trasa stúpa stále priamo hore až na vrchol, kde prichádza k lesu. Pred lesom odbočí mierne doprava a pokračuje miernejším stúpaním až k vrcholovej stanici sedačkovej lanovky. Súčasťou stanice lanovky je vyhliadková plošina s panelmi popisujúcimi to, čo je odtiaľ vidieť. Z plošiny sa naskytnú výhľady na Oravskú Maguru s Kubínskou hoľou, Chočské vrchy s Veľkým Chočom, Západné Tatry s Pachoľou, Baníkovom a Barancom, Nízke Tatry s Poludnicou, Salatínom a Prašivou. Nechýba ani výhľad na Liptovskú kotlinu s časťou Vysokých Tatier s dominantným Kriváňom. Pár metrov za lanovkou sa nachádza turistický smerovník, pri ktorom popisovaná trasa končí.

Bezpečnosť:
Trasa patrí medzi bezpečné. Za mokra je chodník v lesa nad Kalváriou šmykľavý. Chodník po okraji zjazdovky je veľmi strmý a šmykľavý aj za sucha. V lese nad Kalváriou sa po trase pohybujú aj cyklisti, avšak len smerom nahor. Po ceste do strediska sa pohybujú zjazdové káry, kolobežky, bicykle a taktiež automobily. Trasa v lete je vhodná pre deti nad 5 rokov, avšak v niektorých častiach je potrebný dozor / pridŕžanie od rodičov / doprovodu. Trasa v úseku po zjazdovke tiež nie je vhodná pre osoby zo zníženou pohyblivosťou. V zime je potrebné najmä pri výstupe a zostupe po zjazdovke použiť stúpacie železá / mačky. V zime si treba dať veľký pozor na lyžiarov a držať sa len okraja zjazdoviek. Trasa v zime nie je vhodná pre deti.

Značenie v teréne:
Značenie na trase je dostatočné, všetky odbočky sú vyznačené, len niekedy je potrebné pohľadať značku zakrytú vegetáciou, prípadne sa nachádza kúsok ďalej. Značenie trasy smerom nadol je menej viditeľné, avšak stále postačujúce. V zime je značenie na zjazdovke obmedzené, preto sa treba držať okraja zjazdoviek a stúpať stále hore.

Poznámky:
– Chodník je prístupný celoročne.
– Prejdenie trasy opačným smerom trvá približne 2:00 hod.
– Pri vrcholovej stanici sedačkovej lanovky sa nachádza lyžiarska mapa zjazdoviek, mapa bicyklových zjazdových tratí a sedenie.
– Na začiatku trasy sa nachádza mapa Národného parku Veľká Fatra.
– V úvode trasy sa nachádza parkovisko.
– V blízkosti začiatku trasy sa nachádzajú potraviny, reštaurácie, občerstvenia a ubytovanie.
– Na začiatok trasy premávajú autobusy ružomberskej MAD (MHD).
– Do lyžiarskeho strediska premáva kabínková lanovka.
– V lyžiarskom stredisku sa nachádza reštaurácia a občerstvenie.
– Na trase sa nenachádzajú upravené pramene s pitnou vodou.
– Úsek trasy medzi smerovníkmi „Za Kalváriou“ a „Vlkolínske lúky“ je možné absolvovať po asfaltovej ceste spoločne s modro značenou cyklotrasou.
– Trasu križuje náučný chodník Medvedia cesta.

Trasa bola preverená v septembri 2021.