Okolie

Magurka

Bývalá banícka osada Magurka leží pod hlavným hrebeňom Nízkych Tatier v nadmorskej výške 1080 metrov. V minulosti sa tu ťažilo zlato, aj striebro.

Od Ružomberka je vzdialená asi 31 km. Administratívne je súčasťou obce Partizánska Ľupča.

Na jej začiatku stojí rímskokatolícka kaplnka Ružencovej Panny Márie. V jej veži je veľký rapkáč, ktorý v minulosti zvolával baníkov do práce a ohlasoval koniec práce.
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/sakralne-pamiatky/kaplnky/kaplnka-ruzencovej-panny-marie-na-magurke/

V osade je aj turistická Chata Magurka, kde sa možno najesť, občerstviť aj ubytovať.

Z Magurky vychádzajú až tri turistické chodníky, ktoré vás dovedú na hlavný hrebeň Nízkych Tatier. Chodník značený modrou značkou vedie do Sedla Latiborskej hole, žltá značka vystúpi na Sedlo Zámostskej hole a zelená do Sedla Ďurkovej. Pod Ďurkovou je aj turistická útulňa, ktorá je postavená na mieste bývalého salaša. Možno sa tu občerstviť a je v nej aj nocľaháreň, ktorú často využívajú turisti, ktorí robia viacdňový prechod nízkotatranského hrebeňa.

Všetky tri spomínané chodníky sa na hrebeni pripoja k červeno značenému turistickému chodníku, ktorý je súčasťou turistickej magistrály Cesta hrdinov SNP. Po ňom sa možno vydať buď západným smerom na Latiborskú hoľu a Veľkú Chochuľu alebo východným smerom na Chabenec, Dereše, Chopok a Ďumbier.

Z Magurky schádzajú nadol západným smerom k Horárni Kapustisko dva turistické chodníky. Zelený vás dovedie do rekreačnej osady Železnô, modrý vedie k tajchu a do Ľupčianskej doliny.

Magurkou a jej okolím je vedený aj náučný Magurský zlatý chodník. Tvorí ho 11 náučných tabúľ umiestnených na 8,4 km dlhom okruhu. Z nich sa dozviete zaujímavosti o baníctve, ťažbe zlata, spracovaní antimónu a hornín, ale aj o prírode.

Z banskej osady vychádzajú aj dve značené cyklotrasy. Obe sa pripoja na červeno značenú cyklotrasu, ktorá spája Partizánsku Ľupču a Liptovskú Lúžnu. Žltá sa ňu pripojí nad rekreačnou osadou Železnô, zelená pri tajchu.

Osada bola založená už v 14. storočí a ťažilo sa tu zlato, striebro a antimón. Vďaka významným ložiskám zlata mala teda veľký význam v rámci celého Rakúsko – Uhorska. Zaujímavosťou je, že v múzeu v Budapešti je vystavený 8 kilogramov vážiaci kus zlata z Magurky. Ďalšie kusy sú vystavené v múzeu vo Viedni. Bane boli však v roku 1923 zatvorené a odvtedy počet stálych obyvateľov upadá. V súčasnosti je ich už menej ako desať.