Čo robiť

Kalameny - Liptovský hrad

Chodník vedie z centra obce Kalameny do ústia Kalamenskej doliny, kde sa nachádza jazierko s teplou minerálnou vodou. Pokračuje do Sedla pod Kráľovou a odtiaľ na vrchol kopca Sestrč. Na vrcholovej plošine sa nachádzajú zakonzervované zvyšky Liptovského hradu, z ktorého sú pekné výhľady na Liptovskú kotlinu a okolité pohoria.

Číslo trasy: 8610
Farba: Žltá
Dĺžka trasy: 3,7 km
Prevýšenie: Stúpanie: cca 425 m / Klesanie: 5 m
Čas prechodu: 1:25 hod.

Popisné miesta orientácie:
1. Kalameny 563 m
2. Kalameny, jazierko 579 m
3. Sedlo pod Kráľovou 780 m
4. Liptovský hrad 993 m

Popis trasy:
Trasa začína pri turistickom rázcestníku v centre obce Kalameny pri kostole sv. Petra a Pavla a pokračuje mierne do kopca popri kamenných pivničkách zasadených do svahu vedľa cesty. Prechádza okolo cintorína, ponad futbalové ihrisko a smeruje do doliny. Na ľavej strane na kopci nad domami si môžete všimnúť oboru so srnčou zverou. V ústí doliny trasa prechádza popri lyžiarskom vleku, za ktorým sa nachádza jazierko s teplou minerálnou vodou. Návštevníci ho celoročne využívajú na kúpanie. Hneď za jazierkom sa nachádza minerálny prameň a prameň, obidva sú neupravené a nevyužívajú sa. V tomto mieste trasu križuje modro značený turistický chodník. Trasa pokračuje doprava (nie do doliny) po cestičke pomedzi stromy a kríky. Vychádza na lúku, kde sa značenie trasy stráca. Treba sa však iba držať okraja lesa a pokračovať vo výstupe na vrchol lúky, do Sedla pod Kráľovou. Cestou do sedla sa odkrývajú výhľady najskôr na obec Kalameny a neskôr na hrebeň Nízkych Tatier a časť Veľkej Fatry. V sedle sa k trase pripojí aj červeno značený turistický chodník a pribudne výhľad pomedzi stromy na Západné Tatry. Lesná cesta pokračuje v prudšom stúpaní do lesa až na miesto, kde stúpanie skončí. V tomto mieste treba cestu opustiť a vydať sa po menej výraznej ceste smerom doprava. Cesta vedie popri zrútenej chatke (Chata Kata) k prudkej ľavotočivej zákrute, odkiaľ sa naskytnú ďalšie výhľady. Stúpanie sa zmierni a cesta esíčkom obíde predvrcholy kopca Sestrč. Cesta prichádza k hradnému bralu a tu končí. Trasa pokračuje ďalej na hradné bralo a samotný Liptovský hrad na ňom. Hradné bralo zdoláva pomocou asi päťmetrového kovového rebríka. Rebrík je šmykľavý a pohyb po ňom je nebezpečný, preto by ho deti do 15 rokov mali zdolávať len pod dohľadom rodiča. Trasa končí v areáli hradu pri turistickom rázcestníku. Na hrade sa nachádza prístrešok s drevorezbou hradu, výstupová kniha a hra „človeče nehnevaj sa“. Na zorientovanie slúži nerezová rozhľadová ružica, ktorá je tu umiestnená. Pozornejšie oko návštevníka si môže všimnúť aj malú pamätnú tabuľu venovanú PhDr. Václavovi Hanuliakovi, ktorý viedol archeologický výskum Liptovského hradu v rokoch 1976 až 1983. Zo samotného hradu sú výhľady na Západné Tatry, Liptovskú kotlinu, hrebeň Nízkych Tatier, časť Veľkej Fatry a dominantný Veľký Choč.

Bezpečnosť:
Väčšina trasy vedie bezpečným terénom, zväčša po lesných a poľných cestách. V prípade mokrého povrchu je terén šmykľavý a blatistý. Najväčšie nebezpečenstvo na trase je pri výstupe na samotný hrad, kde je prístup kovovým rebríkom. Na rebrík by deti do 15 rokov nemali vstupovať bez dohľadu a mladšie deti bez asistencie rodiča. Na samotnom hrade sú cez hradné priekopy drevené mostíky, ktoré môžu byť šmykľavé (dajú sa obísť). Tým, že je hrad umiestnený na bralnatý vrchol, je potrebné dávať si pozor aj pri pohybe po okrajových častiach hradu. Deti by sa po hrade nemali pohybovať bez dozoru rodičov.

Značenie v teréne:
Značenie na trase je dostatočné s výnimkou jedného úseku. Miestami sú značky horšie viditeľné najmä v lete a na jar, keď je narastená tráva a na stromoch a kríkoch sú listy. Značenie v úseku Kalameny, jazierko – Sedlo pod Kráľovou je horšie, nakoľko trasa vedie po lúke pri okraji lesa, kde sú kríky, na ktoré sa značenie urobiť nedá. Treba sa však len držať okraja lesa a pokračovať stále do kopca až do sedla.

Poznámky:
– Trasa bola pozmenená v roku 2019. Pôvodne bola okružná so zostupom cez Kalamenskú dolinu. Zostupová trasa je zmenená na modro značenú turistickú trasu, ktorá sa z ústia Kalamenskej doliny predĺžila do obce Lúčky.
– Chodník je využívaný celoročne.
– Súbežne s trasou vedie náučný chodník, ktorého texty sú v slovenčine a angličtine.
– Trasa je vhodná pre návštevníkov od 10 rokov, avšak deti do 15 rokov by nemali na hrad vystupovať bez dozoru rodiča. Je vhodná aj pre začiatočníkov.
– Prejdenie trasy smerom naspäť (zostup) trvá približne 1:00 hod.
– V úvode trasy sa nachádza predajňa potravín, občerstvenie a parkovisko.
– Liptovský hrad sa nazýva aj Sielnický hrad, Liptovský Starý hrad či Hrad Liptov.

Trasa bola preverená v decembri 2020.