Kam ísť

Kostol Božského srdca Ježišovho v Stankovanoch

Rímskokatolícky kostol Božského srdca Ježišovho sa nachádza v obci Stankovany, z centra Ružomberka je vzdialený asi 15 km.

Neogotický kostol bol posvätený v roku 1901. Zaujímavosťou je, že v ten istý deň bol posvätený aj kríž na vrchu Šíp, ktorý sa týči nad obcou. Kostol stojí na mieste staršieho dreveného kostola. Ten bol v zlom technickom stave a hrozilo, že bude úradmi vydaný príkaz na jeho zatvorenie a dokonca sa v ňom zrútila aj klenba nad chórom a preto bol postavený tento nový kamenný kostol. Piesok na stavbu sa vozil z Kraľovian, žulové monolity sa doviezli z Hýb. Pri výbere a odkupovaní pozemku pod nový kostol robili obyvatelia obce až neuveriteľné ťažkosti.

Pôdorys kostola má tvar kríža. K lodi boli pristavané aj bočné kaplnky. Dominantou kostola je trojposchodová veža s ihlancovitou strechou. Vo veži je umiestnených päť zvonov. Najstarší zvon Jakub pochádza z roku 1647. Hlavný oltár, rovnako ako kostol, je zasvätený Božskému srdcu. Po bokoch oltára sa nachádzajú sochy sv. Alojza a sv. Imricha. Okrem hlavného oltára sú tu aj dva bočné oltáre: Sv. Rodina a Kráľovná sv. Ruženca. Oltáre, sochy a krížovú cestu vyrobil tirolský rezbár Ferdinand Stuflesser. Zaujímavé sú farebné okná, kde môžeme vidieť výjavy neveriaceho Tomáša, mučeného Ježiša, Judášov bozk či Máriu pri kríži. V kostole sa nachádzajú aj sochy vierozvestcov Cyrila a Metoda. Krstiteľnica stojí na 3 pilieroch. Túto trojičnú myšlienku zosilňujú umiestnené symboly: zemeguľa, svieca a holubica.

Vydláždená cesta, travertínové schody a reliéf Božského Srdca od Miloša Blažeka, vytvárajú reprezentačný vstup do chrámu. Pri kostole sa nachádza aj socha Sv. Jána Nepomuckého. Tá sa pôvodne nachádzala na dolnom konci obce, bola však odtiaľ odstránená pri úprave železničnej trate.