Čo robiť

Z Kúpeľov Lúčky do sedla Vrchvarta s deťmi

Bicyklom popod Veľký Choč na rozhranie Liptova a Oravy.

Štart a cieľ: parkovisko pri Kúpeľoch Lúčky
Trasa: 5,5 km (+ 5,5 km späť)
Značenie: červená CTT
Povrch: asfaltová cesta
Náročnosť: mierne stúpajúca cesta, v závere trasy prudšie stúpanie
Bezpečnosť: Trasa vedie cez dedinu po miestnej ceste tretej triedy. V doline je zákaz vjazdu nákladným autám, napriek tomu sa tu pohybujú osobné autá návštevníkov kúpeľov, ktorý si tadiaľto skracujú cestu z Oravy. Odporúčame byť obozretný a trasu neabsolvovať s najmenšími cyklistami, ktorý sa ešte nevedia pohybovať na ceste s premávkou.

Trasa:
Trasu začíname na parkovisku Kúpeľov Lúčky v Lúčkach. Prechádzame popri reštaurácii, prameni minerálnej vody, kúpalisku, športovom areáli, až ku koncu areálu kúpeľov. V mieste, kde sa vpravo nachádzajú dva rodinné domy, odbočuje doprava stará cesta vedúca do lesa. Tu si môžeme urobiť zachádzku, ktorá nás po pár minútach jazdy na bicykli dovedie, popri pamätníku Slovenského národného povstania, až k diviačej obore, kde môžeme obdivovať tieto zvieratá. Pokračujeme cestou hore dolinou, míňame futbalové ihrisko a sklad sadeníc zakomponovaný do svahu vedľa cesty. Dostávame sa na rázcestie cyklotrás, kde sa z trasy odpája žlto značená cyklotrasa vedúca do Turíka. V tomto mieste si môžeme urobiť zastávku a prezrieť si tamojší potôčik s brodom a kaskádou. Pokračujeme dolinou popri kŕmidle lesnej zveri (senníku), neskôr míňame studničku s vodou, vpravo vedľa cesty. Prechádzame cez most a o niečo ďalej, na ľavej strane za potokom, uvidíme ďalší senník a po pár metroch, za odbočkou ku chatám, kríž. Vychádzame z lesa na rozsiahle lúky, kde sa nám postupne odkrývajú výhľady do okolia. Na záver ešte prejdeme popri studničke s vodou, ktorá je nenápadne umiestnená vľavo pod cestou. V sedle Vrchvarta, kde sa cesta začne zvažovať nadol, našu trasu ukončíme a vraciame sa rovnakou trasou späť. Pri návrate do kúpeľov si môžeme vychutnať cestu dolu kopcom bez pedálovania, avšak netreba zabúdať na premávku v doline. Po návrate z trasy môžeme využiť služby v areáli kúpeľov.

Poznámky:
– Trasa začína v areáli Kúpeľov Lúčky, v ktorých okrem kúpania môžete využiť aj iné služby, ako sú napríklad minigolf, tenis alebo bowling.
– V úvode trasy sa nachádza reštaurácia.
– Vedľa termálneho kúpaliska sa nachádza minerálny prameň, odporúčame si nabrať túto vodu na cestu. Je osviežujúca a doplní vám minerály.
– Na konci areálu kúpeľov si odporúčame urobiť krátku zachádzku ku chovnej stanici diviakov. V obore sú takmer stále dospelé a aj mladé diviaky. Stanica slúži na výcvik poľovných psov a niečo o diviakoch sa dozviete na náučnom paneli, ktorý sa tam nachádza.
– Po trase si môžete doplniť vodu v dvoch studničkách.
– V závere trasy sa naskytnú nádherné pohľady na Veľký Choč.
– Po návrate späť odporúčame nezabudnúť navštíviť majestátny Lúčanský vodopád, ktorý sa nachádza v parku 5 minút chôdze od areálu kúpeľov.
– Z kúpeľov si môžete odniesť vkusný suvenír alebo kúpeľné oblátky, ktoré si môžete zakúpiť.