Kam ísť

Ružomberské schody

Jednou zo zaujímavostí, ktoré sú typické pre Ružomberok, sú schodištia, ktoré spájajú ústredné Námestie A. Hlinku so zvyšnými časťami centra mesta.

Schodísk je celkovo až šesť: Školské schody, Tmavé schody, Ružové schody, schody na Mostovej ulici, Severná ulička a Kláštorné schody, čo je celkom isto slovenskou raritou. Celkovo pozostávajú z 579 schodov, pomocou ktorých sa môžeme dostať na Námestie A. Hlinku. Dôvodom tejto rarity je to, že hlavné ružomberské námestie je, tak – trochu netypicky, postavené na miernom kopci nad centrom mesta.

Najkrajšie a najdlhšie sú Školské schody s počtom 155 schodov. Ich súčasťou sú impozantné balustrády, ktoré sú spolu so siluetou kostola vďačným objektom pre fotografov. Schody nás dovedú z ulice Majere k farskému kostolu sv. Ondreja a môžeme z nich taktiež odbočiť aj k Mauzóleu A. Hlinku. Počas prechádzky po nich si určite všimneme súsošie Svätého Jozefa tesára s dieťatkom, ktoré je dielom sochára V. Mydla. Na terase nad schodmi je veľká socha A. Hlinku a z terasy je veľmi pekný výhľad na časť mesta a na okolitú prírodnú panorámu.

Tmavé a Ružové schody vychádzajú z ulice Podhora, Kláštorné schody vychádzajú sponad budovy Liptovského múzea, nuž a posledné dve schodiská ústia neďaleko budovy Kultúrneho domu A. Hlinku.