Čo robiť

Tlačová správa: Ružomberská príroda liečila

Tlačová správa Informačného centra Ružomberok: Ružomberská príroda liečila

(27. 1. 2022 Ružomberok) Koncom septembra minulého roka Informačné centrum Ružomberok v spolupráci s Mestom Ružomberok odštartovali kampaň „Príroda lieči“, ktorej hlavným cieľom bolo informovať a motivovať domácich a návštevníkov mesta na využitie toho, čo okolitá príroda ponúka na posilnenie zdravia. Druhým, nemenej dôležitým cieľom, bolo spoznávanie málo známych lokalít v ružomberskom okrese a ochrana prírody v týchto lokalitách.

„V pätnástich článkoch, ktoré boli pravidelne zverejňované na stránkach Mesta Ružomberok, sme zavítali do obcí Liptovské Sliače, Komjatná, Martinček, Ludrová, Liptovské Revúce, Valaská Dubová, Liptovská Štiavnica, Likavka a Lisková. Z Ružomberka sme sa prešli po okolí mestských častí Vlkolínec, Hrboltová, Biely Potok a Černová. Niekde sme boli aj dvakrát, pretože je tam stále čo ukázať,“ informuje Ján Benčík z Informačného centra Ružomberok.

Zber šípok, hlohu, trniek, alebo pitie minerálnych vôd je jednou z možností, ako posilniť svoje zdravie. Samotná prechádzka v prírode a čerstvý vzduch majú blahodarné účinky na fyzické, ale aj psychické zdravie každého človeka. „V prvých článkoch sme sa snažili vyberať lokality, kde sa nachádzajú bylinky a plody, ktoré vieme zužitkovať v jesennom období. Neskôr už po okolí nebolo čo zbierať, preto sme sa pokúsili motivovať ľudí k pobytu v prírode pekným prostredím, či výhľadmi,“ spresňuje vedúci Informačného centra Ružomberok Milan Kolčák. „Každý týždeň sme zvažovali, ktorú konkrétnu lokalitu záujemcom ponúknuť, aby sme z vychádzky vyťažili čo najviac. Zverejnené články je možné stále nájsť na mestskej stránke určenej pre návštevníkov https://visit.ruzomberok.sk, kde ich necháme umiestnené natrvalo. Plánujeme ich preložiť aj do angličtiny, aby ich mohli využiť aj návštevníci Ružomberka. Niektoré články sú už sčasti neaktuálne, pretože príroda v zime vyzerá inak a bylinky, či plody v nej už nenazbierame. Ale ako námet na peknú prechádzku články poslúžia miestnym, či návštevníkom počas celého roka,“ dodáva Kolčák.

„Množstvo ľudí sa informovalo, či sa k nám pri písaní článkov môžu pridať, chceli vedieť, kam ešte pôjdeme, prípadne sa nám len pochválili, že dané miesta navštívili. To nás veľmi potešilo najmä u ľudí, ktorí zvyčajne do prírody nechodili. Do takmer každého článku sme vložili pár riadkov, ktoré motivujú čitateľov k ochrane prírody, keďže naše informačné centrum je súčasťou Asociácie informačných centier Slovenska, ktorá zastrešuje kampaň Objav udržateľné Slovensko,“ dopĺňajú Kolčák a Benčík.

„Milo nás prekvapil záujem médií o kampaň a jednotlivé články. Stretli sme sa s nimi na celoslovenských portáloch ako napríklad Pravda, portál verejnej správy, ale aj v miestnych médiách,“ uvádza Gabriela Demčáková, vedúca oddelenia regionálnej politiky Mesta Ružomberok. „Tiež som rada, že obmedzenia počas konca minulého roka nijako nepoznamenali pravidelné vydávanie článkov, ktoré mi priblížili lokality, o ktorých som sama nevedela,“ dopĺňa Demčáková.

Z miestnych médií, ktoré kampaň podporili, môžeme spomenúť Mestskú televíziu Ružomberok, ktorá k príprave článkov do kampane nakrútila vydarenú správu. Dvojtýždenník Ružomberský hlas zverejnil pre svojich čitateľov viacero článkov aj v tlačenej forme novín a portál zijemvrk.sk tiež pravidelne zverejňoval články z kampane, čím sa dostali k množstvu čitateľov.

„Séria článkov Príroda lieči je skutočne príjemným spestrením bohatej ponuky cestovného ruchu, turistiky Ružomberka a okolitej prírody. Verejnosť, či už domáci, alebo návštevníci mesta, majú vďaka detailne, no laicky zrozumiteľne napísaným príspevkom možnosť spoznať zákutia okolia mesta, o ktorých možno ani nepočuli, na ktorých neboli. Táto odvážna aktivita Informačného centra Ružomberok určite prináša svoje ovocie a autorov myšlienky treba za takýto počin pochváliť, pretože venujú veľa času, energie a svojich schopností nad rámec svojich povinností pre dobrú vec,“ uviedol šéfredaktor Ružomberského hlasu Mgr. Michal Domenik.

„Séria článkov Príroda lieči je ukážkovým príkladom toho, ako má vyzerať práca Informačného centra v tejto dobe. Vďaka sérii článkov z ružomberského informačného centra sme našim čitateľom priblížili známe i menej známe miesta nášho regiónu. Popularita článkov i reakcie čitateľov ukázali, že práve takýto obsah chcú. Výborným bonusom je, že táto séria navyše ľudí motivovala ísť do prírody a spoznávať okolie nášho mesta. Už teraz sa v mene čitateľov tešíme na pokračovanie,“ komentujú kampaň redaktori Ľubo Sulko a Jana Streitová z portálu zijemvrk.sk.

Na záver chceme potešiť čitateľov, ktorí sa na nové články tešili každý štvrtok, keď boli vydávané. Autori nám prisľúbili, že s kampaňou budú čiastočne pokračovať aj tento rok. „Akonáhle ustúpi zima a príde jar, plánujeme začať s ďalšími článkami, ktoré budú zverejňované podľa toho, čo popri našej práci stihneme vytvoriť, ale sľubujeme, že to bude aspoň dvanásť článkov, čiže v priemere jeden mesačne,“ dopĺňajú na záver autori článkov Kolčák a Benčík.