Čo robiť

Hrad Likava patrí medzi obľúbené a často navštevované historické pamiatky regiónu Ružomberok. Krátka a mierne náročná vychádzka na hrad je vhodná pre všetky vekové kategórie návštevníkov.

Štart a cieľ: Likavka (odstavná plocha pod hradom)
Trasa: 2,5 km (spolu tam aj späť)
Orientačný čas: 1 hodina (spolu na hrad a naspäť)
Značenie: Červená
Prevýšenie: 115 m
Náročnosť: Nenáročná trasa so zväčša miernym stúpaním. V úseku cez les je chodník šmykľavý s jedným strmým úsekom.
Bezpečnosť: Trasa prechádza popod diaľničný most, okolo ktorého prebieha výstavba diaľnice. Trasa staveniskom je vymedzená páskami a pod mostom je chránená dreveným prístreškom. Úsek v lese zvykne byť vlhký a šmykľavý. Pošmyknutie hrozí najmä na koreňoch stromov. Záverečný výstup k hradu cez les vedie po strmom teréne s množstvom koreňov, ktoré sú upravené do provizórneho schodiska.

Doprava:
Autom: Parkovanie na parkovacích plochách pri hlavnej ceste E77 na ulici „Pod hradom“.
Autobusom: Z autobusovej stanice na zastávku autobusu „Likavka,,hrad“. Zastávka sa nachádza asi 200 metrov od začiatku trasy. Priamo zo zastávky treba prejsť pomedzi rodinné domy a odbočiť doľava k mostu cez potok, kde začína naša trasa.
Taxíkom: Z centra mesta vás taxík bude stáť okolo 5€.

Trasa:
Trasa začína na okraji obce Likavka, na odstavnej ploche na konci ulice Pod hradom, pri ceste E77. Pri moste, kde sa nachádza informačná tabuľa o hrade Likava a druhá informačná tabuľa o obci, sa napojíme na červeno značený turistický chodník, ktorý vedie z Ružomberka k hradu a pokračuje ďalej do Sedla Spuštiak. Prejdeme cez most a pokračujeme pár desiatok metrov ďalej k miestu, kde chodník odbočí doprava pomedzi domy. Odbočka je viditeľne označená turistickým značením a aj tabuľkou. Chodník nás vedie miernym stúpaním popri potôčiku k diaľničnému mostu. Trasa popod most je prekrytá drevenou konštrukciou pre bezpečný prechod popod stavenisko diaľnice. Prechod je taktiež vymedzený páskami. Za diaľničným mostom nás trasa dovedie k podchodu popod dočasnú obslužnú cestu k stavbe diaľnice, za ktorou sa nachádza les. Chodníček od podchodu k lesu a v lese nás vedie miernym stúpaním, spočiatku popri potoku, od ktorého sa neskôr vzdiali. V lese je chodník hlinený a kamenistý s koreňmi stromov, ktoré sú často šmykľavé. Po daždi býva chodník lesom blatistý. Záverečný úsek pod hradom je strmý po svahu s vytŕčajúcimi koreňmi stromov, ktoré sú upravené ako provizórne schodisko. Na tomto úseku je potrebné zvýšiť opatrnosť, najmä pri zostupe. Schody nás dovedú na spevnenú cestu, kde sa nachádza rázcestník turistického značenia a ten nás informuje, že k hradu je potrebné sa vydať doprava. Po pár minútach prichádzame k hradu, pri ktorom nás víta informačná tabuľa o hrade. Do hradu vchádzame kovanou bránou, ktorá je v čase mimo otváracích hodín uzavretá. Pár metrov ďalej sa nachádza pokladňa, kde je potrebné uhradiť vstupné. Pre návštevníkov hradu je prístupné dolné nádvorie hradu, odkiaľ je čiastočný výhľad na Likavku a Ružomberok. Z hradu je taktiež výhľad na kopce Čebrať, Radičiná, Sidorovo, Malinné Brdo, Ostrô a Mních. V zrekonštruovanej Hunyadyho veži, ktorá je taktiež prístupná pre návštevníkov, je umiestnená expozícia, z ktorej sa môžeme dozvedieť veľa zaujímavého o dejinách hradu alebo sa pozrieť na dobové mučiace nástroje. V sprístupnenej časti hradu je možné si posedieť a vcítiť sa do obdobia, keď bol hrad obývaný. V prípade záujmu vás personál hradu v stručnosti poinformuje o histórii hradu a jeho obyvateľov. Naspäť sa vraciame rovnakou trasou.

Poznámky:
– V blízkosti začiatku trasy sa nachádza reštaurácia.
– V blízkosti začiatku trasy sa nachádza sezónna návštevnícka kancelária.
– Trasa je vhodná pre všetky vekové kategórie návštevníkov, avšak mladšie deti treba miestami previesť za ruku.
– Trasa nie je vhodná pre návštevníkov s obmedzenou pohyblivosťou alebo pre kočíky.
– Hrad je pre návštevníkov otvorený v letných mesiacoch, mimo toho len na objednávku prostredníctvom Liptovského múzea.
– Pre zberateľov existuje drevená turistická známka, pečiatka a magnetka, ktorá je k dispozícii v Informačnom centre Ružomberok na ulici Antona Bernoláka 1 v Ružomberku.