Čo robiť

Termálny prameň Kalameny

Možnosť príjemného a bezplatného relaxu v teplej minerálnej vode ponúka termálny prameň s jazierkom v Kalamenoch.

Nachádza sa v úvode Kalamenianskej doliny, za obcou Kalameny, ktorá leží od Ružomberka 13 kilometrov smerom na východ.

Z obce sa vydáme po žltej turistickej značke, ktorá nás dovedie priamo k jazierku, ktoré je dobre viditeľné priamo z cesty po ľavej strane. Od kostola v obci je miesto vzdialené asi 1 km. Dostupné je peši, autom, či bicyklom.

V rokoch 1991 – 1992 tu bol urobený umelý vrt a okolo neho bolo vybudované umelé jazierko s rozmermi približne 20 × 10 metrov. Voda tu dosahuje príjemnú teplotu 33 stupňov Celzia. Toto umožňuje kúpanie v každom ročnom období. Jazierko je okolo pol metra hlboké, na dne pokryté drobnými kamienkami. Liečivá voda vyviera z hĺbky 500 metrov, je slabo mineralizovaná a jej sfarbenie je jemne oranžové. Je tu aj malá fontánka, ktorú vytvára výver vody. Tu sa môžeme posadiť a nechať sa týmto tlakovým prúdom masírovať. Termálna voda priaznivo pôsobí najmä na pohybové ústrojenstvo. Okolie jazierka tvorí trávnatá plocha. Druhý breh je lemovaný potokom Kalamenianka, ktorý je oddelený od termálneho prameňa a jazierka. Cez potok sa dá prejsť po drevenom mostíku. V blízkosti jazierka je aj niekoľko lavičiek a ohnisko s posedením.

Od jazierka je možné po žltej turistickej značke pokračovať po turistickom chodníku na zrúcaninu Liptovského hradu, ktorý bol najvyššie položeným hradom na Slovensku a ponúka úchvatný výhľad na okolie.