Čo robiť

Švošovský turisticko-náučný chodník

Náučný chodník sa nachádza v katastri obce Švošov, 14 km od centra mesta Ružomberok. Vedie zo západnej časti obce cez les a končí na vstupe do východnej časti obce.

Chodník vedie lesným terénom po starých lesných chodníčkoch, ktoré vedú zaujímavými lokalitami, popod skalné masívy Havrana a strmé svahy Ostrého (vrchu Ostrô). Počas absolvovania chodníka sa dozviete niečo z histórie obce Švošov a o tom, čo sa v jej katastri nachádza, žije a rastie.

Chodník začína na vstupe do lesa, na ulici Skalky. Zo železničnej zastávky Švošov, pri ktorej sa nachádza panel o samotnom náučnom chodníku s jeho mapou, je vzdialený necelých 500 metrov. Prvý panel náučného chodníka nás poinformuje o histórii Švošova. Chodník nás miernym stúpaním vedie lesom, k žlto značenému turistickému chodníku, vedúcemu cez skalný masív Havrana. V mieste, kde sa naň dostávame, sa vydáme doprava k ďalšiemu náučnému panelu, ktorý nás poinformuje o rybách, ktoré žijú v rieke Váh. Tá preteká obcou Švošov. Chodníček nás vedie popod steny Havrana a míňame ďalšie panely o geológii a stromoch. K ďalšiemu panelu o hmyze vedie chodník trochu prudším stúpaním. Prechádzame popri drevených mostíkoch, pri ktorých sa nachádza prameň. Po chvíli sa dostávame k ďalšiemu panelu o obojživelníkoch a plazoch. Schádzame k žlto značenému turistickému chodníku vedúcemu z obce Švošov na vrch Ostré (Ostrô alebo Hrdoš ako ho nazývajú miestni), ktorým však nepokračujeme, ale schádzame z neho po pár metroch na cestičku vedúcu vľavo dolu kopcom. Na správnu cestu, popod vrch Ostré, nás navedie ďalší panel, tentokrát o kvetoch. V tomto mieste sa nachádza ďalší prameň „Studnička pod Hrdošom“ a lavička, kde si môžeme odpočinúť. Schádzame dolu cestičkou k panelu o lesných plodoch a pokračujeme k panelu o cicavcoch, ktorý je umiestnený na lúke s výhľadom na Veľkú Fatru. Zľava môžeme vidieť vrchol Sidorova, Haliny, Pliešku, Tlstú horu, Červený grúň a Kútnikov kopec. Pokračujeme na rázcestie, kde odbočíme vpravo, strmo dolu, rozbitou lesnou cestou, ktorá nás popri prístrešku s lavičkami dovedie ku koncu trasy náučného chodníka s posledným panelom o vtákoch. Odtiaľto schádzame dolu kopcom k domom a pokračujeme obcou späť k nášmu východziemu miestu. Od konca trasy náučného chodníka je to k železničnej zastávke Švošov necelé 2 km.

Po absolvovaní trasy náučného chodníka môžete využiť hostinec priamo v obci Švošov, alebo reštauračné služby v neďalekých obciach Hubová (na druhej strane rieky Váh) a Ľubochňa (vzdialenej necelé 3 km).

– Texty na paneloch náučného chodníka sú v slovenčine.
– Náučný chodník na dvoch miestach križuje žltý turistický chodník.
– Trasa sa dá absolvovať v oboch smeroch, ale odporúčame ju absolvovať v smere, aký je v popise.
– Trasu je možné absolvovať aj v zime, treba však brať do úvahy to, že orientácia a pohyb v zasneženom teréne je omnoho náročnejší.
– Náučný chodník meria približne 6 km, a je možné ho absolvovať približne za 2,5 hodiny. K tomuto času treba pripočítať časy potrebné na dopravenie sa k štartu a od konca samotného náučného chodníka.
– Chodník je po celej trase značený modrým značením náučného chodníka (Biely štvorec, v ktorom je uhlopriečne zakreslený modrý pás.).
– Chodník tým, že zväčša vedie po lesných chodníčkoch a lesnom teréne, nie je vhodný pre najmenších návštevníkov. Neodporúčame ho absolvovať s deťmi mladšími ako 10 rokov.
– Na trase sa nachádzajú miesta s lavičkami, kde si môžete odpočinúť.
– Niektoré z lesných cestičiek, po ktorých sa pohybujete, sa využívajú na spracovanie dreva, odporúčame na nich zvýšiť pozornosť.
– V lese sa správajte tak, aby ste nerušili jeho obyvateľov, nič nepoškodzujte, netrhajte a v lese nič nenechávajte.
– Najnebezpečnejší úsek trasy je strmý zostup k poslednému panelu na náučnom chodníku.
– Chodník zvykne byť po dažďoch rozmočený, blatistý a šmykľavý.

Doprava:
Autom: V blízkosti železničnej zastávky Švošov je viacero možností, kde je možné zaparkovať vaše auto.
Vlakom: Zo železničnej zastávky Švošov je to asi 7 minút chôdze k začiatku trasy.
Autobusom: Z autobusovej stanice v Ružomberku sa môžete odviesť autobusom na zastávku „Hubová ,,pri moste“, odkiaľ je potrebné prejsť cez most pre peších na druhú stranu rieky Váh. K začiatku trasy je to pešo asi 10 minút chôdze.
Taxíkom: Z centra mesta vás taxík bude stáť okolo 15€.